Pohánkovec japonský, kedysi možno okrasná, dnes invazívna rastlina

Pohánkovec japonský u nás nie je pôvodnou rastlinou, o čom svedčí aj jej názov. V minulosti sa pre svoju dutú stonku a výšku okolo 2 metrov využíval ako okrasná rastlina. Susedia si po dedinách túto rastlinku brávali a šírili medzi sebou pre vzhľad rastliny. Mnohí ani netušili, čo je to za rastlinu a čo od nej vôbec možno očakávať. Dnes sme múdrejší, najmä ak sa viac pozeráme na okrasné záhrady a chyby z minulosti sa nám vracajú a vracajú a nedajú sa celkom zničiť. Na veľkej ploche bez chémie takmer nemožný boj.

fallopia japonica, pohánkovec japonský

Dospelé rastliny sú výrazné svojim kvetom, ktorý láka včely a iný hmyz.

Pohánkovec japonský, ale tiež krídlatka japonská (fallopia japonica)

Rastlina je známa ako pohánkovec aj ako krídlatka.  Aj latinský názov uvádza jej pôvod. Zaujímavosťou je, že rastlina sa používa na konzumáciu pri konkrétnom postupe prípravy výhonkov, ako aj v medicíne. U nás však nie je súčasťou ani kultúry, ani jedálnička či ľudového liečiteľstva. Hoci rastlina vyzerá pekne a naozaj môže nájsť využitie v okrasnej záhrade, spája sa s ňou jej dravosť, neudržateľnosť a aj niečo navyše.

Pohánkovec nie je náročný na pôdu, no ujme sa aj v štrkových pôdach, ak v nich nájde dostatok vlahy. Na vresoviskách, alebo na odpade rovnako tak prežije, no keď získa priestor v úrodnej pôde,pomocou svojich mäkkých koreňov sa ľahko šíri do okolia. Nie ďaleko, postačí blízko, no prekrypriť pôdu niekedy nemusí stačiť. Rastlina vysoká až dva metre môže vytvárať hustý porast, ktorý bude pre svetlo nepriepustný a taktiež pod ním nebude nie len dostatok svetla, ale ani živín pre ďalšie rastliny.

Výskyt

Krídlatka alebo pohánkovec, stále ide o rastlinu, ktorej domovinou nie je naša krajina. Za invazívnu ju považujeme pre schopnosť ľahkého šírenia a ovplyvňovania, alebo rovno vytláčania pôvodných druhov. Krídlatke sa najviac darí v okolí riek s dostatkom vlahy. Nachádzame ju na Kysuciach v okolí hlavných ciest pri odvodňovacích kanáloch. Rovnako tak na dedinách na južnom Slovensku. Dosť výrazne sa prejavujú pri domoch a v predzáhradkách. Najmä v opustených domoch, alebo na chalupách bez pravidelnej údržby sa môžu rozšíriť tak, že reálne vytlačia iné rastliny a vznikne nepriechodný porast. Takéto miesta sú v Slovensku vzácne, menej v Žilinskom kraji, kde sa rastlina objavuje vo voľnej prírode, lokálne aj na južnom Slovensku.

fallopia japonica, pohánkovec japonský

Záhradkári, ktorí ju majú ako tak pod kontrolou len tŕpnu, či sa takýto pohľad naskytne len na mieste, kde ešte je „okrasnou“ a nie na miestach, kde už je „neželanou“.

Pre rastlinu je charakteristická dutá stonka pripomínajúca bambusový typ. Nedrevnatie však a po odrezaní schne a nemá využitie ako bambusová. Na rozdiel od bambusu, hustejšie olistenie sa prejavuje v hornej časti dospelej rastliny. Listy sú veľké, len vzdialene majú srdcovitý tvar. Výrazný je biely kvet, ktorý obľubujú včely.

Pod zemou sa odohráva invázia

Ak sa o rastline hovorí ako o invazívnej, niečo s určitým typom invázie musí mať spoločné. Videli by sme to však len pri pohľade pod zem a aj to sa nám nepodarí celkom dôkladne. Rastline sa darí šíriť pomocou koreňového systému a podzemkami. Tie nemusia byť ľahko identifikovateľné a teda viditeľné pre fyzické odstránenie. Niekedy sa to totiž môže zdať až nemožné. Nekyprená pôda na zanedbanom no úrodnom pozemku je ideálne miesto pre život. Najhorší prípad je rozšírenie krídlatky/pohánkovca na miesta v parkoch, vo voľnej prírode a v prírodných rezerváciách s chránenými biotopmi.

Nákladný chemický boj v takomto prostredí je problém, rovnako ako sú problémom dospelé vyrastené rastliny. Tie, ako už bolo spomenuté, vytláčajú iné druhy, ktorým vo svojom okolí nedovolia rásť. Pod pohánkovcom tak narazíte niekedy až na hlinenú pôdu bez trávy a ba veľa krát aj bez machov. Rastlinu je možné ničiť aj kosením, ak ide o menšie porasty, no kosenie musí byť pravidelné a pred vykvitnutím. Takýto zásah ju oslabuje a môže jej porast celkom poškodiť, pretože nedostáva potrebné živiny. Príliš úrodná a dobrá pôda ale postačí, aby z koreňov vyrástli nové rastlinky. Tie mimochodom veľmi dobre zakoreňujú aj po presadení.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu