Rastliny, ktoré prilákajú včely, motýle a iných opeľovačov

Opeľovači, ako sú včely, motýle a iné druhy hmyzu sú kľúčovým prvkom prežitia ľudstva. Keď nebudú opeľovači, nebudú jablká, hrušky, ovocie ako také, rovnako ako nebudú mnohé ďalšie plodiny, ktoré kvitnú a od ich úspešného kvitnutia je odkázané prežitie druhu. Rastlín aj živočíchov. Kvitnúce rastliny teda hrajú kľúčovú úlohu v ekosystéme a sú nevyhnutní pre reprodukciu ďalších rastlín, plodov, alebo semien. Bohužiaľ, populácie včiel a opeľovacieho hmyzu sú ohrozené v dôsledku straty biotopov, pesticídov a klimatických zmien.

opeľovače, motýle a včely

Jedným zo spôsobov, ako môžeme pomôcť, je vytváranie záhrad, ktoré poskytujú potravu a útočisko pre tieto dôležité druhy. V mestách sa zachovávajú lúčne ohraničené pásma trávnikov s vysadenými kvetmi. Dnes je bežné zakúpiť si set rastlín, ktoré po zasadení kvitnú každá v inom čase, ale spoločne tak tvoria neustál, respektíve kontinuálne rozkvitnutý kúsok zeme, alebo záhon.

Prečo sú opeľovači dôležití?

Opeľovači sú zodpovední za opeľovanie približne 75% všetkých druhov kvitnúcich rastlín na Zemi a takmer 35% svetovej produkcie potravín. Zvyšné opeľovanie sa podarí len vďaka vetru. Bez nich by mnoho plodín, ktoré sú pre nás dôležité, ako sú ovocie, zelenina a orechy, nemohlo produkovať úrodu.

Včely a rastliny, ktoré ich lákajú

Včely sú jedným z najdôležitejších opeľovačov. Priťahujú ich kvety, ktoré produkujú nektár. Môžeme pestovať rastliny, ktoré sú vyslovene medonosné, alebo určené na podporu včiel. Prípadne rastliny ako Saturejka, Medvedí cesnak, Orgován:

  1. Levanduľa (Lavandula) – Aromatická bylina s fialovými kvetmi. Produkuje veľa nektáru a je mimoriadne atraktívna pre včely.
  2. Slnečnica (Helianthus) – Vysoká rastlina so žiarivo žltými kvetmi. Poskytuje veľké množstvo nektáru a peľu.
  3. Krokus Šafran jarný (Crocus vernus) – kvitne skoro na jar a zaručene priláka včely, ktoré v jarnom období nenachádzajú toľko príležitostí na potravu.
  4. Facélia vratičolistá (Phacelia tanacatifolia) – krásny kvet s farbou levandule kvitnúci od mája.
  5. Rudbekia – neobyčajný názov pomenúva pomerne dobre známu kvitnúcu rastlinu, ktorá s apodobá na markarétky. Má však tmavý stred a žlté lupene. Nenáročná rastlina je pomerne udomácnená v našich kvetinových záhonoch a v predzáhradkách a výborným zdrojom peľu pre včely. Kvety sú výrazné a neprehliadnuteľné o to viac, ak rastú v hojnejšom počte v záhone.
  6. Zemolez (Lonicera) – takzvaná kamčatská čučoriedka a všetky jej druhy kvitnú pomerne skoro. Prvé jedlé ovocie sa objavuje koncom apríla a dozrieva počas mája. To znamená, že aj zakvitne pomerne skoro, je mrazuvdorný a tak priláka včely v čase, keď toho kvitne menej.
  7. Echinacea (Echinacea purpurea) – Trvalka so stredne veľkými fialovými alebo ružovými kvetmi. Dlhé obdobie kvitnutia a vysoký obsah nektáru.
  8. Tymian (Thymus) – Nízkokvetúca bylina s drobnými kvetmi. Kompaktný rast, ktorý je vhodný pre malé záhrady a balkóny.
  9. Kocúrnik záhradný (Nepeta faassenii) – kvitne pomerne dlho krásnymi bohatými drobnými kvetmi, ktoré budú včely milovať. Rastlina nenáročná a zaujímavá do kombinovaných záhonov, aj nádob.
  10. Medovka (Melissa officinalis) – Bylina so zelenými listami a drobnými bielymi kvetmi. Vysoký obsah nektáru a príjemná citrónová vôňa.
  11. Vičenec vikolistý (Onobrychis viciifolia) – výborná medonosná rastlina, ktorá si v južných oblastiach vyžaduje predzimný výsev a na ďalší rok poteší zaujímavým kvetom na byli. Kvitne taktiež od mája.
  12. Monarda dvojmocná (Monarda didyma) – ak máte možnosť si obstarať tento naozaj zaujímavý kvet, neváhajte. Známa liečivá trvalka má neprehliadnuteľný kvet a včely ho milujú.

Krokusy, jarný šafrán v záhrade a sadenie

Motýle a rastliny, ktoré ich lákajú

Aj krásne motýle sú tiež dôležitými opeľovačmi a často preferujú kvety s plošinovými tvarmi, kde môžu pohodlne sedieť a sať nektár. Motýle ocenia vyššie zmienené včelie. Pridať však môžeme ďalšie. Tu sú niektoré z najlepších rastlín pre motýle:

  1. Budleja (Buddleja davidii) – Krík so strapcami kvetov v rôznych farbách. Veľmi atraktívna pre motýle a iné opeľovače.
  2. Púpava (Taraxacum) – Bežná rastlina so žltými kvetmi. Poskytuje skorý zdroj nektáru na jar.
  3. Záhradný flox (Phlox paniculata) – Trvalka s kvetmi v rôznych farbách, najmä ružovej a bielej. Dlhé obdobie kvitnutia a silná vôňa láka motýle.
  4. Kvetinové zmesi pre motýle – Zmesi semien kvetov špeciálne vybrané pre motýle. Rôzne kvety s odlišnými obdobiami kvitnutia zabezpečujú neustálu potravu.
  5. Margarétky (Leucanthemum vulgare) – Trvalka s bielymi okvetnými lístkami a žltým stredom. Jednoduchý prístup k nektáru a peľu.

Rastliny pre ďalších opeľovačov

Okrem včiel a motýľov existujú aj iné dôležité opeľovače, ako sú čmeliaky, muchy, osy a netopiere. Tu sú niektoré rastliny, ktoré priťahujú tieto druhy:

  • Astra (Aster) – Trvalka s malými kvietkami v rôznych farbách. Atraktívna pre široké spektrum opeľovačov.
  • Železník lekársky (Verbena officinalis) – Trvalka s fialovými kvetmi. Vysoký obsah nektáru, atraktívny pre čmeliaky a motýle.
  • Slivka trnková (Prunus spinosa) – Krovina s bielymi kvetmi. Kvitne skoro na jar, poskytuje skorý zdroj potravy.

Medonosné rastliny ako aj kvitnúce ovocné stromy, mandľa, sakury a pod. – Rôzne druhy rastlín známe pre vysoký obsah nektáru. Poskytujú potravu pre širokú škálu opeľovačov.

Tipy na vytvorenie záhrady pre opeľovače

  1. Pestujte rôzne druhy rastlín: Rôzne druhy kvetov priťahujú rôznych opeľovačov a zabezpečujú neustálu dostupnosť nektáru počas celého roka.
  2. Zabezpečte vodu: Misky s vodou alebo malé fontány môžu poskytovať potrebnú vlhkosť pre opeľovače.
  3. Nepoužívajte pesticídy: Chemické pesticídy môžu byť pre opeľovače smrteľné. Používajte prírodné metódy ochrany rastlín.
  4. Vytvorte útočisko: Malé domčeky pre hmyz alebo kôpky dreva a lístia môžu poskytnúť útočisko pre rôzne druhy opeľovačov.

Kontinuita kvitnutia – jeden príde, druhý odíde

To najideálnejšie, čo môžete v záhrade poskytnúť hmyzu, je kontinuita kvitnutia. Ak niektoré druhy odkvitnú, objavia sa nové, ktoré svoje kvety práve otvárajú. Na jar kvitnúce bergénie, vresovce, prvosienky môžeme kombinovať s v lete kvitnúcimi klinčekmi tureckými, levanduľou, margarétkou, šalviou, aksamietnicou, veronikou a rozmarínom. Následne v jeseni môže potešiť mäta, šalvia, rôzne druhy rozchodníkov a vresov, ba dokonca aj počas zimy zakvitnú čemerice.

Počas zimy s príchodom jari kvitne neobyčajný krík Hamamel (Hamamelis). Ak sa venujete včelám, máte záhradu a riešite, čo im ponúknuť mimo žalostné zásoby podbeľu a prvých ponáhľajúcich ovocín, akými sú drieň jedlý kvitnúci vo februári, tak hamamel bude dobrou voľbou. Kvitne v čase, keď je v mnohých záhradách ešte sneh. Teda, ak vôbec nejaký napadol a stihol sa udržať.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu