Plemená psov: Maltézsky psík alebo hovorovo Maltezák

Psík s naozaj dlhou históriou a naozaj malým vzrastom ľahko očarí každého, kto hľadá správne plemeno do bytu. Ale je toto plemeno vhodné aj do toho Vášho bytu? Článok priblíži dôležité informácie ohľadne výrazne malého plemena Maltézsky psík.

Maltézsky psík Maltezák

Pôvod: Stredomorie, Malta
Využitie: spoločník
Vek: 14 – 15 rokov
Váha: 3 – 4kg
Výška: 20 – 25cm
Náročnosť: Stredná

História plemena

Ako každé plemeno, aj plemeno Maltézskeho psíka má svoju históriu. Zaujímavosťou ale je, že toto plemeno je jedno z najstarších. Predkovia Maltézskeho psíka pochádzajú pravdepodobne z ostrova Malta, odkiaľ pochádza aj ich dnešné pomenovanie. Originalita pôvodu je však sporná, nakoľko existuje viacero verzií pôvodu tohto plemena. Faktom však je, že psíkovia podobného výzoru pochádzajú práve zo Stredomoria. Ďalším faktom je tiež to, že Maltézsky psíkovia boli pôvodne väčšieho vzrastu a iba časom nadobudli svoj aj dnešný menší vzrast. Totiž do dnešnej podoby ich vyšľachtili až vo Veľkej Británii. O tom, že toto plemeno má naozaj dlhú históriu svedčia aj maľby z obdobia renesancie alebo tiež básne dvorných básnikov.

Vzhľad

Maltézsky psík je pri svojej výške, ktorá sa pohybuje od 20 do 25cm, doslova malým psíkom. Váha tohto plemena je v priemere rovnaká u každého jedného psíka, nakoľko sa pohybuje medzi 3 až 4kg. Napriek svojmu malému vzrastu je Maltézsky psík výrazným plemenom a nestratí sa z dohľadu. Výrazným ho robí snehovo biela farba srsti, ktorá je jemná a rovná bez najmenšieho náznaku zvlnenia.

Hlavu má širokú s taktiež výraznými čiernymi očami. Uši má visiace v trojuholníkovom tvare. Tie sú tiež pokryté dlhou bielou srsťou. Chvost aj napriek tomu, že splýva s farbou srsti po celom tele vyčnieva svojou veľkosťou a svojím zakrúteným tvarom nad chrbtom. Toto plemeno je známe aj svojím nenapodobiteľným vzhľadom, nakoľko sa nenachádza vo viacerých kombináciách. Maltézsky psík sa bežne dožíva 14 alebo 15 rokov.

Povaha

Pes tohto plemena je priateľský a citlivý. Dokáže si vybrať z členov rodiny svojho favorita, ktorému je nadmieru verný a oddaný. Na druhej strane má tiež sklon k dominantnosti. Maltézsky psík je tiež učenlivý a inteligentný.

Výhody a nevýhody

Maltézsky psík svojou oddanosťou k vybranému členovi rodiny so sebou prináša výhody, ale aj nevýhody. Výhodou v tomto prípade môže byť poslušnosť voči svojmu pánovi. Nevýhodou je nutnosť správnej výchovy tohto plemena kvôli spomínanej dominantnosti, ktorá sa v ňom skrýva. Výhodou je malý vzrast plemena, čo umožňuje jeho ľahké a bezproblémové prenášanie. Ďalšou veľkou nevýhodou je tiež mimoriadna každodenná pozornosť v rámci starostlivosti o srsť psa.

Pre koho je plemeno Maltézsky psík?

Vhodným je predovšetkým pre ľudí, ktorí majú dostatok voľného času. Pre ľudí, ktorí dokážu prehodnotiť situáciu a zvýšiť hlas v správnych situáciách. To je pri citlivosti tohto plemena naozaj dôležité.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu