Jesenné inšpirácie: Očarujte svoj domov farbami a vôňami jesene

Keď listy menia farby a chladný vzduch signalizuje príchod ďalšieho ročného obdobia, je najvyšší čas preniesť čaro jesene do vašich domovov. Od pestrých farieb darov prírody, cez svetlo sviečok až po príjemne hrejivé deky, existuje veľké množstvo nápadov, ako si vytvoriť atmosféru tepla a domáceho pohodlia. Nechajte sa opantať farbami a vôňami jesene v každom kúte vášho príbytku.

jesenné dekorácie interiér, farby

zdroj: shutterstock

Očarujúce zmeny, ktoré sa prirodzene dejú vonku, presuňte k vám domov. Jednoduchými premenami materiálov a farieb vytvorte nenapodobiteľnú atmosféru jesene v každej izbe domu, bytu, na terase či na balkóne.

Farby jesene a prírodné prvky

Zahaľte váš domov do typických farieb jesene, ako je zelená, žltá, oranžová, hnedá a červená. Odkazy jesene podčiarknu prírodné materiály – kamene, drevo, konáre, lístie, šišky a tiež dozreté ovocie, obilné klasy i tradičné tekvice najrozmanitejších tvarov a farieb.

Siahnite po daroch prírody prv, ako sa vydáte na potulky obchodmi s jesennými dekoráciami a využite ich prirodzenosť, farebnosť a rôzne textúry.

Pokojne sa vyberte na rodinnú prechádzku do prírody a cestou si nazbierajte, čo vám padne do oka – farebné listy, zaujímavo vykrútené konáre, oriešky či šišky. Všetko potom ľahko zužitkujte pri jesennej výzdobe.

Začnite venčekom na vchodových dverách

Pozvite jeseň k vám domov a zaveste dekoratívny veniec zo sušených kvetov a listov na vchodové dvere. Pokojne použite aj malé tekvičky. Závesný veniec sa bude krásne vynímať i ako jesenná dekorácia na oknách.

Vchod do vášho príbytku môžete priam ponoriť do jesennej výzdoby – jesennými girlandami, vyrezávanými tekvicami, farebnými vresmi, chryzantémami i prirodzeným svetlom sviečok v lampášoch. Keď sa deň priblíži k večeru, váš jesenne vyzdobený vstup do domu nádherne zvýraznia lampy a svetelné dekorácie.

jesenné dekorácie interiér, farby

zdroj: shutterstock

Trendy osvetlenia môžete zavesiť na terasu, na balkón, okolo rámu vchodových dverí, po okrajoch strechy alebo do vnútra miestností. Pre jemnú a príjemne teplú žiaru siahnite po teplých odtieňoch žltej.

Pridajte jesennú výzdobu okien

Použite okná vášho príbytku a dajte okoloidúcim najavo, že jesenná nálada vás už naplno pohltila. Atraktívne sezónne dekorácie okien vytvoríte pomocou pestrofarebných listov, konárov s listami, malých tekvíc či orechov. Veď z vetvičiek a konárov ľahko vykúzlite malý stromček za vaším oknom.

jesenné dekorácie interiér, farby

zdroj: shutterstock

Ak máte len trochu radi aktivity „urob si sám“ (DYI), potom si spolu s ratolesťami vyrobte listové závesy, vystrihovačky jesenných symbolov z farebných papierov alebo girlandu z prírodných materiálov. Prípadne si zabezpečte domáce náradie a pustite sa do komplexnejších drevených alebo maľovaných dekorácií.

Pokračujte vstupom do domu

Spríjemnite si symbolmi jesene každý príchod domov a prekvapte vašich hostí hneď pri prekročení vchodových dverí.

Zoberte drevenú misku a naplňte ju vašimi úlovkami z jesennej prechádzkyšišky, žalude, vlašské orechy, mini tekvice. Hneď vedľa, na drevenú komodu, postavte vázu s vysušeným obilím, sušenými kvetmi alebo živými jesennými kvetmi.

Na lavicu v predsieni pridajte dekoratívne vankúše alebo deku v hrejivej jesennej farbe.

Čo viac sľubuje príjemné noci pred krbom ako prútený kôš plný palivového dreva vo vašej chodbe?

Jesenný stredobod na vašom stole

Miesto stretnutí s rodinou pri dobrom jedle a spontánnom rozhovore je vynikajúce ako stredobod jesennej dekorácie.

Prekryte jedálenský stôl napríklad kockovaným obrusom, použite stredový behúň v teplej jesennej farbe alebo s jesenným motívom. Doprostred stola postavte peknú jesennú dekoráciu z dreva, vlastnoručne robenú, či veľkú misu plnú sezónneho ovocia. Doplňte niekoľko sviečok s vôňou jesene a jesenne zladené servítky.

jesenné dekorácie interiér, farby

zdroj: shutterstock

Možno jeseň natoľko zbožňujete, že máte doma prestieranie, jedálenské taniere i riad s jesennou tematikou a váš čaj si uchlipkávate z keramickej šálky so šípkami alebo tekvicami.

Pozvite jeseň do každej miestnosti

Vyhrňte si rukávy a s príchodom jesene urobte malé i väčšie zmeny v ďalších miestnostiach. Každá izba môže byť ponorená do nálady padajúcich listov, voňavého ovocia a upokojujúceho svetla sviečok.

Pokojne nechajte plynúť jesenné vibrácie vaším domom vďaka vôňam éterických olejov alebo vonných sviečok (škorica, muškátový orech, vône drevín).

Čo poviete na dvojposchodový drevený podnos plný rôznych jesenných dobrôt a darov z prírody? Kuchynské ostrovčeky, príručné stolíky, komody a konferenčné stolíky ozdobte prírodnými jesennými dekoráciami s jablkami, tekvicami a orechmi alebo sezónnymi kvetmi – vresy v črepníkoch či čerstvé jesenné kvety (nechtíky, chryzantémy, astry) vo váze. Opäť nezabudnite pridať pár sviečok.

Tip:

Jesennú atmosféru dokážete priniesť aj do svojej kuchyne. Využite na to váš kuchynský drez a jeho farebné prevedenie. K nerezovému drezu voľte dekorácie v hnedej alebo oranžovej, k zlatému v bordovej, či tmavo zelenej a s grafitovým zľaďte olivovo zelenú alebo teplo hnedú.

Jesennú náladu krásne dotvoria textílie – utierky v kuchyni, posteľná bielizeň v spálni, dekoratívne vankúše, deky a prikrývky na gaučoch a kreslách v obývačke, hrubšie závesy na oknách. Nebojte sa vytiahnuť umelé kožušiny a vzorované koberce – je na ne to správne obdobie. Buď vo farbách jesene alebo s použitím hrubších a huňatejších prírodných materiálov.

jesenné dekorácie interiér, farby

zdroj: shutterstock

Ideálnym miestom pre dokonalú jesennú výzdobu je krb v obývačke. Keď sa spojí svetlo ohňa s jesenne sfarbenou girlandou na krbovej rímse, vtedy sa naplno prejaví duch jesene a spríjemní nadchádzajúce chladnejšie a sychravejšie dni.

Ak ste milovníkmi umenia, môžete sa vyjadriť obrazmi, sochami, plastikami a ďalšími umeleckými dielami s jesennými impulzmi v obývačke, v spálni alebo hneď v predsieni.

Zahrejte si domov jeseňou

Od vyrezávaných tekvíc cez prírodné aranžmány až po záplavu teplých svetielok a sviečok – nápadov na jesenné dekorácie pre útulný domov je nespočítateľne mnoho.

Tip:

Používanie rôznych sviečok spolu s jesenným kúrením často otvára dvere pre rosu na oknách a tvorbu plesní. Takýto nežiaduci hosť dokáže pokaziť nielen vašu výzdobu a estetiku domácnosti, ale môže mať aj nepríjemný vplyv na vaše zdravie. Inšpirujte sa tipmi, ako si poradiť s plesňami a zahmlenými oknami, a udržujte si domov zdravý a príjemný na pohľad po celú jeseň a nadchádzajúcu zimu.

Použite len niekoľko jednoduchých prvkov alebo zahaľte do jesene celý dom. Recyklujte staršie dekorácie alebo si vyrobte úplne nové. Stavte na dizajnérske kúsky z obchodu alebo využite skutočné dary prírody. Na rozžiarenie vášho domova farbami jesene máte bohatú paletu možností.

Veď každý prvok, každá dekorácia, každé svetielko, každá tekvička je vaším vyjadrením, ako prijímate jeseň do vašich domovov i do svojich sŕdc.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu