Zaručené zbavenie krtka a krtincov? Táto pasca na krtka a postup

Môžete vyskúšať množstvo zaručených návodov, ako sa zbaviť krtka. Za deň skonzumuje množstvo lariev škodlivého hmyzu a keďže obžiera zeleninu, je pre záhradu prínosný. Jeho krtince však ničia kosačky, občas spôsobujú zakopnutie a ničia trávniky. Krtko nie je žiadúci pri čerstvo vysadených stromoch, v ich koreňoch a v zelenine. Niekedy jeho krtince jednoducho nechceme. Existuje množstvo návodov a rád, no po opakovanom otestovaní jednej z metód a jej výsledkoch odporúčame vydať sa podobnou cestou.

Pasca na krtka

Čo malo zaberať a nezaberá?

Množstvo druhov plašičiek malo pípať a hrkať. Zväčša však narážame na krtkov hluchých, alebo zásadných ignorantov. Pachové plašičky ako naftové handričky, či nález mŕtveho vtáka zakopaný do chodbičky môže zabrať len na určitý čas. Ak sa potrebujete zbaviť krtka práve v týchto dňoch, nemáte po ruke naftou napáchnuté handričky a nechcete (zároveň nemali by ste) krtka zabiť, chce to naplánovať trochu iný postup a dať tomu pár dní. Ideálnym nástrojom sú pasce na krtkov, ktoré poslúžia aj na nepozorné hraboše (reálnych škodcov na koreňovej a inej zelenine)

Pasce na krtkov fungujú na jednoduchom princípe

Pasce na krtkov sú jednoduché rúrkové systémy na oboch koncoch uzavreté klapkou. Tá však ide otvoriť len do jedného smeru. Z vnútra sa teda klapky vzpriečia a chyteného hlodavca už nepustia. Pasce na krtkov sme si kúpili hneď v niekoľkých variantoch na esat.sk, kúpili sme aj model drahší, čierny a do zásoby zatiaľ nepoužitú zálohu. Nakoniec sa nám však pri chytaní akčných krtkov osvedčili dva stredné sivé modely. To však neznamená menšiu účinnosť väčšej pasce. Kľúčové je trafenie správneho tunela v zemi, kde sa práve krtko nachádza. Alebo mať pascí viac.

Vkladanie pascí

Pasce sa vkladajú do chodieb. Ak narazíte na krtinec, obetujte časť trávnika, vykopte opatrne priestor krtinca tak, aby ste odhalili vstup do chodbičiek. Ak do nej vložíte rúrkovú pascu, môže nastať niekoľko scenárov. Keďže sme sa vyzbrojili mnohými pascami a vkladali sme týchto pascí opakovane viac, nasledovné riadky vychádzajú z reálnych skúseností.

Pasca na krtka

Scenár 1: krtko vojde do pasce v záujme upchať prieduch, cez ktorý prúdi vzduch. Pre krtka je prúdiaci vzduch v tuneloch nežiadúci. Aspoň takto si to vysvetľujú výrobcovia týchto pascí. Nepozorný krtko naozaj v zápale čistenia chodieb príde ku klapke, jeho telo ju nadvihne a ak prejde do stredu tunela, narazí na druhú klapku, ktorá sa opačne vyklopiť nedá, kým tá prvá sa zaklapne a krtko zostáva uväznený.

Scenár 2: krtko tunel podhrabe, alebo ste pascu vložili do nesprávneho tunela, kde sa práve nenachádzal a tak pascu obišiel, prípadne zasypal novou hlinou, aby upchal prievan. Krtko tak nie je v pasci a musíte svoj postup zopakovať, prípadne zvýšiť počet pascí.

Pasca na krtka

Chytáte krtka? Potom dôležité upozornenie je:

  1. Pasce je nevyhnutné pravidelne kontrolovať, aby v nich krtko neuhynul. Aspoň každé 3 hodiny
  2. Chyteného krtka presuňte na také miesto v záhrade, kde nevadí jeho prítomnosť, alebo oceníte, ak ubudne zo zeme hmyzia populácia. Krtka nezabíjajte. Ani ak by mal byť nástrojom susedskej pomsty a vypustíte a jeho trávniku, nemusí sa ku krtkovi zachovať rovnako humánne.
  3. Krtka nechytajte holými rukami.
  4. Ak ho musíte presúvať na dlhšie vzdialenosti, robte to v dostatočne veľkej nádobe so sypkou hlinou. Skrytý pod hlinou neprežíva toľko stresu.
  5. Pasce si držte čisté, hlinu odstraňujte. Špinavé pasce so zaschnutou hlinou majú často jednu nedokonalosť. Klapky sú zanesené, zaseknú sa hore a krtko bez problémov vylezie a ani netuší, že sa ocitol v pasci.
  6. Pri vkladaní pasce do tunela si dávajte veľký pozor na čistotu rúrky aj po jej vložení. Ľahko sa stane, že pri vsúvaní pasce do tunela ukrajujete zo stien, hromadíte hlinu a tá upchá koniec pasce, aj klapku. Tieto priestor musí byť čistý a trasa vstupu priechodná.

TIP: Rovnaká pasca vám poslúži aj pri chytaní myší. Ako celkom čistá s voľnými klapkami, s vnútri starostlivo pripravenou návnadou v podobe syra, salámy, alebo iných návnad.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu