Plemená psov: Border kólia, pes inteligentný a hravý

Border kólia je jedným z najobľúbenejších plemien. Môže za to ich povaha, inteligencia, ale aj pracovná využiteľnosť. Aj v rámci oficiálnych kynologických výstav ide o obľúbené plemeno, ktoré má svoje bohaté zastúpenie medzi chovateľmi a chovateľskými stanicami.

border kólia

Pôvod border kólie

Vznikla na škótsko-britskom pohraničí skrížením viacerých typov anglických ovčiarskych plemien. Veď aj preto ten názov „hraničná kólia“. Cieľom bolo získať psa, ktorý bude mať najlepšie ovčiarske vlastnosti. Ako plemeno vznikla približne pred 150 rokmi, avšak prvé zaregistrované border kólie sa narodili v roku 1893.

Popis vzhľadu

Stredne veľký pes s polodlhou srsťou, harmonických proporcií, ktorý nie je ani veľmi ľahký a ani ťarbavý. Hlava je ideálnej veľkosti s relatívne širokou lebkou, ňufák sa smerom ku koncu zužuje. Uši sú vztýčené alebo polovztýčené a strednej veľkosti. Oči sú krásne oválne a ďaleko od seba. Chvost je nízko nasadený, siaha až po priehlavkový kĺb.

Charakteristika

Veľmi pozorný, živý, obratný a vytrvalý pes. Je priateľský k ľuďom aj zvieratám, oddaný svojmu pánovi. Radí sa medzi najmúdrejšie plemená a učí sa veľmi rýchlo. Neustálou činnosťou je priam posadnutý.

Povaha

Border kólia je veľmi chápavý pes. Je to pre ňu typické, keďže je to ovčiarsky pes. Je známa svojimi bleskurýchlymi reakciami. Je veľmi milá, priateľská a bystrá. Sleduje reakcie svojho pána, aby dokázala ihneď reagovať. Mimoriadne oddané plemeno vyniká poslušnosťou k príkazom, avšak potrebuje cítiť aj vzťah zo strany svojho majiteľa, či rodiny.

border kólia

  • Zaujímavosťou je plazivá chôdza, ktorú poznáme z rôznych vystúpení, či agility pri podliezaní.
  • Inou zaujímavosťou sú bezchvosté exempláre

Ideálne prostredie

Border kólia má veľmi rada deti. Táto vlastnosť, rovnako ako aj jej poslušnosť a oddanosť z nej robí vynikajúceho rodinného psa. Napriek tomu by ste ju nemali držať len v byte či rodinnom dome, kde nemám dostatok voľného priestoru na behanie.

Špeciálne nároky

Border kólia si vyžaduje veľa pozornosti, činnosti a zamestnania. Bez akejkoľvek činnosti je nezvládnuteľná. Treba sa jej denne venovať aj niekoľko hodín, cvičiť ju, či zúčastňovať sa na rôznych športoch či aktivitách. Tie využívané a časté sú agility, frisbie, flyball a „tanec“.

  • Medzinárodný názov: Border Collie
  • Výskyt: celá Európa
  • Hmotnosť: približne 20kg
  • Výška: v kohútiku 53cm, suky sú o pár centimetrov nižšie
  • Farba: najčastejšie čierno-biela

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu