Záhradkári s dužinatým ovocím veľmi dobre vedia, že s dozrievaním ovocia prichádza aj príležitosť na zbieranie vhodného popadaného „do suda“. Výroba domácej pálenky patrí na Slovensku k tradíciám rovnako tak ako ľudové tance, či piesne. Len dnes to za nás musí vypáliť pálenica, pretože aj na tom musí štát zarobiť. Aby ale bolo z čoho vypáliť, v prvom rade je nutné mať vhodné ovocie a nie hocikoľko.
Zbieranie ovocia do suda nie je nič komplikované. Vyžaduje si to dobre uzatvárateľnú veľkú čistú nádobu v ktorej môžete hromadiť ovocný kvas a neskôr preniesť, alebo tiež preliať do prenosnejších nádob. Len tak nahrubo nahádzané ovocie nie je ideálna voľba. Tou ideálnou je nasekané, alebo nakrájané. Priveľmi zhnité a chorobami napadnuté ovocie vám pridá horkejšiu chuť a docielite o štipku menej kvalitný alkohol, alebo znehodnotí výslednú kvalitu. Prezreté mäkké ovocie nevhodné na bežnú konzumáciu je ideálny príklad ovocia, aké sa dá použiť v liehovarníctve. Kvasené ovocie uzatvorené, aby neunikali všetky arómy, plynné aj tekuté látky, treba občas premiešať a po nazbieraní celej inak nevyužitej úrody a po vykvasení si nájdite vhodnú pálenicu.
Každá registrovaná pálenica má svoje pravidlá pre objem kvasu. Od množstva sa odvíja aj cena, keďže výrobné náklady a zodpovednosť za výrobu sú celkom iné pri klasickom množstve, ako pri veľmi malom. Malé v objeme len pár desiatok litrov kvasu väčšina páleníc ani nespracuje, čo nie je chybou ich nezáujmu, ale skôr nemožnosti. Preto sa dobre informujte nad limitmi a cenami výroby vašej vlastnej liehoviny.
V čase, keď pálenica potvrdí vypálenie vašej liehoviny, je dobré mať už pripravené nádoby. Veľa krát samotné prevádzky predávajú aj sklo použiteľné na odvoz a uskladnenie. Treba však počítať, že už riedený destilát vodou v konkrétnom pomere má slušný objem a tak je na mieste obstarať si väčšie demižóny.
Ovocný destilát nemá nič spoločné s nápojmi, ktoré sú v obchodoch označované ako hruška, či marhuľa. Tie sú vždy len cukrom, farbivom a arómou dochuteným liehom, prípadne sa pridáva len štipka skutočného ovocného destilátu, aby zloženie výrobku nevyzeralo tak biedne. Kým fľaša hrušky vie potešiť nenáročného obdarovaného, náročnejšieho a gastroodborníka nadchne vždy fľaša domácej.
Nuž a na záver, bez toho, aby sme podporovali alkoholizmus, ovocný destilát je výborný aperitív. Malé množstvo ovocného destilátu povzbudzuje chuť do jedla, naštartuje trávenie, tiež môže pôsobiť naozaj ako dezinfekcia proti niektorým ochoreniam a parazitom, no nepopierateľne je aj výborný dar. Nástroj výnimočnej hodnoty v rámci susedskej výmeny, za ktorý si viete požičať miešačku, a v niektorých obciach aj celý kobajn. To s fľašou vína nejde. Ideálne aj v rámci poďakovaní medzi priateľmi, či v rámci osláv aj ako symbolický suvenír.
0 komentárov