Poriadny pokrok. Umelé rastliny dnes vyzerajú rovnako, ako živé

Kým ešte pred pár rokmi umelé kvety skoro nikto nechcel, pretože vyzerali až moc „umelo“, dnes už si ich do interiérov zaobstarávajú aj profesionálni floristi. Od živých rastlín ich totiž často vôbec nerozoznáte – a v niektorých prípadoch sú dokonca vhodnejšie, než živé organizmy.

Umelé rastliny

Rastlina, ktorá nezomrie
Jasne, že živej rastline sa nič nevyrovná. Na druhú stranu sa o ňu musíte stále starať – a napriek tomu vám často úplne znenazdajky zvädne alebo zomrie. Trebárs pretože má málo svetla, čerstvého vzduchu alebo vlahy. Umelé rastliny oproti tomu žiadnu starostlivosť nepotrebujú. Sú skvelé napríklad do suterénnych alebo pivničných miestností bez okien, kde chcete a potrebujete interiér oživiť zeleňou. Alebo ako doplnok do kancelárií, kde viete, že sa o rastliny nebude nikto starať. Alebo kvôli alergikom.

Najmä ich využitie v pracovnom prostredí má svoje opodstatnenie. Zelená farba pozitívne pôsobí na ľudskú psychiku – upokojuje, navodzuje príjemné pocity a podľa niektorých štúdií dokonca pomáha v boji proti únave a bolestiam hlavy.

Ak dáte partii programátorov do kancelárie živú rastlinu, do mesiaca ju zrejme budete musieť vyhodiť. Ak im tam ale naaranžujete umelú kyticu, vydrží tam pokojne aj niekoľko rokov.

Dnes ako živé
Čo je ale zo všetkého najdôležitejšie – umelé rastliny už dnes vyzerajú rovnako, ako tie živé. Zatiaľ čo predtým sa vyrábali z jedného kúska zafarbeného plastu a umelosť z nich doslova „kričala na diaľku“, dnes sa na výrobu používa napríklad hodváb, takže rastlina vyzerá skutočne ako živá.

Často navyše v obchodoch zoženiete zámerne „nedokonalé“ rastliny s pokrútenými, žltkastými alebo fľakatými lístkami v rôznych farebných odtieňoch. Vďaka týmto efektom umelé rastliny často vôbec nerozoznáte od živých.

Nie je účelom tohto článku porovnávať živé a umelé rastliny – to by ani nešlo. Ak máte čas sa o rastliny starať a nájdete si pre ne miesto s vhodnými podmienkami, potom si určite kúpte živé. V opačnom prípade ale pokojne siahnite po umelom kúsku – nie je sa za čo hanbiť.

Úvodnú fotografiu dodal obchod otto.sk


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu