Opeľovači, ako sú včely, motýle a iné druhy hmyzu sú kľúčovým prvkom prežitia ľudstva. Keď nebudú opeľovači, nebudú jablká, hrušky, ovocie ako také, rovnako ako nebudú mnohé ďalšie plodiny, ktoré kvitnú a od ich úspešného kvitnutia je odkázané prežitie druhu. Rastlín aj živočíchov. Kvitnúce rastliny teda hrajú kľúčovú úlohu v ekosystéme a sú nevyhnutní pre reprodukciu ďalších rastlín, plodov, alebo semien. Bohužiaľ, populácie včiel a opeľovacieho hmyzu sú ohrozené v dôsledku straty biotopov, pesticídov a klimatických zmien.
Jedným zo spôsobov, ako môžeme pomôcť, je vytváranie záhrad, ktoré poskytujú potravu a útočisko pre tieto dôležité druhy. V mestách sa zachovávajú lúčne ohraničené pásma trávnikov s vysadenými kvetmi. Dnes je bežné zakúpiť si set rastlín, ktoré po zasadení kvitnú každá v inom čase, ale spoločne tak tvoria neustál, respektíve kontinuálne rozkvitnutý kúsok zeme, alebo záhon.
Prečo sú opeľovači dôležití?
Opeľovači sú zodpovední za opeľovanie približne 75% všetkých druhov kvitnúcich rastlín na Zemi a takmer 35% svetovej produkcie potravín. Zvyšné opeľovanie sa podarí len vďaka vetru. Bez nich by mnoho plodín, ktoré sú pre nás dôležité, ako sú ovocie, zelenina a orechy, nemohlo produkovať úrodu.
Včely a rastliny, ktoré ich lákajú
Včely sú jedným z najdôležitejších opeľovačov. Priťahujú ich kvety, ktoré produkujú nektár. Môžeme pestovať rastliny, ktoré sú vyslovene medonosné, alebo určené na podporu včiel. Prípadne rastliny ako Saturejka, Medvedí cesnak, Orgován:
Levanduľa (Lavandula) – Aromatická bylina s fialovými kvetmi. Produkuje veľa nektáru a je mimoriadne atraktívna pre včely.
Slnečnica (Helianthus) – Vysoká rastlina so žiarivo žltými kvetmi. Poskytuje veľké množstvo nektáru a peľu.
Krokus– Šafran jarný (Crocus vernus) – kvitne skoro na jar a zaručene priláka včely, ktoré v jarnom období nenachádzajú toľko príležitostí na potravu.
Facélia vratičolistá (Phacelia tanacatifolia) – krásny kvet s farbou levandule kvitnúci od mája.
Rudbekia – neobyčajný názov pomenúva pomerne dobre známu kvitnúcu rastlinu, ktorá s apodobá na markarétky. Má však tmavý stred a žlté lupene. Nenáročná rastlina je pomerne udomácnená v našich kvetinových záhonoch a v predzáhradkách a výborným zdrojom peľu pre včely. Kvety sú výrazné a neprehliadnuteľné o to viac, ak rastú v hojnejšom počte v záhone.
Zemolez (Lonicera) – takzvaná kamčatská čučoriedka a všetky jej druhy kvitnú pomerne skoro. Prvé jedlé ovocie sa objavuje koncom apríla a dozrieva počas mája. To znamená, že aj zakvitne pomerne skoro, je mrazuvdorný a tak priláka včely v čase, keď toho kvitne menej.
Echinacea (Echinacea purpurea) – Trvalka so stredne veľkými fialovými alebo ružovými kvetmi. Dlhé obdobie kvitnutia a vysoký obsah nektáru.
Tymian (Thymus) – Nízkokvetúca bylina s drobnými kvetmi. Kompaktný rast, ktorý je vhodný pre malé záhrady a balkóny.
Kocúrnik záhradný (Nepeta faassenii) – kvitne pomerne dlho krásnymi bohatými drobnými kvetmi, ktoré budú včely milovať. Rastlina nenáročná a zaujímavá do kombinovaných záhonov, aj nádob.
Medovka (Melissa officinalis) – Bylina so zelenými listami a drobnými bielymi kvetmi. Vysoký obsah nektáru a príjemná citrónová vôňa.
Vičenec vikolistý (Onobrychis viciifolia) – výborná medonosná rastlina, ktorá si v južných oblastiach vyžaduje predzimný výsev a na ďalší rok poteší zaujímavým kvetom na byli. Kvitne taktiež od mája.
Monarda dvojmocná (Monarda didyma) – ak máte možnosť si obstarať tento naozaj zaujímavý kvet, neváhajte. Známa liečivá trvalka má neprehliadnuteľný kvet a včely ho milujú.
Motýle a rastliny, ktoré ich lákajú
Aj krásne motýle sú tiež dôležitými opeľovačmi a často preferujú kvety s plošinovými tvarmi, kde môžu pohodlne sedieť a sať nektár. Motýle ocenia vyššie zmienené včelie. Pridať však môžeme ďalšie. Tu sú niektoré z najlepších rastlín pre motýle:
Budleja (Buddleja davidii) – Krík so strapcami kvetov v rôznych farbách. Veľmi atraktívna pre motýle a iné opeľovače.
Púpava (Taraxacum) – Bežná rastlina so žltými kvetmi. Poskytuje skorý zdroj nektáru na jar.
Záhradný flox (Phlox paniculata) – Trvalka s kvetmi v rôznych farbách, najmä ružovej a bielej. Dlhé obdobie kvitnutia a silná vôňa láka motýle.
Kvetinové zmesi pre motýle – Zmesi semien kvetov špeciálne vybrané pre motýle. Rôzne kvety s odlišnými obdobiami kvitnutia zabezpečujú neustálu potravu.
Margarétky (Leucanthemum vulgare) – Trvalka s bielymi okvetnými lístkami a žltým stredom. Jednoduchý prístup k nektáru a peľu.
Rastliny pre ďalších opeľovačov
Okrem včiel a motýľov existujú aj iné dôležité opeľovače, ako sú čmeliaky, muchy, osy a netopiere. Tu sú niektoré rastliny, ktoré priťahujú tieto druhy:
Astra (Aster) – Trvalka s malými kvietkami v rôznych farbách. Atraktívna pre široké spektrum opeľovačov.
Železník lekársky (Verbena officinalis) – Trvalka s fialovými kvetmi. Vysoký obsah nektáru, atraktívny pre čmeliaky a motýle.
Slivka trnková (Prunus spinosa) – Krovina s bielymi kvetmi. Kvitne skoro na jar, poskytuje skorý zdroj potravy.
Medonosné rastliny ako aj kvitnúce ovocné stromy, mandľa, sakury a pod. – Rôzne druhy rastlín známe pre vysoký obsah nektáru. Poskytujú potravu pre širokú škálu opeľovačov.
Tipy na vytvorenie záhrady pre opeľovače
Pestujte rôzne druhy rastlín: Rôzne druhy kvetov priťahujú rôznych opeľovačov a zabezpečujú neustálu dostupnosť nektáru počas celého roka.
Zabezpečte vodu: Misky s vodou alebo malé fontány môžu poskytovať potrebnú vlhkosť pre opeľovače.
Nepoužívajte pesticídy: Chemické pesticídy môžu byť pre opeľovače smrteľné. Používajte prírodné metódy ochrany rastlín.
Vytvorte útočisko: Malé domčeky pre hmyz alebo kôpky dreva a lístia môžu poskytnúť útočisko pre rôzne druhy opeľovačov.
Kontinuita kvitnutia – jeden príde, druhý odíde
To najideálnejšie, čo môžete v záhrade poskytnúť hmyzu, je kontinuita kvitnutia. Ak niektoré druhy odkvitnú, objavia sa nové, ktoré svoje kvety práve otvárajú. Na jar kvitnúce bergénie, vresovce, prvosienky môžeme kombinovať s v lete kvitnúcimi klinčekmi tureckými, levanduľou, margarétkou, šalviou, aksamietnicou, veronikou a rozmarínom. Následne v jeseni môže potešiť mäta, šalvia, rôzne druhy rozchodníkov a vresov, ba dokonca aj počas zimy zakvitnú čemerice.
Počas zimy s príchodom jari kvitne neobyčajný krík Hamamel (Hamamelis). Ak sa venujete včelám, máte záhradu a riešite, čo im ponúknuť mimo žalostné zásoby podbeľu a prvých ponáhľajúcich ovocín, akými sú drieň jedlý kvitnúci vo februári, tak hamamel bude dobrou voľbou. Kvitne v čase, keď je v mnohých záhradách ešte sneh. Teda, ak vôbec nejaký napadol a stihol sa udržať.
Na ukladanie a/alebo prístup k informáciám na tejto stránke je používaná technológia cookies. Robíme to s cieľom zlepšiť zážitok z prehliadania a zobrazovať prispôsobené reklamy. Spracovanie informácií touto technológiou nám umožňuje zachovávať Vaše nastavenia, prideľovať jedinečné ID na stránke, reklamným systémom zobrazovať zmysluplnú reklamu. Zablokovanie cookies môže viesť k nepriaznivému vplyvu na určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
0 komentárov