Krásna veľkolistá rajská palma howea (kentia): pestovanie a zaujímavosti

Palma howea (lat. Howea forsteriana, česky Kentia) je presne tá palma, ktorú veľmi dobre poznáme z mnohých fotoštúdií, filmov, ako aj z rôznych reklám. Vyrábajú ju aj ako plastovú, pretože má nezameniteľný tvar, farbu aj hustotu. Vyzerá dobre, vydrží aj v domácnosti absolútneho ignoranta a v prípade potreby ju vieme ostrihať, alebo uviazať, hoci čím hustejšia a prirodzenejšia, tým lepšie. Palma howea sa nazýva aj rajská palma, jej rast je veľmi pomalý, až sa môže zdať, že sa vzhľadovo nemení. Bežná zálievka rastlín v interiéri jej stačí, no ak sa neriadite pravidelnosťou, pretože by to bol jediný kvet doma, nie je problém, ak sa zálievka vynechá.

Kentia howea

Kentia – howea v interiéri, zdroj: youtube

Ak sa palme howea darí, dorastie viac ako 2 metre. Dokáže tak výrazne vyplniť priestor od zeme po strop. Vyniká vo svetlých interiéroch na miestach bez vysokého nábytku. Vynikne pri sedačkách, pri kreslách, čitateľských kútoch, v blízkosti stolíkov, prázdnych rohoch, alebo pri vstupoch na balkón. Je to presne tá interiérová rastlina, ktorej svedčí, ak je postavená v črepníku na zemi. Presnejšie vo veľkom kvetináči, ktorých nekonečné dizajny a farby počítajú práve s týmto typom kvetov.

Zaujímavosti o izbovej palme howea

  • Vo svojej domovine na austrálskom ostrove Howea dorastie aj viac ako 8 metrov, v domácich podmienkach výnimočne 4 metre
  • Tmavozelené veľké listy perovitého typu sa skláňajú pomaly od stredu.
  • Nenáročná na pestovanie
  • Nie je odolná voči mrazom
  • Potrebuje svetelné miesto, maximálne polotieň
  • Veľké palmy sú aj drahšie, keďže dlho trvá, kým vyrastie

Starostlivosť o palmu howea a jej množenie

Presádzanie nie je nutné na pravidelnej báze, ale je vhodné, ak prebieha aspoň po troch rokoch. Opatrne hlinu vytrasieme a nahradíme novou. Postupom času môže byť vhodné, ak dôjde k presadeniu do väčšieho črepníka nie len kvôli veľkosti rastliny, ale aj kvôli zakrytiu vyčnievajúcich koreňov. Pri presádzaní sa občas môže podariť zistenie, že máte rastliny dve. Tie môžu byť oddeliteľné v prípade, ak má každá dostatok svojich koreňov. Je to pomerne jednoduchý spôsob, ako rastlinku množiť.

Nezaškodí myslieť v novom črepníku na drenáž, ideálnu v podobe štrku, alebo drenážnych zmesí. Pokojne rastline doprajme dobre odležaný kuchynský kompost. Nebude vôbec na škodu.

Ak vám veľkosť palmy dovolí, pokojne jej doprajte jemnú sprchu vo vani. Nechajte ju dôkladne odkvapkať. Pozor však na to, aby dostatočne odtiekla všetka prebytočná voda. Rastlina nesmie stáť vo vode, inak odhnívajú korene. Skôr jej svedčí normálna zálievka a dobré riešenie kvetináča – sú konštrukcie, ktoré majú vlastnú drenáž a nedovoľujú zemine zostávať vo vode.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu