Kengura v slovenskej záhrade: ako a prečo (ne)chovať klokanov?

Chov klokanov môže byť fascinujúcim a obohacujúcim zážitkom, avšak vyžaduje si špecifické podmienky a starostlivosť, aby tieto jedinečné zvieratá prosperovali aj mimo svojho prirodzeného prostredia. Neprinesú nám mäso, mlieko, neposlúžia nám ako strážne zvieratá, ba ani ako výstavné. Ísť do chovu klokanov je skôr frajerina, túžba po niečom neobyčajnom, pre iných biznis (zoo, atrakcia, zaujatie verejnosti a prílev príspevkov do pokladnice a pod.). Pozrite si niekoľko informácií o základných potrebách klokanov vrátane ich potravy, starostlivosti a zásad pre vytvorenie optimálnych životných podmienok. Veľký klokan, alebo menšia kengura nebude bežný domáci maznáčik. Skippy bol jedinečný a určite nebol prototypom tohto inak plachého zvieraťa.

kengura na Slovensku

Základné potreby klokanov a kengúr

Životný priestor

Klokany potrebujú veľký priestor na pohyb a skákanie, čo je nevyhnutné pre ich fyzickú a psychickú pohodu. Pre optimálne podmienky:

  • Veľkosť výbehu: Minimálna plocha by mala byť 0,5 až 1 hektár pre niekoľko jedincov, s dostatkom miesta na beh a skákanie. Je nemysliteľné mať ich zavretých vo voliére. Žiaden chovateľ a ani zoologická záhrada ich v klietke nedrží.
  • Oplotenie: Vysoké a pevné ploty (aspoň 2 metre) sú nutné, aby sa zabránilo úniku. Plot by mal byť z materiálu, ktorý klokany nemôžu ľahko poškodiť alebo preliezť. Klokany chránime pred únikom, pretože môžu zraniť iné zvieratá a tým spôsobiť škodu, za ktorú ako chovateľ zodpovedáte. Rovnako môžu spôsobiť autonehody.

Prístrešie a tienenie

Klokany potrebujú úkryt pred extrémnym počasím, či už ide o horúčavy, chlad alebo dážď. Ideálne prístrešie by malo poskytovať:

  • Ochranu pred vetrom a dažďom.
  • Tieň počas horúcich letných dní.
  • Teplo a ochranu proti vetru v zime

Strava a výživa

Klokany sú bylinožravce. To znamená, že ich strava pozostáva prevažne z rastlinného materiálu. Strava by mala byť pestrá a výživná:

  • Tráva: Čerstvá tráva je hlavnou zložkou ich potravy. V zime vystačí aj sušená potrava v podobe sena a doplnkovej stravy.
  • Listy, zelenina a výhonky: Dopĺňajú ich diétu a zabezpečujú rôznorodosť.
  • Špeciálne krmivá: Existujú komerčné zmesi a pelety špeciálne navrhnuté pre klokany, ktoré môžu poskytnúť potrebné vitamíny a minerály. Na Slovensku je lepšie poradiť sa s inými chovateľmi, aké náhrady a dodávateľov získali a poznajú oni.

Zásady starostlivosti

Zdravie a veterinárna starostlivosť

Pravidelné kontroly u veterinára sú nevyhnutné, aby sa predišlo chorobám a zistili sa potenciálne zdravotné problémy včas.

  • Očkovania a odčervovanie: Klokany by mali byť pravidelne očkované a odčervené podľa odporúčaní veterinára.
  • Monitorovanie zdravia: Sledujte ich váhu, správanie a vzhľad, aby ste mohli včas zistiť prípadné zdravotné problémy.

Sociálna interakcia

Klokany sú spoločenské zvieratá a mali by byť chované v skupinách. Osamelosť môže viesť k stresu a zdravotným problémom. Môže ísť o správanie, ktoré nebude typické pre zdravého klokana, či kengury. To môže viesť aj k rizikám správania, agresivite a nevyspytateľnosti. Pár, alebo skupina zaisťuje to potrebné prostredie, v ktorom je kengura alebo klokan schopný fungovať.

Poskytnutie optimálnych podmienok a slovenskom vidieku

Klimatické podmienky

Klokany sú zvyknuté na teplejšie podnebie, ale môžu sa prispôsobiť aj miernejšiemu európskemu podnebiu, ak im poskytnete vhodné prístrešie a teplotu. V chladných mesiacoch zabezpečte vykurované prístrešky a dostatok suchého sena na izolačnú vrstvu. Kŕmenie je v takomto prípade možné senom, zeleninou a doplnkami stravy, či kŕmnymi peletami.

Právne predpisy a povolenia

Pred zaobstaraním klokanov si overte miestne zákony a predpisy týkajúce sa chovu exotických zvierat. Možno budete potrebovať špeciálne povolenia a licencie. Ministerstvo životného prostredia môže mať aktualizácie, obmedzenia, no aj priamo obec môže mať svoje vlastné obmedzenia na chov určitých zvierat, ich evidenciu a nároky. Informujte sa preto vopred.

Školenie a vzdelávanie

Získajte dostatok informácií o správaní a potrebách klokanov, alebo kengúr. Je nemysliteľné uvažovať o chove klokanov alebo kengúr bez predošlého skúmania ich nárokov, života, problematiky a pod. Práve poznanie a dostatočná pripravenosť môže stáť za tým, že si správne rozmyslíte, či chcete zodpovedať za chov druhu, akými sú klokany alebo kengury. Ak to je možné a máte takú možnosť, spojenie so skúsenými ľuďmi zo ZOO a spojenie s ďalšími odborníkmi, môže byť výhodou.

Chov klokanov v Európe môže byť náročný, ale s adekvátnou prípravou a starostlivosťou môžete vytvoriť podmienky, ktoré im umožnia žiť šťastne a zdravo.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu