Magnólia Genie: pestovanie, vlastnosti a pôvod okrasnej dreviny

Magnólie sú v mnohých okrasných záhradách jednoznačný magnet pre oči. Charakteristické svojim výrazným kvetom, jeho početnosťou, no zároveň vzhľadom stromu, kde kvet v niektorých mesiacoch jednoznačne dominuje nad listami.  Variácie druhov umožňujú kombinovať rozdielne odrody podľa kvetu, ale tiež podľa ich spôsobu rastu. Rozdielna je pri magnóliách aj obstarávacia cena. Jedna z odrôd, ktorá sa teší obľube pestovateľov s vyššími nárokmi na vzhľad je hybrid Genie. Pritom starostlivosť o ňu nie je nijako náročná. Neraz je medzi pestovateľmi považovaná za jednu z najkrajších magnólií. V posledných rokoch sa z nej stáva aj cenovo dostupná odroda, takže potešiť dnes môže v podstate kohokoľvek.

Magnolia Genie

foto: charakteristický kvet robí z odrody Genie jednu z najkrajších magnólii na trhu. zdroj: facebook.com

Starostlivosť o Genie je jednoduchá, výsledok očarujúci

Magnólia Genie je charakteristická svojim výrazne sýtym zafarbením 12 cm – 15 cm veľkých kvetov. Tmavá magentová farba, tmavšia purpurová, alebo ak chcete bordovo-ružová farba kvetov tulipánového až lotosového tvaru pôsobí priam impozantne. Pevný kvet má charakteristickú jemnú vôňu. Mladý stromček po výsadbe ešte nemusí potešiť bohatým okvietením konárov, avšak stromček, ktorý sa ujme, postupne nabehne do svojho „normálneho“ stavu. Strom, ktorému sa v záhrade bude dariť, bude potrebovať slnečnú stanovisko, nie príliš kamenistú suchú, ale ani premáčanú pôdu so stojacou vodou.

  • Ideálne podmienky: Potrebuje slnečnú polohu. Avšak poloha, ktorá magnóliu počas popoludnajšieho prudkého slnka chráni v polotieni, je najideálnejšia. Pôda je ideálna vlhká, ale dobre odvodnená. Nevysádzajte ju na veternom mieste.
  • Výška dospelého stromu: Dorastá do výšky od cca 2 metre až do 4 metrov a do šírky od cca 1 metra do dvoch.
  • Rez a zástrih: Zastrihávame len mladú rastlinu a aj to len, ak sme si kúpili rastlinu, ktorá bola pre husté vysádzanie viacerých stromov poznačená priestorom. Ak je rez nutný, tak len po odpadnutí kvetov a opatrne. Každá magnólia môže reagovať rôzne. Odstrihávame mŕtve, alebo suché konáre, prípadne zasahujeme, ak potrebujeme strom tvarovať. Ak to nie je nutné, nezasahujeme a strom ponechávame prirodzený.
  • Korene a hnojenie: korene nesiahajú hlboko a držia sa skôr pod povrchom. Ďalej od múrov. Nevysádzame ju tam, kde plánujete kopať, alebo rýľovať. Korene tesne pod zemou ocenia na zimu mulč, čím sa zlepšia mrazuvzdorné vlastnosti. Je vhodné využívať hnojenie pomocou postupne pozvoľna rozpustných typov hnojív pre okrasné dreviny, použité na povrchovú zem pod stromom.  Vhodné je nenechávať burinové porasty pod stromom, aby nepripravovali o živiny strom.
  • Najdôležitejšie výhody: na pestovanie nenáročný strom, vhodný do menších záhrad, vyznačuje sa pomalým rastom a atraktívnymi kvetmi. Kvetmi vás poteší už dvoj/trojročná rastlina

Magnólia Genie

foto: Magnólia genie sa vyznačuje bohatým okvietením konárov, v jarných mesiacoch sa vyznačuje typickými vlastnosťami magnólie, kedy prevláda kvet nad listom. Foto: online eshop s rastlinkami a stromami Brest.sk

Dnes je Genie dostupnejšia

Ako atraktívna rastlina, nemá núdzu o záujem medzi profesionálnymi pestovateľmi, dizajnérmi, či len bežnými záujemcami o pekný kúsok v záhrade. Genie sa cenovo pohybuje naozaj na rôznej úrovni. Predajca Brest.sk z južného Slovenska ho ponúka pod 30 EUR. Ide o kontajnerový strom. Na snímke predajcu zachytený v čase letného kvitnutia.

Magnólia Genie

foto: strom magnólie kúpite v kontajneroch (kvetináčoch) a je ich možné objednávať aj online. Stromy zabezpečené proti prevráteniu sú posielané kuriérom. Samotný doručovateľ počíta s tým, že preváža stromy.

Ako kontajnerový strom je dodávaný s neporušeným koreňovým balom a sadiť je ho tak možné kedykoľvek počas roka mimo mesiace so zamrznutou pôdou. Pod koreňový bal nezaškodí použiť kompost, zeminu a dobrú zálievku. V záhradách sa Genie objavuje veľmi pomaly, no stále je pre mnohých nadšencov okrasných záhrad neznáma. V záhrade však nemá prospech len ako okrasná rastlina, ale tiež je lákavá pre užitočný hmyz.

Čo by ste o magnólii Genie mali vedieť

  • Kvitnúť môže počas roka až dva krát. Raz počas jarných mesiacov, keď bude menej zelených listov na konároch a druhý krát počas leta. To môže byť dôvodom iného plánovania okrasnej záhrady, najmä aby strom mohol svojim kvetom vyniknúť.
  • Jarné kvitnutie trvá cca 3 týždne, ak ho neskráti neduh počasia, v novozélandskej domovine je to až 10 týždňov
  • Mrazuvzdornosť uvádzajú mnohé zdroje, vrátane novozélandských s odvolávkou na európske skúsenosti, na teplote  -25°C až -29°C
  • Charakteristický je pre túto odrodu vzpriamený rast do výšky. Konáre rastúce do šírky sú skôr ojedinelými chybami.
  • Sýta jasná farba kvetov sa počas kvitnutia takmer vôbec nemení
  • Magnólie sú známe tým, že nevytvárajú nepreniknuteľný tieň, takže sa môžu kombinovať v priestore aj s rastlinami, ktoré uprednostňujú polotieň. Genie nie je výnimkou.

Jej pôvod je na Novom Zélande

Autorom magnólie Genie je pestovateľ šľachtiteľ Vance James Hooper z Nového Zélandu. Je autorom aj hybridu s názvom Magnolia Cleopatra. Za obe magnólie získal prestížne novozélandské ocenenie RNZIH (Royal New Zealand Institute of Horticulture). Zaujímavosťou je, že na Novom Zélande pestovatelia vyšľachtia prakticky jeden nový druh v priemere. Záujem o odrodu Genie ho však marketingovo potlačil viac do povedomia.

Genie je ukážkou úspechu kríženia, aké vychádzajú z pôvodnej odrody magnólie liliiflora ‚Nigra‘. Tá vyniká viac tmavšími a pohodlnejšími kvetmi a medzi slovenskými pestovateľmi je známa. Genie je však nová a objavujeme ju v podstate len posledných 10 rokov, hoci reálne posledných pár. Medzinárodný záujem o odrodu sa objavil v roku 2011, keď Genie získala cenu na medzinárodnom veľtrhu rastlín v Essene.

Jej novozélandská domovina ponúka rastlinám podmienky bez mrazov. Napriek tomu má rastlina výborné vlastnosti odolnosti proti mrazom. Tie zvládajú aj kvety počas jarného rastu a otvárania kvetov z jej tmavých chlpatých pukov. Zvládnuť by tak mala rastlina teplotu do -25°C až -29°C. Mrazuvzdornosť bola pritom prekvapením pre samotných európskych pestovateľov a zostala pozitívnou vlastnosťou rastliny aj pre komerčný predaj u nás.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu