Plemená psov: Pražský krysařík, krysiarik, či pražský potkaniarik

Pražský krysiarik (Pražský krysařík) je oveľa známejší pod hovorovým označením ratlík. Má zdokladovanú históriu, ktorá siaha do temného stredoveku a keďže bol súčasťou mnohých kráľovských dvorov Čiech, neraz sa objavoval aj na maľbách, či v zmienkach kráľov. Česká republika v ňom má výnimočné plemeno, ktoré sa vyvíjalo výhradne len na jej území, hoi dnes ho nájdeme aj u zahraničných chovateľov.

Pražský krysařík

foto: http://www.prazsky-krysarik.dk/ 

Krajina pôvodu: Česká republika
Názov: Pražský krysařík – Pražský potkaniarik / krysiarik
Klasifikácia FCI: 9. skupina – spoločenské psy a toy
Určenie: spoločenské plemeno, v minulosti plašenie a lov hlodavcov
Výška v kohútiku: 20 – 23 cm
Hmotnosť: cca. 2,6 kg

História plemena Pražský krysařík

Pražský krysařík sa považuje za najstaršie české národné plemeno. Jeho názov je odvodený od práce na ktorú bol využívaný. Toto plemeno v minulosti aj napriek tomu, že nebolo medzinárodne uznané,  zažívalo obdobie obľuby, ale časom sa naň takmer zabudlo. Vďaka svojmu malému vzrastu, dobrej obratnosti a značne vyvinutému čuchu bol používaný pri zneškodňovaní myší a potkanov. Túto vlastnosť nadobudol dlhoročným historickým vývojom.

Títo psy boli v ranom stredoveku používané ako symbolické dary medzi panovníkmi. Prvého dostal Karol Veľký (770 – 840) od českého panujúceho kniežaťa ako priateľstva a mieru medzi obomi územiami. Veľkým záujmom o plemeno pražský krysařík preukazovalo mnoho českých panovníkov, ktorými boli napríklad Vladislav II., Karol IV. alebo Václav IV. Najväčšiu záľubu v chove mal však Rudolf II., ktorý ich začal vo veľkom množiť a neskôr aj rozdávať. Slúžili ako ozdoba na mnohých zámkoch a hradoch, kde pôsobili ako ochutnávači na hostinách.

Po bitke na Bielej hore sa na toto plemeno takmer zabudlo. Rozvoj pražského krysaříka bol utlmený, avšak sa dostal medzi nižšie spoločenské vrstvy, kde ho využívali k loveniu myší a potkanov.Z tohto obdobia o ňom neexistujú žiadne údaje. Opätovné zmienky o tomto plemene sa začali objavovať až pred koncom 19. storočia. Český časopis ,,Svět zvířat“, publikoval odborné články o tomto plemene a aj inzeráty na jeho predaj, čo malo najväčšiu zásluhu na jeho popularizácii. V tomto období ho zoskupili s ostatnými pinčmi a verejnosť ho poznala pod názvom ratlík.

Pražský krysařík (ratlík) ako osobitné plemeno

Ako osobitné plemeno začal byť chápaný od 30. rokov 20 storočia, kedy sa začal zúčastňovať aj na výstavách. Pán Karol Štepánský – redaktor časopisu PES vyzval v roku 1969 ľudí k regenerácii plemena. Obnova chovu pražského krysaříka sa naplno začala až  v osemdesiatych rokoch pod vedením Ing. Jána Findejse. Súčasný chov bol postavený na rozmnožovaní malých hladkosrstých pinčov vyradených z chovu pre netypickosť – nedostatočnú výšku a psov bez preukazu pôvodu pochádzajúcich zväčša z vidieka.

Charakteristickým znakom, ktorým sa odlišuje od malých hladkosrstých pinčov je tvar hlavy a nižšia kohútiková výška. Jedná sa výlučne o české plemeno. Toto tvrdenie sa nadobudlo preskúmaním historických prameňov, čiže jeho minulosť je preukázateľná. Za české národné plemeno bol pražský krysařík uznaný v roku 1980. Následne bol vydaný štandard plemena a preukaz pôvodu. V roku 1990 sa chovatelia tohto plemena rozhodli založiť Klub priateľov psov Pražských krysaříkov. Pomaly sa toto plemeno stáva populárnym u nás, ale aj v zahraničí.

Vzhľad

Ide o malé hladkosrsté plemeno, takmer kompaktnej, kvadratickej stavby tela, ktoré je aj napriek svojmu malému vzrastu vytrvalé a dobre pohyblivé. Dané plemeno je charakteristické dobre rozlíšiteľným pohlavným výrazom psa aj feny.

Povaha

Jedná sa o veľmi aktívne, inteligentné a prirodzene nebojácne plemeno psa, ktoré sa vyznačuje veľkou zvedavosťou, jemnosťou a maznavosťou. Pri vykonávaní aktivít je veľmi rýchly, obratný a neúnavný. Zatiaľ čo ku svojmu majiteľovi a členom rodiny je priateľský a prítulný, tak od cudzích ľudí si drží odstup. Hodí sa do každej rodiny, ktorá ocení jeho milú povahu, prirodzenú eleganciu a bude mu venovať dostatok času. Pri správnej motivácii sa dobre cvičí, bez problémov zvláda stresové situácie a je veľmi adaptabilný.

Srsť

Krátkosrsté plemeno s priľahlou a lesklou srsťou. Sfarbenie môže byť buď v čiernej so znakmi, hnedej so znakmi a ďalšie zosvetlené varianty zostupnou radou až k žltej recesívne založenej farby vrátane merle sfarbenia týchto variant a červená. Pálenie u farieb so znakmi je červené – sýte, najžiadanejšie je tmavočervené, ostro ohraničené. Vyskytuje sa nad očami, na lícach, pod krkom, na záprstí predných nôh, na labkách, na vnútornej strane zadných nôh a pod koreňom chvosta. Na predhrudí tvorí dva rovnomerné, navzájom oddelené trojuholníky. Farebné rázy rozdielne od čiernej s pálením sa líšia podľa genetického založenia základnou farbou srsti, kožných derivátov, sýtosti pigmentu oka a znakov. Obecne platí, že prednosťou je sýtejšia pigmentácia v rámci danej farby.

Starostlivosť

Plemeno pražský krysařík nie je náročné na starostlivosť o srsť, pretože sa mu nevytvárajú chuchvalce ani sa mu srsť nezamotáva. V studenom podnebí potrebuje ochranu pred chladom.

Dĺžka života

Priemerne sa dožíva 13 až 15 rokov.

Pripravila 19jaja92


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu