Výstavníctvo psov: postrehy z pražskej výstavy psov

Ak sa venujete psom o niečo viac aj v oblasti výstavníctva, nepochybne máte za sebou už nejednu skúsenosť s vystavovaním a postupmi. Objaviť sa však v zahraničí, to prináša príležitosť spoznávať niekedy celkom nové pravidlá, postupy a tiež tradície, ktoré či chceme alebo nie uznať, viažu sa k výstavám pomerne často. Oproti slovenským výstavám sa jedna z posledných väčších pražských výstav na pražských Letňanoch odlišovala hneď niekoľkými prvkami. Zhrnuli sme tie najhlavnejšie.

Lakovanie psov

1. Viete, kedy približne pôjdete:
V mnohom vie napomôcť očakávaný čas, kedy prídete na rad. Viete sa zariadiť a ak máte dve plemená, viete, kde je vyššia pravdepodobnosť, že by ste mali byť.

2. Zápis funguje dlhšie:
Keď dorazíte a náhodou meškáte, ešte to nie je pohroma. Zápis funguje dlhšie a ešte k tomu prebieha inak, ako sme si zvykli doteraz. Zapísali ste sa už prihlásením vopred. Zápis priamo na akcii prebieha jednoducho, prídete k svojmu stánku a vystriehnete si pani alebo slečnu, ktorá vyvoláva čísla psov. Ak idete neskôr ako ostatní a je už hneď ráno unavená a podráždená, pýtať si svoju kartu a čísla môže chcieť odvahu.

3. Vyššia medzinárodná účasť niektorých plemien:
Výstava v Prahe láka pri niektorých plemenách vyššiu zahraničnú účasť ako na Slovensku.

4. Iný fastfood:
Rýchle občerstvenie má inú podobu, ako má na Slovensku. Bramborák nechýba, no majú tu zopár špecialít, ktoré s au nás nenachádzajú.

5. Sprejovanie zakázané:
Napriek tomu, že pravidlá na oficiálnych stránkach aj v kódexoch zakazujú sprejovanie a používanie prípravkov na srsť, na pražskej výstave ste mohli mať vážny problém nadýchnuť sa bez následkov. V drvivej väčšine poľskí chovatelia, presnejšie chovateľky minuli takmer druhý sprej na jedinom psovi a jeho srsti. Poriadna nádielka laku na vlasy putovala nie vždy len na psa, ale veľa smerovalo aj na hlavy ľudí okolo psa, na sedadlá, rybárske stoličky, a do vzduchu okolo. Bezohľadnosť niektorých chovateľov nepozná medze a nakoniec nekontrolovanie porušovania tohto pravidla z neho robí niečo, o čom zákaze je možné pochybovať.

6. Čakáte na papiere:
Ak ste si naplánovali iný program, keď už raz za rok zavítate do stovežatej Prahy, asi budete čakať, že sa vyparíte len čo sa dozviete, že vás pes nestojí za nič. Lenže on prekvapivo za niečo stál a dobrý posudok, či dokonca nejaké to ocenenie na neho čaká na stole. Na Slovensku dostanete výsledky, ak nie sú kľúčové pre ďalší vývoj umiestnenia, hneď. Na pražskej výstave však výsledky rozdávali až po úplnom ukončení súťaže plemena. Prekvapení však neboli len Poliaci a Nemci, ale tiež domáci českí vystavovatelia. Nedozvedeli sme sa, aké bohaté sú ich skúsenosti s vystavovaním doma. Na papiere sa naozaj v tomto prípade čakalo, niektorí aj dve hodinky čakali na to, aby im niekto podal zložku s ich číslom, ktorá celý čas ležala na stole. Napriek tomu, že počet asistentov môže byť vyšší ako u nás, čaká sa možno nezmyselne. Aspoň tak je to z pohľadu chovateľov a všetkých tých, čo do Prahy prišli napríklad vlakom a počítali s konkrétnym spojom tak ako pani v hnedej blúzke, ktorá sa pri prosbách o skoršie vydanie „desek“ dočkala sarkastickej odpovede.

7. Ocenenia a zápisy oddelene:
Nepozorní mohli pokojne odísť bez medaily, hoci na ňu mohli mať nárok. Zápis hodnotenia do papierov psa sa totiž odohrával v jednom stánku, no pri zápise ste nedostali odpoveď, že vám prináleží aj nejaké ocenenie. V celkom inom stánku, ktorý ak bol obklopený ľuďmi, vôbec ste ho nemuseli postrehnúť, sa oddelene od zápisu nachádzal personál odovzdávajúci poháre a medaile podľa zapísaného hodnotenia. Ak ste teda nakoniec nepostrehli aj tento stánok, mohli ste pokojne odísť bez lesknúcej sa trofeje. Až pri bráne sme natrafili na inú pani s rovnakým hodnotením, ktorá zostala zaskočená, ako je možné, že sme získali pohár za rovnaké hodnotenie ako ona bez pohára. A tiež bola prekvapená, no zároveň potešená, že má dôvod sa vrátiť.

8. Dobrá atmosféra:
Aj napriek nedýchateľnú vďaka poľským sprejerkám a polomŕtvym psom s nábehom na astmu, či čakanie na umiestnenie cudzích psov, keď ten váš už je dávno zbalený v aute a odfukuje, išlo o príjemnú atmosféru. K dispozícií bola pre prípad potreby aj veterinárna prvá pomoc. Tú ľudskú sme nikde nenašli a bolo ju tak trochu treba.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu