Recenzia: vyskúšali sme tlakový hrniec Tefal All in one pot (CY505)

Milujeme vychytávky v kuchyni. Najmä tie, ktoré dokážu pri malých deťoch skrátiť mnoho času stráveného v kuchyni. Niekedy je fajn vychutnať si gastronomické kúzla vo vlastných rukách, no keď nám moderné technológie prinášajú možnosti ako tlakový hrniec Tefal All in one pot (CY505), tak po nich radi siahneme. Prednosťou tohto prístroja je… ťažké je rozhodnúť sa, či je to niekoľko funkcií pre samostatné varenie, alebo fakt, že pre tento hrniec nepotrebujete žiaden sporák, platničku, či plynový horák. Je totiž hrncom, ktorý si vystačí s akýmkoľvek prívodom elektrickej energie. Teoreticky si tak viete uvariť guláš aj v dielni počas výroby nábytku. Tefal All in one pot (CY505) máme už nejaký čas odskúšaný. Čím nadchne svojho používateľa?

Hodnotenie TEFAL tlakový hrniec Tefal All in one pot (CY505)

Funkcia tlakový hrniec

Tlakové hrnce, takzvané papiňáky, majú svoje opodstatnenie. Vďaka nim sú niektoré omáčky lepšie, najmä však varenie mäsa má za následok mäkšiu konzistenciu. Varená šunka, alebo hovädzie na sviečkovú, má celkom inú chuť a deliteľnosť, ak sú pripravené v tlakovom hrnci. Tento konkrétny vám nedá len funkciu tlakového varenia, ale na výber rovno z troch intenzít.

Celý ten tlakový efekt tvorí potom silné veko s otočnou rúčkou. Celá konštrukcia potom na používateľa pôsobí s istotou. Chcete jej dôverovať preto, že je veko aj telo vyrobené z pevného materiálu, všetko presne do seba zapadá a nedá sa v ničom pomýliť. Pri tlakových hrncoch, ktoré stále predstavujú nejaké to malé nebezpečenstvo je akákoľvek istota plusom.

Displej, ktorý má všetko pod kontrolou

Pomocou displeja viete viac, ako pri bežnom sporáku. Viete si nastaviť vypnutie, ale naopak aj oneskorené zapnutie. To využijú tí, čo chcú mať všetko naplánované do bodky aj v momente, keď ešte nie sú z práce doma, alebo naopak, chcú, aby sa začalo variť ešte kým spia. Displej je ukazovateľom času a teda aj odpočítavania.

Ovládacie prvky a režimy

Bežný kulinár, kuchár, či mamička na materskej, má svoje postupy. Pozná sporák, platničku, klasický hrniec. Pochopiteľne, že tento postup je už dôverne známy. Tlakový hrniec ale nepoužíva túto klasiku a žiada si od používateľa naštudovanie základov, aby chápal princípy. Čaká sa teda od vás, že zainvestujete pár minút svojho času a s chuťou pochopiť prístroj, sa naučíte jeho základné ovládanie. Viacero režimov na ňom dáva prednastavené funkcie pre konkrétny typ varenia. Ak by aj nevyhovoval žiaden z nich, vždy je tu režim určený pre voľné – nikým a ničím nerušené varenie s vareškou v ruke, pri ktorom máte veko otvorené a miešate a dochucujete podľa ľubovôle.

Konštrukcia

Na poťažkanie ide o ťažší prístroj. Jeho hlavé telo je vyhotovené z tvrdých kvalitných plastov, vnútro z keramiky a kovov, a vnútorná nádoba z kovu s povrchovou nepriľnavou úpravou. Celá konštrukcia má ovládacie prvky s tlačidlami, 25 režimami, displejom a ovládaním spredu. Hrniec sa zatvára privretím viečka, ktoré nie je celkom odnímateľné, len vyklápacie. Zatvoriť sa dá len v jednej polohe, no to nepredstavuje žiadne ťažkosti.

Zatváranie sa robí pomocou pevnej rúčky. Prebieha ľahko, bez ťažkostí a nutných poistiek, či prepínaní páčiek a podobne. Robustné telo má elegantné vyhotovenie a tak sa celkom pokojne môže stať, že bude vystavovaným kúskom v kuchyni. Teda za predpokladu, že máte vhodnú kuchyňu, dostatočne veľkú, aby si hrniec našiel v nej svoje miesto. Pri dlhšom používaní objavujeme jednu nedokonalosť.   Vyklápacie veko môže byť zarosené vodnou parou. Tá, ak steká, steká po stene hrnca. Nie je to bezpečnostný problém, skôr si žiada počítať s utierkou, keďže konštrukcia pre vodnú paru nemá kanáliky na stekanie. Nejde o nič zásadné, len o postreh, keďže rovnaký jav je aj pri bežnom hrnci na bežnom sporáku. Tam však kvapky môžu padať na sporák, plochu na to vhodnú.

Tlakový hrniec, o ktorom je dnes reč, však môžete používať na mnohých miestach. V núdzových prípadoch aj na zemi, na koberci, prípadne na obrusovom stole.

Súčasti balenia

Súčasťou celého balenia je nádobka a stojan pre parné varenie. Napríklad na parené buchty, alebo vlastné knedle. Sami využívame hrniec na varenie polievok, omáčok, alebo mias. Perné doplnky ešte nenachádzajú širšie využitie. Súčasťou výbavy je aj menšia naberačka. Súčasťou je aj malá odmerka. To podstatnejšie je kuchárska kniha. Je pomerne bohatá. Prináša viacero rôznych receptov a rovno v piatich jazykoch.

Recenzia TEFAL tlakový hrniec Tefal All in one pot (CY505)

Kuchárska kniha má význam, keďže postup prípravy prispôsobuje práve vareniu na tlakovom hrnci, displeji a jeho nastaveniach. To môže dopomôcť k pochopeniu funkcií, ale predovšetkým ide o recepty známych aj menej známych jedál upravených pre lepšie pochopenie tlakového hrnca. Kuchárska kniha nie je v pevnej väzbe, ale ako paperback.

Postrehy na adresu Tefal All in one pot (CY505)

Pri postrehoch možno spomenúť, ako podstatná zmena sa deje v kuchyni, ak si prinesiete Tefal All in one pot (CY505).  V našom prípade pribudli do jedálnička jedlá, na ktoré bol potrebný tlakový hrniec. Nezaškodí trochu experimentovať a skúsiť aj dusenú zeleninu na pare. Stále je to však prístroj, ktorý sa nedá uložiť hocikde. Ten má svoju veľkosť a tak mu musíte nájsť priestor, ktorý nie je bežný ako pre bežný hrniec. Zaberá o niečo viac, než kávovar. Stáva sa tak jedným z tých, ktoré môžete mať vystavené v kuchyni podobne, ako mikrovlnnú rúru.

Žiada si miesto v blízkosti elektrickej siete. Kábel nie je dlhší ako dva metre a tak si možno bude v niektorých kuchyniach žiadať predlžovací kábel pre prívod elektriny. Kábel, a to je pomerne dôležitá informácia, nie je pripojený k prístroju, ale je odnímateľný. V bežných predajniach elektropotrieb si však viete dokúpiť rovnaký kábel s oveľa väčšou dĺžkou, pokiaľ je potrebná.

Recenzia TEFAL tlakový hrniec Tefal All in one pot (CY505)

Vnútorný hrniec nie je ohrievaný len zo spodku. Pri bežnom sporáku a varení na platničke, indukčnej platni, alebo na plynovom horáku je ohrievaná plocha takmer výlučne spodok hrnca. V tomto prípade sa teplo rozlieha aj po stranách. Jedlo sa vo vnútri nespáli a ak aj pripravujete o niečo hustejšie polievky a vývary, prípadne guláš, akékoľvek umývanie nie je hororová klasika. Materiál podobný na povrch panvíc ani veľmi nedovolí prichytiť sa. Vnútorný hrniec, alebo lepšie povedané, kovová nádoba, sa ľahko vyberá. Ideálne po vychladnutí.

Kým s klasickým hrncom viete ihneď narábať, nakláňať ho a prelievať, tu to chce opatrnosť. S varením v režime tlakového hrnca sa spája aj samotný výpust. K nemu je dobré si prečítať niekoľko rád, následne sa nie je nutné báť tlakového hrnca, ak už ste mali dôvody na nedôveru v tento typ varenia, alebo nie.

Poteší najmä:

  • prekvapí široké využitie na rôzne typy varenia, tepelnej úpravy
  • zaujme funkcia udržiavania teploty, dokonca na celý deň. Ráno uvaríte a udržiavate teplo, kým sa pozvanej návšteve konečne uráči prísť. Veď aj také sa stáva.
  • celkovo obsahuje 25 programov a pre tlakové varenie obsahuje dokonca nastavenie pre silné, stredné, alebo slabšie tlakové podmienky. Program DIY je určený pre tých, čo si chcú robiť všetko podľa seba a ovládať teplotu behom varenia rôzne, mimo nejaký automatický režim.
  • vnútorný hrniec / nádoba, ale tiež ďalšie diely pre parné varenie, môžete pokojne dávať do umývačky riadu
  • časovač je nespornou výhodou
  • variť sa dá kdekoľvek, kde siaha predlžovačka
  • TEFAL zaraďuje výrobok do kategórie opraviteľných. Je dobré kontaktovať svojho predajcu, či Vám dokáže v prípade akejkoľvek poruchy neskôr pomôcť sa dostať k oprave.

Dostupnosť

Hrniec sa ešte v apríli nachádzal len u jedného internetového predajcu. Postupne sa dostáva k všetkým významným aj menším predajcom. V súčasnosti má bohaté zastúpenie v ponukách a pomaly aj v porovnávačoch cien. Zaujímavosťou je, že dlhšie je tento výrobok známy v Austrálii. K nám sa dostáva až teraz. Cena je len niečo vyše 115 EUR. Je adekvátna, možno dokonca priaznivá aj vzhľadom na funkcie, kvalitné prevedenie, pomoc v kuchyni, ktorú predstavuje a pre funkcie celkovo 25 programov.

Pekné promo video, ktoré nie je z našej dielne, no vie zaujať

Jeho skvelou vlastnosťou je, že dokáže byť doplnením do klasickej kuchyne a vie nahradiť ďalší pár rúk práve tým, že ho nemusíte kontrolovať, sledovať čas, teplotu a vidíte všetko na displeji.

 


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu