Enciánový stromček (Solanum rantonetii), uvádzaný tiež ako lienka paraguajská, v Čechách známy ako hořcový stromek (aj u nás sa predáva ako horcový strom), je zaujímavá a obľúbená okrasná kríková rastlina s fialovými kvetmi. Jeho obľúbenosť, miesto vysadenia a spôsob pestovania výrazne ovplyvňuje fakt, že ide o teplomilnú rastlinu, nie mrazuvzdornú. Pestujeme ho v nádobách, čiže kvetináčoch a hrantíkoch tak, aby mali jeho korene dostatok priestoru a prísun živín. Napriek tomu, že možno tieto vlastnosti tvoria dojem náročnej rastliny, jeho krásu si môže dopriať ktokoľvek a vďaka dostupnosti v záhradníctvach nie je ťažké si ho zaobstarať aj na Slovensku.
Počas nemrazivých mesiacov, počas sezóny ho môžeme pestovať na balkónoch, v záhradách a na dvoroch. Zaujímavým môže byť v priestoroch predzáhradky, pri vstupe do domu, alebo v blízkosti okien tak, aby bol na očiach a ako kvitnúci ker robil radosť. Prvé mrazy by mali byť signálom, že tento stromček patrí do nemrznúceho priestoru so svetlom. Takým sú garáže, vstupné haly, interiér, nie však prekurovaný a príliš teplý. Neexistuje jednotný návod, kedy s ním von a kedy s ním dnu, keďže všetky regióny majú odlišné počasie a nástup prvých, či posledných mrazov. V októbri a máji však určite venujeme čas jeho presunu.
Solanum rantonnetii (niekedy uvádzaný ako Lycianthes rantonnetii) si vyžaduje pravidelnú zálievku. Počas letných mesiacov je odporúčané hnojenie hnojivom na kvitnúce rastliny. Má rád slnečnú polohu, avšak je potrebné prihliadať na to, že by to nemal byť priamy celodenný úpek, ale skôr prevaha slnečného času nad časom v tieni.
Kvet tejto rastliny je to, prečo je pestovaná a obľúbená. Na rastline s jemnými zelenými lístkami podobnými na zemolez, kvitne veľké množstvo fialových kvetov tvorených päťuholníkovým kvetom. Nie však vždy. Rastlina nekvitne, ak je v prílišnom suchu, poškodili ju mrazy, alebo je v tieni. Na kvitnutie potrebuje slnko a ešte niečo podstatné. Odumreté staršie suché kvety odstraňujeme. Rastlinu zastrihávame a upravujeme esteticky, ale aj pri zbavovaní výhonov, ktoré by výrazne menili kompaktnosť kru. To zabezpečí hlavne zahustenie kríku, čo je žiaduci cieľ.
0 komentárov