Mozaiková omietka: jej výhody, význam, a použitie (časť 1.)

Mozaiková omietka je už dlhé roky obľúbenou klasikou na fasádach. Využitie nachádza predovšetkým na fasádach, na malých aj veľkých plochách a môžeme ju vidieť aj v interiéri, aj keď je primárne určená pre exteriér. Názov mozaiková omietka je pritom odvodený od podobnosti s mozaikami, hoci je k tomu nutný naozaj veľmi blízky pohľad. Reálne nejde o mozaiku a voľným okom z diaľky vidíme skôr nestálu farbu. Je to vlastne omietka z pestrofarebných a prírodných kamienkov. Ponúka výborné vlastnosti povrchovej úpravy všade tam, kde sa môže objaviť ľudská ruka, dážď, nečistoty ale aj mechanická námaha. Vstupné portály okolo dverí, okolie okien, vnútorné priestory stavebných otvorov okien a rôznych prvkov. Budú to však sokle, kde si všimneme mozaikovú omietku najčastejšie.

 mozaiková omietka

Mozaiková omietka je predovšetkým:

 • Vodoodpudivá, je výborným riešením pri odstrekujúcej vode či na miestach kde potrebujeme zabezpečiť odolnosť voči poveternostným vplyvom.
 • Pomerne jednoducho aplikovateľným materiálom, ktorého aplikácia je možná aj svojpomocne.
 • Docieli povrch s prírodným vzhľadom a vzorom, ktorý sa farbou dosiahnuť nedá.
 • Materiálom, ktorý sa vyznačuje dobrou schopnosťou priľnúť na väčšinu stavebných povrchov. Nie je určený výhradne len na sokle a výhradne len na zateplené fasády. Využijú ju stavitelia novostavieb aj ľudia pri rekonštrukcii starých domov.
 • Určenie má hlavne na vertikálne plochy. Výrobcovia neodporúčajú využívať ju na pochôdzne plochy, alebo vodorovné miesta, kde by pôsobila voda. Jej výhody najlepšie oceníte na fasádach.
 • Finálnou povrchovou úpravou fasád predovšetkým v exteriéri, ale ľudia ju používajú aj v predsieňach, chodbách, kúpeľniach alebo schodiskách.

Sokel na dome môže byť odlišný

V dnešnej dobe sa často stretnete so soklom v rovnakom, resp. inom odtieni ako je samotná fasáda. Taktiež sa čoraz viac robia domy bez priznaných soklov. Ak však chcete váš dom ozvláštniť môžete zvoliť práve mozaikovú omietku Baumit MosaikTop. Sokel spoznáte zväčša ako odskok, ktorý je vizuálne oddelený od zvyšku fasády. Ale môže byť iba vizuálne oddelený bez odskoku zmenou odtieňa fasády, tehličkami, kamenným alebo bežným obkladom. V tejto časti stavby je použitý tvrdený polystyrén, ktorý je odolnejší v porovnaní s bežným fasádnym polystyrénom.

mozaiková omietka

Mozaiková omietka na takomto mieste poskytuje vizuálne zaujímavé riešenie, ktoré si nevyžaduje častú údržbu a v prípade potreby je umývateľná vodou. Sokle na fasádach sú prvým miestom dopadu prskajúceho dažďa bez ohľadu na jeho smer. Dobrá povrchová úprava zvláda pri kosení dopad trávy, prítomnosť hmyzu, prskance od chôdze, neželaný záujem značkujúcich psov a ďalšie nečistoty. Pozor na to, že nie každý výrobca vám ponúkne odtieň mozaikovej omietky, do ktorého ladíte svoj exteriér, prípadne podhľad domu, strechu, či dvere a okenné rámy. Baumit má k tomu pomerne pestrú škálu odtieňov.

mozaiková omietka

Na trhu sa nachádza množstvo výrobcov a odtieňov. Niektoré značky sú vyrábané len v troch prevedeniach, alebo len v pár bežných univerzálnych odtieňoch. V ponuke Baumit sme v našom prípade narazili na rozsiahlu ponuku farieb s rôznymi pestrými a prírodnými kamienkami. Pri hnedých odtieňoch pritom nachádzame niekoľko možných riešení, ktoré by sa nám farebne hodili. V našom prípade sme zvolili Baumit MosaikTop Essential Line, odtieň M315. Práci s omietkou, ale predovšetkým postrehom a radám, sa pritom venujeme v ďalšom plánovanom článku už čoskoro.

Pri plánovaní nákupu

Zásadnou výhodou mozaikovej omietky je jednoduchosť práce a výsledok. Na pohľad pôsobí ako „kamienkový koberec“ a tiež funguje na podobnom princípe.

 • Kýbliky: Zakúpiteľné sú v podobe balených pást pripravených na priamu aplikáciu. Pred aplikáciou mozaikovej omietky musí byť podklad pripravený a môžete ju priamo aplikovať.  Mnohé druhy ľahko priľnú na bežné stavebné podklady.
 • Penetrácia: Povrch dostatočne vyschnutý a vyzretý je potrebné penetrovať. Až po 24 hodinách na penetrovaný povrch nanášame mozaikovú omietku nerezovým hladidlom.
 • Pásky a krycie fólie: Mnohí výrobcovia upozorňujú pred ochranou okolitých častí pri aplikácii materiálu. Je vhodné všetky časti, styky, ktoré nechcete znečistiť od omietky ochrániť napr. pomocou fasádnych ochranných pások, použiť ochranné fólie na chodníky, schody, atď. Pretože niektoré nečistoty by ste neskôr odstrániť nevedeli.

Pre koho je materiál vhodný?

Mozaiková omietka ako povrchová úprava fasády, soklov, múrov, murovaných stĺpikov, rôznych drobných stavieb a aj prvkov v interiéri je materiálom, ktorý nepatrí medzi náročné. Pri dodržaní základných pravidiel (prekrývanie miest, ktoré nechcete znečistiť) a dodržaní tých pár rád uvádzaných samotným výrobcom, nejde o nič komplikované a náročné. Tento typ omietky ponúka výborné vlastnosti, aj keď cenovo je vyššia než klasické fasádne omietky, aké poznáme a bežne dostaneme. V prípade mozaikových omietok ide o finálnu úpravu, ktorá má vizuálne zaujať, dodáva dizajnový prvok drobnej či väčšej stavbe a do výraznej miery mení vzhľad. Ponúka viacero farebných kombinácií a tým sa dá dosiahnuť ešte viac.

Každý, kto si trúfa vyladiť niektoré prvky v exteriéroch na takýchto miestach, ocení jednoduchosť práce. Výhodou je mať skúsenosti pri práci s omietkami, hoci odpadá najmä proces samotnej prípravy a miešanie. Ako hotové riešenie je totiž priamo vo vedrách pripravené na aplikáciu, takže akákoľvek príprava, miešanie, merania pomerov a ďalšie znečisťovanie odpadáva. Po otvorení omietky je vhodné ju premiešať, avšak vlastnosti týchto materiálov sú o pripravenosti na prácu hneď, ako si materiál priveziete domov.

Skôr než začnete, stručne niekoľko tipov:

 • po prvom otvorení naneste vrstvu na malý kúsok dosky, prípadne muriva. Už o niekoľko minút, alebo hodín je možné pozorovať, aká bude výsledná farba.
 • prekryte / prelepte miesta, ktoré nechcete znečistiť (okná, parapety, podlaha, obklad, dlažba a pod.)
 • v prípade nášho výberu: Baumit MosaikTop Essential Line, odtieň M315 bolo príjemným prekvapením, že výber na monitore sedel s tým, čo sme dostali. To sa nám žiaľ nepodarilo pri mnohých iných farbách, odtieňoch a aj inom type a značke mozaikovej omietky, ktorú v tomto článku nespomíname (tam sa žiaľ nerovnal ani odtieň a ani miera zastúpenia čiernej sľudy, ktorá mala tvoriť efekt). V prípade MosaikTop sa výrobcovi podarilo pripraviť vzorkovník verný tomu, čo je reálne dodávané a pokladáme za vhodné na to upozorniť.
 • Už čoskoro sa budeme venovať podrobnejšiemu návodu a postrehom pri práci s mozaikovou omietkou.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu