Monika z Popradu vytvára unikátne Macramé bytové doplnky

Monika z Popradu používa techniku Macramé a vytvára výnimočné umenie. Viazanie nití a šnúrok do rôznych geometrických tvarov sa na prvý pohľad zdá byť prácou špeciálnych strojov. V skutočnosti je však dielo dielom nesmiernej trpezlivosti, vynaliezavosti, ale tiež vízie praktickej využiteľnosti. Bytové a záhradné doplnky občas pôsobia ako cukrová poleva, alebo ako dielo háčkovacej vášne, pritom táto technika nevyžaduje žiadne špeciálne nástroje.

Monika z Popradu, Macramé bytové doplnky
Foto v článku: archív a práva Moniky Vojtekovej Lippartovej

Technika viazania špagátu Macramé

Monika Vojteková Lippartová sa už niekoľko rokov venuje Macramé. Využíva pritom len špagát a vlastné ruky, či lepšie povedané prsty. Možností, ako špagát viazať, je množstvo a práve v pestrej škále techník, možností kombinácií vzorov, farieb a materiálov tkvie originalita každého výrobku. Monika pôvodne začala s náramkami a postupne prešla na bytový textil. Z pod jej rúk tak vznikajú originálne bytové doplnky, zdobenie kuchyne, obývacieho priestoru, chodieb, ale pokojne aj altánkov a zimných záhrad.

Monika z Popradu, Macramé bytové doplnky

Pri práci nachádza využitie 100% bavlna, prípadne v kombinácii s drevom. Ak ide o renováciu, základ tvorí pôvodná konštrukcia a teda drevo, prípadne kov. Časová náročnosť sa však nedá nikdy vopred presne odhadnúť. Sú modely a vzory, ktoré zaberú niekoľko hodín, prípadne niekoľko dní. Záleží vždy aj od veľkosti a vízie projektu.

Monika z Popradu, Macramé bytové doplnky

Jedinečné sú záhradné hojdačky, ktoré nadchnú nejedného dizajnéra, chalupára, alebo pokojne človeka s náročným okom pre bytové doplnky. Samotná autorka priznáva, že možností v tomto odvetví umenia je bezhranične veľa. Bohatú galériu má autorka aj na svojom Facebookovom profile. Neraz ju kontaktujú záujemcovia o jej prácu z rôznych kútov Slovenska.

Monika z Popradu, Macramé bytové doplnky

Príležitosť na originálnu renováciu

Ako technika určená do interiéru pre chúlostivosť materiálu, nachádza uplatnenie všade tam, kde to môže lahodiť oku, no zároveň môže plniť funkciu. Mimo hojdačky v portfóliu autorky možno nájsť aj rôzne prvky renovácie. Dalo by sa povedať, že starší dizajn kvetináčov, nástenných hodín, alebo iných domácich prvkov a dekorácií získa celkom iný nádych po zásahu „špagátovej úpravy“. Často ide o zdobený závesný systém pre kvetináče, v portfóliu Moniky možno nájsť aj kreslá, kreslové hojdačky, alebo hojdačky pre najmenších. Rôzne úpravy bytových doplnkov, nádob, váz a fliaš. Získavajú tak celkom iný vzhľad.

Monika z Popradu, Macramé bytové doplnky

Monika z Popradu, Macramé bytové doplnky


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu