Nie je drevodom ako drevodom. Použitie lepších náhrad materiálov

Aj napriek neustálemu vzostupu obľúbenosti drevodomov či montovaných domov vládne na Slovensku na rozdiel o západných krajín istá skepsa. Laik si pri predstave drevodomu vybaví polystyrén a OSB dosky, nie vždy je to však pravda. K dispozícii sú na výber aj kvalitné, difúzne otvorené stavby (napríklad od spoločnosti M-House). V takom prípade obvodové konštrukcie pozostávajú z rámovej konštrukcie KVH, alebo z panelov z krížom lepeného dreva CLT (Cross Laminated Timber). Všetky použité izolácie a materiály sú na prírodnej báze a zaručujú zdravé bývanie.

M-House_drevodom_1-dz

Riaditeľ spoločnosti M-House, s. r. o., Ing. Michal Miklošovič, k tomu hovorí: „Ako náhrada za polystyrénové a minerálne izolácie používame drevovláknité izolácie Steico, konopné izolácie a v interiéri kombinujeme plošné materiály s hlinenými prvkami, ako sú omietky a nepálené tehly. Krokom do budúcnosti sú stavby z CLT panelov. Panely sú spojené minimálne z troch vrstiev k sebe lepených priečne ukladaných hranolov, čo zabezpečuje vysokú pevnosť a statickú únosnosť v oboch smeroch a dovoľuje realizáciu aj náročnejších tvarov a konštrukcií. Panel je vhodný na nosné i nenosné konštrukcie celého domu, stenové, stropné ako aj strešné konštrukcie. Celá výstavba rodinného domu sa dá zrealizovať za veľmi krátky čas. Na stavbu sa dovezú celostenové panely, ktorých montáž je možné prirovnať jednoduchosťou k lego stavebnici. Celá stena s vyrezaním stavebných otvorov, sa zloží priamo na stavbe na svoje miesto.“

Pri správnom návrhu difúzne otvorenej skladby stien s vhodným izolačným materiálom dokáže stavba dýchať a dokáže zabezpečiť  tepelnú pohodu ako v zime, tak i v lete, kedy drevovláknité izolácie v letnom období bránia nadmernému prehriatiu budovy.

Ďalšie výhody týchto domov:

Krátka doba výstavby, ľahká montáž a vysoká miera prefabrikácie, približne o 10 % viac obytnej plochy ako pri murovaných stavbách s rovnakými tepelno-technickými parametrami, nižšia hmotnosť ako majú betón a tehly, ekologická a trvalo udržateľná architektúra, pozitívna bilancia CO2, príjemná a zdravá klíma v interiéri, výborné protipožiarne vlastnosti, výborné statické vlastnosti, suchá výstavba, konštrukcia odolná voči zemetraseniu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu