Bígel je nezameniteľný svojim vzhľadom, ale tiež aj ohlučujúcim štekotom, ktorý je tak výrazný. Hoci ide o plemeno z Anglicka, jeho genetický pôvod siaha až do ďalekého Grécka.
História
Korene tohto plemena siahajú pravdepodobne až do starovekého Grécka. V tomto období sa využívali malé poľovné plemená pri polovačkách na zajace, ktoré boli predchodcami terajšieho plemena bígl. V roku 1066 sa začali chovať v Anglicku, predpokladá sa, že vznikli pomiešaním krvi starých anglických duričov a hariérov. Plemeno bígl sa považuje za najstaršie a zároveň najmenšie anglické plemeno využívané pri svorkových honoch na zajacov a králikov, ktoré veľmi dobre spolupracuje v skupinách. Objavoval sa aj na kráľovských dvoroch, napríklad u Juraja IV., Viliama III. Oranžského a u Alžbety I. Na konci 19. storočia sa začalo s riadeným chovom bíglov. Chovatelia daného plemena si v Anglicku v roku 1980 založili klub chovateľov. Nasledovalo spopularizovanie v USA. V roku 1965 sa dostal na územie bývalého Československa. V dnešnej dobe sa chová skôr ako spoločník. Je veľmi málo psov, s ktorými sa majitelia venujú aktívne poľovníctvu. V súčasnosti je negatívom u tohto plemena využívanie na lekárske výskumy. V posledných rokoch sa v dôsledku účasti tohto plemena v reklamách stal populárnejším, čo mu viac uškodilo, nakoľko veľa ľudí nevie pracovať s jeho tvrdohlavosťou, samostatnosťou a silným loveckým pudom.
Krajina pôvodu:Veľká Británia
Názov:Beagle
KlasifikáciaFCI:6. skupina – duriče, farbiare a príbuzné plemená
Pôvodnéurčenie:lov zajacov a králikov
Terajšie určenie: spoločník, poľovný pes
Náročnosť: priemerná
Výška v kohútiku:33 – 40 cm
Hmotnosť: 12 -14 kg
Vek: cca. 13 rokov
Charakteristika
Bígl je kompaktnej a robustnej stavby tela. Jedná sa o plemeno psa, ktoré je priateľské a prítulné nielen k svojej rodine, alebo býva kamarát aj s cudzími ľuďmi. Pri dôslednom navyknutí nemá problém vychádzať s mačkami a ostatnými domácimi zvieratami. Bígl je milý ale zároveň ostražitý pes, pri správnom vedení bez prejavu plachosti a agresivity. Vyznačuje sa svojou samostatnosťou, čo v prípade nedostatočného venovania sa mu, môže viesť k útekom.
Pracovné využitie a výcvik
Toto poľovné plemeno sa dodnes využíva na durenie zvery, ale taktiež zvládne prácu farbiara na pofarbenej a nepofarbenej stope. Pre jeho výborné čuchové schopnosti ho v súčasnosti začali využívať v služobnej kynológii pri vyhľadávaní výbušnín a narkotík. Jedná sa o plemeno, ktoré ja ťažšie zvládnuteľné na výcvik pre jeho silný lovecký pud. Avšak pri dôslednej výchove a dobrej motivácii sa dá docieliť jeho poslušnosť. Je to vyslovene tvrdohlavé plemeno, ktoré má sklony k nenásytnosti – pažravosti. Plemeno môže byť uvádzané v rebríčkoch menej inteligentnejších plemien.
Vzhľad
Keďže sa jedná o krátkosrsté plemeno, tak si jeho srsť nevyžaduje žiadne špecifické požiadavky. Bígl je plemeno s priľahlou a odolnou srsťou, ktorá je výhodou pri viac – hodinových poľovačkách v nevhodných podmienkach za každého počasia. Prípustné je akékoľvek sfarbenie, ktoré je uznané pre duričov, okrem pečeňovo – hnedej farby. Sfarbenie sa vyskytuje vo variáciách tricolor alebo bicolor.
0 komentárov