Plemená psov: Nemecký ovčiak, výborný pracovný i strážny pes

Sotva by sa našiel niekto, kto by nepoznal nemeckého ovčiaka. Vlčiak, ako sa mu po domácky hovorí je najvšestrannejším a najrozšírenejším psím plemenom. Populárny je vďaka svojou nenáročnosťou, všestrannosťou a schopnosťou. Ľudovo mu hovoríme vlčiak, azda pre podobnosť s ovčiak, či anatomickú priamu podobnosť s jeho predkom – vlkom.

Nemecký ovčiak „vlčiak“ a jeho povaha

Pozorný, pracovitý a temperamentný pes pevných nervov a vysokej inteligencie. Potrebuje od malička vštepovať poslušnosť a pravidelný výcvik. Len vďaka tomu sa z nemeckého ovčiaka stáva schopný a spoľahlivý pes.

Nemecký ovčiak, ľudovo vlčiak, german shepperd dog

Vlčiak je ostražitý strážca, ktorý má vrodenú ochranu a obranu svojho pána a zvereného územia. Typická je pre neho bojovnosť, ostražitosť a odvaha. Je to oddaný priateľ, ktorý miluje deti . Nie je náročný, avšak potrebuje dostatok pohybu a stále byť niečím zamestnaný.

Pôvod

Ide o plemeno zo severu a juhu Nemecka. Vznikol v 80. rokoch 19. storočia. Jeho narastajúca obľúbenosť bola ovplyvnená úspešným využitím v nemeckej armáde a polícii, kde sa osvedčil ako služobný a strážny pes. Vďaka tomu sa v jeho výchove zohľadňoval predovšetkým výkon a po 2. svetovej vojne si získal veľkú obľubu najmä ako služobný pes aj mimo Európu. Rozšírili ho tam vojaci, ktorí sa vrátili z frontu.

Charakteristika

Nemecký ovčiak je stredne veľký, s dobrou stavbou tela a stredne dlhou a hustou srsťou. Charakteristický je svojimi špicatými a vztýčenými ušami. Veľkú podobu má s divokým vlkom. Chvost má nízko nasadený a chlpatý. Oči sú vždy pozorné, tmavo sfarbené a inteligentné.

Nemecký ovčiak, ľudovo vlčiak, german shepperd dog

Farba srsti je najčastejšie hnedožltá s čiernym sedlom na chrbte a tmavým sfarbením na tvári. Na chrbte môže mať šedý prechod. Bežné je aj sivé sfarbenie srsti , poprípade čierne v kombinácii s hnedou.  Najvzácnejšie je celočierne sfarbenie srsti.

Využitie

Predovšetkým je to služobný a strážny pes. Skvelý je pri hľadaní osôb pri katastrofách a záchranár. Uplatnenie našiel aj na colnici a letisku, kde hľadá stopy po výbušninách a omamné látky. Vďaka svojej inteligencii zvláda aj prácu slepeckého psa.

Nemecký ovčiak, ľudovo vlčiak, german shepperd dog

V domácom prostredí je v prvom rade výborný strážca. Potrebuje pravidelný pohyb a človeka, ktorý sa mu bude venovať.

  • Váha: 30-40kg(suky menej)
  • Výška: 60-65cm(suky menej)
  • Sfarbenie: hnedožltá, čiernohnedá alebo celočierna
  • Priemerný vek: 12-15 rokov
  • Povaha: pozorný, sebavedomý a dobromyseľný

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu