Chcete naplniť bazén v izbe, či na terase… a zrútiť budovu?

Horúčavy prichádzajú. S nimi sa nám oveľa viac sníva o schladení v bazéne, niekde vo vodičke, ideálne bez kriku detí… cudzích detí. Neboli by ste prví, ak by vám napadlo v malom byte nafúknuť bazén, možno z počiatku len otestovať, či nefučí. Lenže od toho je už len krôčik k tomu, aby ste tam naliali pár kýblov vody… dobre, možno viac kýblov vody a odrazu máte plný bazén vody uprostred obývačky. Áno, prakticky ste získali bazén za cenu vody z vodovodu, len čisto pre seba. Zároveň ste si vytvorili neuveriteľné zaťaženie na železobetónovú platňu, ktorá je vašou podlahou a susedom pod vami stropom. O terase, balkónoch, ale pokojne aj podlahách vo vlastnom dome, nehovoriac.

Vnútorný bazén vo vlastnom dome

foto: vnútorný bazén, zdroj: funny-games.biz

Bazén v byte a na terase: z pohľadu stavby

Zabudnime na malý bazén pre deti, ktorý rodičia naplnia pár kýblami vody na balkóne pre radosť najmenších. Siahnuť po veľkom, ktorý sa ja napúšťa viac ako len pár kýblami, to chce poriadnu odvahu. Bazén, ktorý má objem 5 000 litrov sa prakticky dá naplniť piatimi tonami váhy. Pre menej odvážnych možno štyrmi tonami. Dospelý mladý slon môže vážiť 4 000 kilogramov a je to rovnaká váha, akú si s takým bazénom postavíte zrejme do stredu. Bez oceľovej podpery pod sebou.

Znamená to prakticky extrémnu záťaž, ktorá sa môže prejaviť len nepatrnými zmenami a prasklinami muriva. Na starých bytovkách to pritom môže byť fatálna hlúposť. 80 ročné bytovky, či vlastné poschodové domy, sa môžu zachovať naozaj rôzne. Aj s tým najhorším spôsobom. S terasami je to ešte horšie. Vonkajšia terasa nikdy nie je nadimenzovaná na niekoľko tonovú záťaž. Aj zdanlivo podopredá konštrukcia nejakým nosným múrom pod vašou terasou nemusí byť zárukou, že medzi múrom a vašou podlahou terasy je všetko plné, bez dutín a s vlastnosťou extrémnej odolnosti.

Bazén vo vlastnom dome: z pohľadu stavby

Postaviť bazén na prízemí vlastného domu by nebolo vo vašom prípade žiadnou premiérou. Skúšali ti viacerí v Rusku, na Ukrajine, v USA, skúšali to aj na Slovensku v jednej novostavbe na severnom Slovensku v čase, keď staviteľov dožierali komáre a búrky. Čo však zistili oni a zistí to väčšina staviteľov bazénov na podlahe v rodinnom dome? Veľká extrémna váha väčších bazénov môže byť záťažou. Tá je rozptýlená na širšej ploche, no stále je záťažou. Betónová poterová doska sa môže pohnúť, prasknúť, poškodiť však môže aj rozvody pod ňou, či asfaltovú lepenku tak, ako v prípade spomínaného prípadu a vlhkosť si odrazu nájde cez pukliny cestu až k zvukovej zelenej izolácii pod plávajúcou podlahou. A pritom taká hlúposť.

Bazén vo vlastnej obývačke

foto: bazén v rodinnom dome, zdroj: forum.xcitefun.net

Múdrosti jedného článku z jedného portálu sú vždy len názorom. Aj keď na základe reálnych skúseností. Niekaždý dom sa môže pochváliť silnou základovou doskou. A pravdou je, že aj bazén nemusíte voliť celkom ten najväčší, ale pre zábavu niektorý z menších modelov. Nezabúdajme však na jednu podstatnú vec. Aj ďalšie riziká, ktoré majú trvalé a niekedy oveľa vážnejšie následky.

Dierka? Prasklina? Potopa?

Stačí hlúposť, prebodnutie, nevhodný predmet pod bazénom, domáce zviera so zubami, či rozbitie skla, ktoré sa postará o zvyšok. Stačí aj drobnosť, či veľký tlak, ktorý sa postará o narušenie steny a samotný tlak jedno malé poškodené miesto zmení na väčšie. Voda, ktorá začne unikať z veľkého objemu, dokáže v rodinnom dome zvhlčiť základy. Akákoľvek hydroizolácia stratí funkciu. Vlhké murivo, podlahy, betón, izolácia, rozvody. To všetko má problém.

V prípade bytu máte problém vy. Vytopenie susedov, ich elektroinštalácie, prístrojov, spotrebičov, kobercov, omietok, obrazov na stenách, nábytku, sedacej súpravy, osobných vecí… Nie je nutné viac menovať. Málokto si uvedomuje, že takéto škody nemusí poisťovňa vôbec uhradiť. Najmä takýto prípad už sa jeden len nedávno stal práve na východnom Slovensku.

Zábava je zábavou, kým bazén nepraskne, alebo kým v ňom neutopíte ovládač, či mobil.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu