Plemená psov: Yorkshirský alebo aj Jorkšírsky teriér

Yorkshirský, alebo aj Jorkšírsky teriér, je vrtký a rýchly psík. Je temperamentný, odvážny a ostrý. Od nikoho nič nestrpí, k cudzím je veľmi nedôverčivý. Rád breše. Hoci nie je najmenším z trpasličích plemien, určite je v dnešnej dobe najznámejší, najrozšírenejší a takisto aj najpopulárnejší.

Yorkširsky terier

Výzor
Tieto psy nie sú veľmi veľké. Yorkshirský teriér je vysoký 20 až 24 cm, s ideálnou hmotnosťou 1,8 – 2,8kg. Telo má pevné a krátke. Končatiny sú krátke a rovné, zakončené okrúhlymi labkami. Psy so správnym pigmentovaním majú čierne pazúriky. Má pomerne malú a plochú, jemne formovanú hlavu s nie príliš výrazným čelom a širším ňufákom. Stredne veľké, tmavé a lesklé oči majú živý a inteligentný výraz. Očné viečka musia byť tmavo pigmentované. Pomerne malé uši v tvare písmena V nosí vztýčené. Najdôležitejším znakom jorkšírskeho teriéra je jeho srsť. Môže byť dlhá až po zem a mala by byť lesklá, rovná a hodvábna, nesmie byť vlnitá. Je sfarbená do oceľovomodrej, na hrudi, hlave a končatinách je pálená do svetlozlatej. Šteniatka jorkšíra sa rodia vždy čierne, pálenie sa objavuje až neskôr.

Povaha
Tento teriér je živý, inteligentný, sebavedomý a temperamentný. Dominantnými znakmi sú jeho bdelosť, neohrozenosť a ostrosť. Zvyčajne nemá rád dotyky cudzích a v prípade nutnosti sa nebojí použiť zuby. Vďaka týmto vlastnostiam patrí medzi bdelých strážcov. Rád stráži svoj dom a nebojí sa ani iných psov a ani votrelcov. Aj napriek svojmu vzrastu je jorkšír pravým teriérom – je odvážny, ostražitý a ostrý, a nebojí sa ukázať svoju odvahu aj väčším a silnejším plemenám.

Cvičiteľnosť
Jeho výchova nie je jednoduchá a majiteľovi – začiatočníkovi môže dať zabrať. I keď je jorkšír malý pes, neradno jeho výchovu zanedbať. Napriek tomu, že v súčasnosti je chovaný ako spoločenský pes, vlastnosti predchodcov nestratil vplyvom ľudských činností a môže sa využívať aj na kynologické výcviky (aportovanie, obratnosť, agility). Takisto ho možno využívať na pracovnú činnosť. Tento psík sa taktiež veľmi rád hrá, ale treba sa o neho naozaj riadne starať.

Plusy
Yorkshirského teriéra môžete pokojne chovať aj v mestskom byte. Hovorí sa o ňom, že si vynikajúco rozumie ako s deťmi, tak aj s inými psami.

Mínusy
Potrebuje sa kažý deň vybehať a vybúriť sa. Určite to nie je klasický psík do lona. Je náročné ho vycvičiť.

Nároky
Srsť si žiada mimoriadnu každodennú starostlivosť, česanie,rozpletanie zamotaných častí. V mestských bytoch treba usmerňovať jeho hlasitosť.

Určenie
Psík do domácnosti s deťmi, ale aj ako strážny pes. Kedysi špecialista na lov vydier či potkanov a pomocník rybárov, vtedy aj dnes vynikajúci a nepodplatiteľný strážca.

V spolupráci s Louisette


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu