Psie plemená: Afgánsky dlhosrstý chrt, aristokrat aj šprintér

Afgánsky chrt je svojim zjavom nezameniteľný. Pripomína barzoja, alebo dokonca saluku, hoci veľkosťou sa nepodobajú. Má v sebe niečo zvláštne, extrémne chudú postavu, ale aj niečo viac. Akúsi noblesu ukrytú v jeho chôdzi a držaní tela. Ozaj, vedeli ste, že slávny pes v seriáli Simpsonovci menom Spasiteľ je vlastne tiež afgánsky chrt, len krátkosrstý? A vedeli ste, od čoho je odvodené slovo „vychrtlina“? Vzniklo vlastne vďaka z chudej postave tohto plemena.

Afgánsky chrt

História
Afgánsky chrt, v minulosti nazývaný aj tazi sa objavil v Európe po prvý raz koncom 19. storočia, keď bol privezený vojakmi vracajúcimi sa z vojny v Afganistane domov. Avšak toto plemeno je oveľa staršie. Prvé zmienky o jeho vzniku pochádzajú zo 17. storočia. V tom čase sa vyskytoval vo viacerých miestnych formách. Jeho štandard ešte nebol ustálený, pretože niektoré psy boli väčšie, iné menšie. Tieto rozdiely však postupom času, udržiavaním čistej línie úplne vymizli.

Vzhľad a povaha
V súčasnosti sa výška tohto psa v kohútiku pohybuje medzi 63 – 74 centimetrami a jeho hmotnosť je v rozpätí 20 – 30 kilogramov. Preto sa afgánsky chrt radí medzi stredne veľké až veľké psy. Tento vysoký pes s neobyčajne silnými prednými labami a ostrým zrakom bol pôvodne vyšľachtený na štvanie vlkov, taktiež však slúžil ako pomocník pri love gaziel a inej lesnej zvery. Afgánske chrty majú priateľskú povahu, no ich lovecké inštinkty sú také silné, že výcvik na iné ciele je dosť náročný a niekedy spôsobuje problémy. Nie vždy sa preto dokážu prispôsobiť mestskému životu, kde sú na uliciach provokovaní množstvom neznámych vzruchov a podnetov. Tieto atletické psy si vyžadujú veľa priestoru na výbeh, a preto určite nie sú vhodné do bytu. Majitelia tohto plemena by svojho psíka istotne nemali brávať na prechádzky bez vôdzky, pretože sa často stáva, že afgánsky chrt sa neočakávane rozbehne, čo môžeme chápať ako reflex alebo pud z jeho loveckej minulosti, pričom vďaka stavbe svojho tela dokáže byť neuveriteľne rýchly – dosahuje rýchlosť až 55 km/h.

Starostlivosť a výcvik
Afgánske chrty sú prezývané aj „aristokrati“ psieho sveta, pretože ich dôstojné držanie tela a postoj sú za každých okolností bezchybné. Elegantný vzhľad afgánskeho chrta s jeho dlhou, hodvábne jemnou srsťou zaujme mnoho milovníkov psov. Textúra jemnej a lesklej srsti afgánskych chrtov je veľmi podobná ľudskému vlasu. Ich krása si preto vyžaduje pravidelné česanie a starostlivosť. Netreba zabudnúť ani na časté kúpanie, zastrihovanie chlpov a strihanie. Srsť týchto psíkov, ktorá väčšinou siaha až po zem, sa vyvinula vďaka prísnemu selektívnemu šľachteniu v priebehu posledných päťdesiatich rokov. Afgánsky chrt dvíha pri kráčaní a behu nohy tak vysoko, že sa zdá, akoby nad terénom skákal, pričom dlhočizná srsť vlaje majestátne za ním. Toto plemeno sa vyskytuje vo všetkých farebných odtieňoch, avšak svetlé sfarbenie srsti a biele znaky okolo tváre nie sú v súlade so štandardom plemena. Afgánske chrty majú zvesené uši, a preto sú náchylné na rôzne ušné infekcie. Pravidelné týždenné čistenie uší a preventívne návštevy u veterinára však môžu zabrániť všetkým nepríjemnostiam a problémom.

Povaha
Čo sa týka temperamentu a osobnosti týchto nádherných zvierat, afgánske chrty sa môžu navonok zdať veľmi citlivé, plaché, rezervované, či dokonca až bojazlivé. Netreba sa však nechať pomýliť prvým dojmom, pretože vnútri sú tieto psíky veľmi hravé, priateľské a spoločenské. Nemajú radi samotu a najlepšie sa im darí v spoločnosti ostatných psov, kde sa väčšinou správajú ako vodcovia svorky. Vychádzajú dobre aj s malými deťmi, avšak nemali by ste ich s nimi nechať samých bez dozoru, ani pokiaľ svojmu psovi bezvýhradne dôverujete, pretože afgánske chrty sú niekedy vďaka svojim pudom spojených s minulosťou nevyspytateľné a veľmi zbrklé. K cudzím ľuďom sú väčšinou nedôverčiví a zdržanliví. Pre zaneprázdnených ľudí je veľkým plusom samostatnosť tohto psa. Váš „afgánec“ od vás nikdy nebude očakávať, že sa s ním budete hrať, pretože on sa dokáže o zábavu postarať sám. Vďaka svojej nezávislej povahe to nie je pes pre každého. Je to pes pre tých, ktorý ho prijmú ako rovnocenného partnera a nebudú po ňom vyžadovať rôzne náročné úlohy a cviky. Pokiaľ od psa vyžadujete absolútnu poslušnosť, afgánsky chrt pre vás nie je to, čo hľadáte. Hoci sa dokážu naučiť základné povely, ich výcvik je veľmi zložitý práve kvôli ich tvrdohlavosti a zaťatosti. V spoločnosti preto prevláda názor, že chrty patria medzi neinteligentné psy, čo určite nie je pravda. Prvý rok výcviku afgánskych chrtov môže byť tvrdým orieškom, ak však nestratíte nervy a rozhodnete sa pre toto plemeno aj napriek tomu, je isté, že tento impozantný pes vonku na prechádzke nezostane nepovšimnutý.

V spolupráci s Adris


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu