Stožiar na strechu: riešenie konzoly medzi krokvy ušetrí dieru a problémy

V súčasnosti je pre mnohé domácnosti štandardom mať anténu, satelit, alebo aspoň poriadny signál internetu. Na klasickej sedlovej streche je možné umiestniť viacero druhov antén. Ak však potrebujete dosiahnuť určitú výšku a musíte ísť vysoko, bude nutné vyriešiť stožiar. V našom prípade sme sa museli zbaviť hrubého 9 metrového stožiaru postaveného v podkroví a vytiahnutého hore. Výrobcovia novej strechy nezaistili pôvodný stožiar poriadnym tesnením a tak predstavuje takáto diera v streche problém vizuálny, aj funkčný.

konzola pre satelitnú techniku, medzikrokvová konzola

foto: Umiestnenie medzikrokvovej konzoly. Foto skresľuje čierny pruh vo vrchnej časti. Žiaľ nevhodné elektrické vedenie susedov

Ak zateká, už máte doma pohromu, keď sa nahromadená voda spustí ako príval len čo povolí zlepená fólia nad znižovaným stropom. Článok nie je poďakovaním strechárom, ako skôr praktickým súhrnom rád a postrehov pri pomerne jednoduchom alternatívnom riešení nahradenia veľkého stožiara malým. Stále nevynímajúc fakt, že ide o hromozvod navedený rovno na suché trámy v podkroví.

Keď potrebujete čo najmenej dier v streche

Aj pre lepšie priestorové riešenie, kde vám pri prechádzaní v podkroví nezavadzia konštrukcia pre stožiar, je ideálne zhodnotiť, čo vlastne na starej streche v starom podkroví potrebujete. Kývajúci sa stožiar urobí svoje aj na strešnej krytine. Za to, ak postačuje nižšie riešenie, tým najlepším môže byť medzikrokvový systém. Inštalatéri satelitnej techniky mu hovorovo hovoria „švajger“. Medzikrokvový stožiar je systémom, ktorý majú v ponuke predajcovia satelitnej techniky.

Kedy je riešením?

Keď potrebujete čo najmenej dier v streche, nechcete prechádzať a upevňovať celý jeden stožiar do interiéru, respektíve chcete takýto stožiar zrušiť a nahradiť lepším riešením. Riešením je aj preto, že cez neho nehrozí pretekanie a ďalšie riziká spojené s váhou konštrukcie. Pri použití plastovej čiapky namiesto oceľovej môžete znížiť riziko, že si vás nájde blesk.

Vyžaduje si zásah z vrchu, minimálne zo spodu. Pri jeho inštalácií sa počíta s tým, že na streche už máte nasadené všetky potrebné prvky pre jej izolovanie – poistná fólia, či iné membrány a vrstvy. Trčiace krokvy na starej streche sú miesto, kde sa upevní nastaviteľná konzola. Jej spodok má po dve ramená, ktoré sa upevňujú podľa potrebnej vzdialenosti.

Novšie strechy môžu mať na krokvách poistnú fóliu, no práve na krokvách sú zvislo nasadené laty a na nich kontralaty. V takom prípade sa umiestňuje konzola priamo medzi zvislé laty strešného latovania. Ideálne skrutky sú Wurth Torx so širšou hlavičkou do dreva 5cm a čokoľvek im podobné, prípadne tie, ktoré sú dodávané v takýchto konzolách. Konzola je plne nastaviteľná, čo sa sklonu týka, keďže každá strecha sa od seba líši aj uhlom.

Na čo myslieť pri inštalácii?

Dobrý typ medzikrokvovej konzoly je taký, ktorého obsahom je priamo aj krycia škridla. Práve tým, že vyberiete pôvodnú škridlu, jeden kus zvýši. Nahradzuje sa flexibilnou plastovou škridlou. Ideálne, ak je v rovnakom farebnom variante. Výber farieb v takomto prípade je veľmi nízky. Stretávame sa skôr s tehlovo červenou, tmavo hnedou, čiernou. Prípadne iným variantom. Je teda nutné siahnuť po najpresnejšom.

Iná možnosť je nájsť prechodovú škridlu u dodávateľa strešnej krytiny. Pri niektorých druhoch je to pomerne drahé. Je však nutné vyberať nie len prechodovú škridlu, ale aj stupňovitý vývod pre stožiar. Stretli sme sa aj s dodávateľom, ktorý mal celé riešenie rozdelené na tri rôzne diely, nie ako set.

konzola pre satelitnú techniku, medzikrokvová konzola

foto: na foto stupňovitý gumený límec chýba. V hornej časti koncovka s flexibilnou tvarovateľnou plastovou „škridlou“.

Stupňovitý límec sa narezáva nožom podľa toho, aká je hrúbka vývodového stožiaru. Tie systémy konzoly, ktoré obsahujú aj kryciu plastovú škridlu a túto „prechodku“, alebo tiež nazývanú ako límec, sú určite výhodou. Môže ísť o plastový flexibilný materiál s lepivou časťou. Tu je vždy možné poistiť si strechárskym lepidlom. To odporúčame nanášať na tie časti, ktoré nie sú pokryté pôvodnou lepiacou časťou.

  • Flexibilná škridla si bude zrejme žiadať pred nalepením poohýbanie a vyformovanie tak, aby sedela s dizajnom podkladu. Zámerne sa vyrábajú tak, aby si mohol zákazník upraviť tvar do požadovaného podľa potreby.
  • Pozor na vedenie kábla. Ideálne je, ak kábel zo satelitu, či antény vyťahujete hore a vkladáte do plastovej čiapky a ďalej vnútrom stožiara ťaháte pod strechou.
  • Odporúčame banalitu, no určite siahnuť po výrobe koncoviek a vôbec výrobe káblov až po montovaní konzoly a čiapky. Káble s koncovkami sú väčšie a nemusia prejsť cez niektoré druhy otvorov, napríklad v čiapke. Zbytočne veľké otvory pre káble s koncovkami môžu byť riziká poškodenia čiapočiek, alebo sa môžu stať prienikom hmyzu.

čiapočka, vrch na stožiar, inštalácia

foto: čiapočka pre vloženie káblov a pretiahnutie do horného otvoru na stožiari. Čiapočka ho prekryje. Zväčša ide o čiapočku súčasťou priamo stožiara. Nezaškodí poistiť si nasadenú čiapočkou čiernou izolačkou omotaním zvislo s náklonom cez stožiar, alebo použitím vhodného výtlačného lepidla.

Takéto riešenie je pomerne lacné. Je alternatívou aj pred prípadným vŕtaním do štítu a dvíhaním stožiara z neho. Pri zateplení, alebo po zateplení by to mohlo byť problém. Esteticky to tiež nie je dobré riešenie, mať vysunutá stožiar na štíte. Riešením bývajú samostatné stojace stožiare vztýčené niekde na záhrade, či pred domom. Ani tie nie vždy nie sú estetické, hlavne zaberajú miesto, ich podopretie a istenie je tiež problém. V neposlednom rade je problém získať dodávateľa tak dlhej rúry v celku, preto sa na mieste zvára – spája z viacerých.

Ekonomicky vychádza najlepšie riešenie práve to s medzikrokvovou konštrukciou. Najmä ak sa potrebujete zbaviť dlhého stožiaru predstavujúceho bezpečnostné riziká. Takýchto stožiarov je veľmi veľa v obciach ale aj v okrajových častiach Bratislavy. Uchytené na trámoch a krokvách vo vnútri povaly. V prípade, ak chcete zobytniť podkrovie, je nepochybne nutné riešiť aj toto. Ukrývať stožiar do priečky, alebo vytvárať drobnú miestnosť len pre neho je veľmi nešťastné riešenie aj kvôli budúcnosti, či bezpečnosti.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu