Problémy s vodným kameňom vyriešia filtre na vodu

Tvrdá voda a s ňou spojený vodný kameň dokáže narobiť v domácnostiach poriadnu neplechu. Počnúc zanesenými vodovodnými batériami až po zničené varné kanvice či práčky. Miesta, kde voda či vlhkosť pôsobia dlhodobo, sa kvôli vodnému kameňu nemôžu ani dlho pýšiť novým lesklým vzhľadom.

Vodný kameň
Bývanie bez vodného kameňa je krajšie aj lacnejšie

Ak si aj nepotrpíte na estetickú stránku, mali by ste určite vedieť, že vodný kameň usadený v elektrických spotrebičoch je významným a zbytočným spotrebiteľom elektrickej energie. Stačí tenká vrstva a vodný kameň začne pôsobiť ako tepelná izolácia. Tá potom zvyšuje nároky na spotrebu energie a tým aj výdavky na ňu.

Domácnosť s veľmi tvrdou vodou vynaloží financie navyše práve kvôli vodnému kameňu vo varnej kanvici, práčke, bojleri či žehličke. Ak sa k tomu prirátajú aj prostriedky na jeho odstránenie, ktoré mnohokrát ani nie sú výrazne účinné, suma sa vyšplhá ešte vyššie. Niekedy pomôžu aj rôzne domáce prípravky, no tie účinkujú tiež len na istý čas. Čo tak siahnuť po nejakom permanentnom riešení?

Na tvrdú vodu zaútočíte zmäkčovaním – obľúbené sú filtre na vodu

Úprava tvrdej vody prebieha zmäkčovaním. Ide o proces, keď sa z vody odstraňujú vápenaté a horečnaté ióny. Zmäkčovanie sa robieva destiláciou, výmenou iónov, elektrolýzou, použitím sódy či magnetickou úpravou.

Najčastejšie využívanou je iónová výmena, pri ktorej sa používajú filtre na vodu obsahujúce ionexovú náplň. Vo filtri prebieha výmena iónov horčíka a vápnika za ióny sodíka prípadne vodíka. Aby filtračná náplň nestratila svoje schopnosti, je potrebná regenerácia s pomocou soľného roztoku. Obsluha zmäkčovačov býva veľmi jednoduchá – na trhu sú plne automatické filtre, čo znamená, že zvyčajne postačí pravidelné dopĺňanie tabletovanej soli alebo sa od spotrebiteľa dokonca nevyžaduje žiadna údržba.

 

Foto: Bigstockphoto


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu