Kana indická (Canna indica), krásna exotika: pestovanie a množenie

Kana indická (Canna indica) vie vždy zaujať oko náhodného okoloidúceho a každej návstevy. Sú to krásne veľké kvety s krásnymi veľkými zelenými listami. Krásna tropická rastlina pôvodom z Južnej Ameriky sa často pestuje pre svoje nádherné kvety a veľké, atraktívne listy ako súčasť dvorov, altánkov, terás, predzáhradok a všetkých miest, kde je základom estetika. Práve pre svoj vzhľad je populárnou na celom svete. V našich slovenských podmienkach však musíme k jej starostlivosti pristupovať najmä v zime odlišne, než je tomu v teplých krajinách.

Kana indická (Canna indica)

Kana indická a jej všeobecná charakteristika

Napriek pojmu „indická“ je jej domovom južná Amerika. Dostala sa k nám vďaka záujmu španielskych a portulgalských moreplavcov priniesť do Európy niečo výnimočné. Kana indická je trváca bylina, ktorá môže dorásť do výšky 0,5 až 2 metre. Jej kvety sú nápadné a farebné, najčastejšie červené, oranžové, žlté alebo ružové, a kvitnú počas leta a jesene. Listy sú veľké, široké a často majú výrazné žilkovanie, pričom farba listov môže byť od zelenej po tmavočervenú.

Kana indická (Canna indica)

Pestovanie kán indických

  • Svetlo: Kana indická preferuje plné slnečné stanovište, kde dostáva najmenej 6 hodín priameho slnečného svetla denne. Môže rásť aj v polotieni, ale kvitne menej hojne.
  • Pôda: Najlepšie sa jej darí v dobre priepustnej, úrodnej pôde, bohatej na organické látky. Pôda by mala byť vlhká, ale dobre odvodnená. Kana indická nemá rada suché a piesčité pôdy.
  • Zálievka: Táto rastlina potrebuje pravidelnú a hojnú zálievku, najmä počas obdobia rastu a kvitnutia. Pôda by mala byť stále vlhká, ale nie premokrená.
  • Teplota: Kana indická je teplomilná rastlina, ktorá prosperuje pri teplotách medzi 20-30°C. Je citlivá na mrazy, preto sa v miernejších klimatických podmienkach pestuje ako letnička alebo sa jej hľuzy na zimu vykopávajú a uskladňujú v chladnom, suchom prostredí.

Výsadba a starostlivosť

  1. Výsadba: Hľuzy kany sa sadia na jar po posledných mrazoch do hĺbky približne 10 cm a viac, a s rozostupom asi 30-60 cm medzi rastlinami. Ak ste si zakúpili nové hľuzy a boli v suchom obale, pred výsadbou je ich vhodné namočiť na pár hodín do vlažnej vody, aby sa urýchlilo ich klíčenie.
  2. Hnojenie: Rastliny potrebujú pravidelné prihnojovanie, najmä počas rastovej sezóny. Použite vyvážené hnojivo každé 4-6 týždňov, aby ste podporili bohaté kvitnutie a zdravý rast.
  3. Mulčovanie: Použitie mulču okolo rastlín pomáha udržiavať vlhkosť v pôde a zabraňuje rastu buriny.
  4. Orezávanie: Odstraňovanie odkvitnutých kvetov podporuje tvorbu nových kvetov a udržiava rastlinu upravenú. Po odkvitnutí je možné tiež orezať celé stonky.
  5. Ochrana pred škodcami: Kana indická je relatívne odolná voči škodcom, ale môže byť napadnutá slimákmi, voškami alebo húsenicami. Pravidelné kontroly a biologické či chemické ošetrenia môžu pomôcť udržať rastlinu zdravú.

Rozmnožovanie kany indickej

Kana indická sa najčastejšie rozmnožuje delením hľúz na jar. Každý oddelený kus by mal mať aspoň jeden rastový pupeň. Hľuzy sa dajú tiež rozmnožovať zo semien, čo však trvá dlhšie a vyžaduje viac starostlivosti.

Kana indická (Canna indica)

Semená sa nechajú klíčiť vo vlažnej vode, ale táto voda sa musí vymeniť každé dva dni, aby sa v nej netvorili neželané látky, hniloba a aby ani na strane semien nevznikali riziká kontaminácie. Vlažná voda a vlažná teplota okolia by mali pri niektorých semenách vyvolať potrebnú reakciu, kedy nová rastlinka prerazí veľmi tvrdý obal a začne vytláčať zárodok novej rastlinky von. Tu je zásadnou skutočnosťou práve spomínaný tvrdý obal.

Ten znižuje klíčivosť semien, ale zvyšuje ich odolnosť vo voľnej prírode. Mierne zvýšiť šancu na vyklíčenie máme vtedy, ak sa nám podarí semienko uchytiť a na oboch koncoch mierne prebrúsiť na brúske, alebo brúsnom papieri. Nie viac, než pri dosiahnutí viditeľného vnútorného bieleho vnútorného semienka. Naklíčené semienka vkladáme do vlhkej rašeliny a udržiavame ju vlhkú. Takéto rozmnožovanie je náročnejšie, zdĺhavejšie, ale pri viacerých kúskoch naraz dokáže priniesť viac rastlín a násobnú radosť z úspechu.

Zimovanie a opätovné jarné sadenie

V oblastiach s chladnejším podnebím je potrebné hľuzy kany indickej na jeseň vykopať pred prvými mrazmi. Hľuzy sa očistia a nechajú vyschnúť, potom sa uskladnia na suchom a chladnom mieste, napríklad v pivnici alebo garáži, kde teploty neklesajú pod bod mrazu. Počas zimy môžeme mať hľuzy na tmavom nemrznúcom mieste. Do tepla ich môžeme presunúť počas februára až marca v mäkkej zemine, ktorú môžeme udržiavať vlhkú, nie prevodnenú. Keď sa hľuza začne prebúdzať, vyrašia zelené výhonky novej generácie nadzemnej rastliny a vtedy si hľuza žiada presun do svetlejšieho priestoru. Vtedy je ideálnou teplotou hodnota okolo 17 – 18° C.

Do záhrady ich vysádzame po ústupe jarných mrazov a na miesta, kde ich nebude ohrozovať silný vietor. K múrom, oporám, stenám, plotom a pod.  Ďalšou dôležitou vlastnosťou je, aby rastlina bola v zemi posadená hlbšie, keďže vysoký objem živej hmoty bude nad zemou a znížime tak riziko vyvrátenia a pokrivenia rastliny. Ak dosahuje výšku siahajúcu niekedy až k 2 metrom, niečo to hovorí aj o nárokoch smerom do hĺbky. Nemožno ju sadiť na plytkom mieste s nevhodným podkladom, napríklad zásypom, aké majú novostavby (stavebný odpad, kamenivo a pod. prekryté navozenou hlinou v malej hĺbke). Sadíme preto ideálne do priepustnej pôdy, ktorá má dostatočnú rezervu smerom do hĺbky, aby si mohla rastlina vybudovať koreňovú sústavu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu