Ak hovoríme o jedovatých hadov, tým najznámejším s nie celkom ojedinelým výskytom, je vretenica obyčajná. Tiež nazývaná ako vretenica severná, alebo vretenica kľukatá, ľudovo tiež zmija. Latinsky vipera berus. Známa je svojou cikcakovitou kresbou na tele. Je pomerne plachá a vidieť ju na prieskume je skôr ojedinelé. Naraziť na ňu môžete pri odpočívaní, alebo ak sa vyhrieva v blízkosti svojho hniezda. Ak je súčasťou vášho pozemku, zrejme máte dostatok potravy v podobe hlodavcov. Tam kde žije, tam populácia hlodavcov klesá. Sú dokonca domácnosti, kde je takýto had vítaný a dokonca sami poznáme aj budovy, kde sú zámerne prirodzene vyskytujúce vretenice viac ako vítané.
POZNÁMKA: oveľa nebezpečnejšie môže byť uhryznutie hadom, ktorého nepoznáte. Úniky chovateľom, o ktorých neviete, alebo ešte horšie – nevedia o nich ani ich chovatelia, prípadne ak nezodpovedný majiteľ púšťa neznámeho hada do prírody na „dožitie“ či v domnienke, že je chorý a nevládny. Sú to vzácne prípady nezodpovednosti a predsa sa stali.
Pohryznutie vretenicou naozaj obsahuje jed. Nejde však o smrteľnú dávku. Útočí len v prípade ohrozenia a tak nie je nutné zbytočne dráždiť hada. Veď aj existuje príslovie – nedráždi hada bosou nohou. Ideálne mať vyššie topánky, čo v lete je nepravdepodobné. Po pohryznutí jed vniká do nervovej sústavy a toxín paralyzuje časť svalstva, prípadne sa môže prejaviť aj inak, bolesťou, ktorá by mala ustúpiť. Akýkoľvek prípad uhryznutia preventívne riešte bez paniky s linkou 112.
Ojedinelé prípady usmrtenia v slovenskej histórii súvisia s ľuďmi, ktorí boli vážne chorí a ich oslabená imunita z človeka spravila krehké sklo, ktorému stačil aj malý úder pomyselným kladivkom. Ohrozené môžu byť aj deti, keďže rovnaká dávka jedu inak pôsobí na dospelý organizmus a inak na detský. Práve pri nich je dobré dbať na pozornosť a naozaj mať prehľad o tom, čo sa nachádza na pozemku, kde nechávate deti pobehovať.
Riešením je presun, no ten nie vždy vychádza. Had má preskúmané okolie, takže ak ho zanesiete na miesto, ktoré pozná, alebo sa z tejto lokality dokáže vrátiť na to svoje, máte ho o nedlho naspäť. Šancou je presunúť ho na miesto, ktoré má ešte lepšie podmienky. Ak ste presunuli samicu, ktorej zostalo opustené hniezdo, vynaloží ešte väčšie úsilie vrátiť sa.
Foto: na fotografii je samec vretenice. Má viac sivé sfarbenie, kým samica je do hneda s čiernou kresbou.
Pre riziko uštipnutia, prípadne pre riziko alergickej reakcie aj u dospelého človeka, ktorý dosiaľ nevie, že jeho telo môže zareagovať aj šokom na hadí jed, je odporúčané na hada radšej nesiahať.
V ľudovej mytológií, najmä na Kysuciach, sa aj praxou, či poverami stretávame s hadmi taktiež. Had, ktorý leží na prístupových schodoch, alebo presnejšie jedovatý had držiaci sa pred vstupom do domu symbolizuje príchod smrti. Nález hada, ktorý nechce odísť na tomto mieste má symbolizovať odchod člena rodiny.
0 komentárov