Mandevilla ´Sundaville Red´: kvitnúca kráska, jej pestovanie a starostlivosť

Mandevilla je dnes už pomerne dobre známa aj u nás, aj keď názov si mnohí z nás musia ešte hľadať a zoznamovať sa s ním. Populárny je konkrétne kultivar ´Sundaville Red´- Poznáme však aj mnoho iných, prevažne ružových. Je to obľúbená tropická rastlina známa pre svoje veľké, jasne kvety a lesklé zelené listy. V prípade kultivaru Sundaville Red sú jasnej červenej farby. Rastlina je ideálna na vizuálne vylepšenie záhrady, terasy, balkónu alebo ako vnútorná dekorácia. Je nenáročná na pestovanie, no vyžaduje určitú starostlivosť, aby sa dosiahla maximálna krása a zdravie rastliny. Najčastejšie majú slovenskí pestovatelia ťažkosti s jej prezimovaním.

Mandevilla ´Sundaville Red´

Mandevilla ´Sundaville Red´, ako obľúbený kultivar

Mandevilla ´Sundaville Red´ je popínavá rastlina, ktorá môže dorásť do výšky 2-3 metre, ak má dostatočnú oporu. Oporu, alebo uväzovanie, či poskytnutie priestoru, kadiaľ sa môže ťahať, ju predurčuje práve na balkóny a terasy, kde ju máte „pod kontrolou“ pred burinou, zarastením do tráv, a najmä mrazmi. Jej kvety sú trúbkovitého tvaru, intenzívne červenej farby, čo jej dodáva atraktívny vzhľad počas celého leta až do jesene. Listy sú tmavozelené, lesklé a oválne, dodávajú rastline elegantný vzhľad.

Pestovateľské podmienky pre Mandevillu

  • Svetlo: Mandevilla ´Sundaville Red´ preferuje jasné, priame slnečné svetlo, ale môže tolerovať aj polotieň. Na plnom slnku kvitne najbohatšie.
  • Pôda: Najlepšie sa jej darí v dobre priepustnej, humóznej pôde s pH medzi 6,0 a 7,0, hoci zvláda aj univerzálne pH. Je vhodné použiť kvalitný substrát pre kvitnúce rastliny, ktorý zabezpečí dostatočnú výživu.
  • Zálievka: Rastlina potrebuje pravidelnú zálievku, najmä počas horúcich letných mesiacov. Pôda by mala byť stále mierne vlhká, ale nie premočená. Je dôležité zabezpečiť dobré odvodnenie, aby sa zabránilo hnilobe koreňov.
  • Teplota: Ideálna teplota pre Mandevillu je medzi 20-25°C. Rastlina je citlivá na chlad a teploty pod 10°C môžu spôsobiť jej poškodenie alebo uhynutie. V chladnejších oblastiach sa odporúča pestovať ju v nádobách, aby sa dala v zimných mesiacoch presunúť do interiéru.

Mandevilla ´Sundaville Red´

Výsadba a starostlivosť

  1. Výsadba: Ak pestujete Mandevillu v nádobe, vyberte dostatočne veľký kvetináč s drenážnymi otvormi. Na dno nádoby dajte vrstvu drenážneho materiálu (napr. keramzit), potom pridajte substrát a vysaďte rastlinu. Vonku ju môžete sadiť až po posledných mrazoch.
  2. Hnojenie: Pravidelné hnojenie je kľúčom k bohatému kvitnutiu. Použite tekuté hnojivo pre kvitnúce rastliny každé 2-4 týždne počas vegetačnej sezóny.
  3. Orezávanie: Pravidelné orezávanie pomáha udržať rastlinu kompaktnú a podporuje tvorbu nových výhonkov a kvetov. Odstráňte odkvitnuté kvety a poškodené listy, aby ste podporili zdravý rast. Inak môže presiahnuť aj 5 metrov hlavným, či aj ďalšími výhonmi.
  4. Podpora: Vzhľadom na popínavú povahu Mandevilly je vhodné poskytnúť jej oporu, napríklad mrežu, tyč alebo pergolu, na ktorú sa môže prichytiť. AK nie je možné ani jedno, postačí aj citlivé uväzovanie.
  5. Ochrana pred škodcami: Mandevilla môže byť napadnutá voškami, molicami, alebo roztočmi. Pravidelné kontroly a včasné ošetrenie insekticídmi alebo mydlovými roztokmi môžu pomôcť udržať rastlinu zdravú.
  6. Presadenie: pri presádzaní pozor. Rastlina nemá rada, ak sa zasahuje do jej koreňov. AK si všimnete, že korene prerastajú spodkom nádoby,. je vhodné použiť o dva tri centrimetre väčšiu. Pôvodnú zeminu ale nemusíme rozpadať a vytriasať, ale ponecháme maximum z nej do novej nádoby.

Zimovanie

V oblastiach s chladnejším podnebím je dôležité presunúť Mandevillu do interiéru pred príchodom mrazov. Keďže môže byť výrazne rozrastená, môžeme ju podľa potreby ostrihať. Mnohí to spravia už len preto, že je inak manipulácia a presúvanie rastliny komplikované. Ak dokážete zaistiť presun aj bez poškodenia a strihu rozrastenej rastliny – záleží na vašich skúsenostiach a priestorových možnostiach prezimovania.

Umiestnite ju na svetlé miesto s teplotou okolo 15-18°C. Znížte zálievku, aby ste zabránili hnilobe koreňov, ale udržujte substrát mierne vlhký. Zimovať môžeme aj pri teplote neklesajúcej pod 10°, no opäť platí, aby sme na ňu nezabudli a polievali len tak, aby pôda nepreschla. Na jar ju môžeme ostrihať, čo podporí zahustenie rastu, ale najmä uľahčí akékoľvek presuny a manipuláciu s rastlinou.

Rozmnožovanie

Mandevillu ´Sundaville Red´ môžete rozmnožovať odrezkami. Na jar alebo v lete odrežte zdravý výhonok s dĺžkou asi 10-15 cm. Odstráňte spodné listy a vložte odrezok do nádoby s vlhkým substrátom. Zakryte plastovým vreckom, aby sa udržala vysoká vlhkosť, a umiestnite na svetlé miesto bez priameho slnka. Zakorenenie môže trvať niekoľko týždňov.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu