Recenzia: švajčiarsky nožík Victorinox Evolution 11

Slávny švajčiarsky nožík, červený skladací, s niekoľkými vychytávkami, je jedným z produktových symbolov Švajčiarska, medzi ktoré počítame aj kvalitné hodinky, konkrétne potraviny, či liečivá. Nezameniteľný červený nožík je vecou osobného štýlu, zberateľskou záležitosťou, ale pokojne aj darom jednej generácie druhej.

Victorinox Evolution 11

Ak už si kupujete originál a veľmi dobre viete, prečo si ho kupujete, viete, že nedostanete drobný nožík s neistou konštrukciou zabalený v igelite. Victorinox im dáva jasne označenú škatuľku, na ktorej nechýba hrdo uvedené sídlo a presná adresa výrobcu, či odkaz na dlhoročnú tradíciu. Švajčiarske nože sú vôbec pojmom samým o sebe.

Prvé poťažkanie červenej legendy

Nožík, ktorý máme sami s číslom 2.4803.E, konkrétny typ Evolution 11 červený, je podobne ako ostatné nože, balený v striebornej škatuľke. Jeho súčasťou je zahraničný manuál a tipy na otváranie, plus drobný lístoček so slovenským úvodom a popisom vlastností. Na prvý dotyk pôsobí veľmi pevne. Aj po vytiahnutí všetkých nástrojov sa jeho pevnosť nemení. Žiadna z čepelí nekolíše a drží presne tam, kde ho ponecháte. Už pri vyťahovaní jednotlivých nástrojov je jasné, že to nie je nožík pre jednu ruku.

Správny skladací švajčiarsky nožík si vyžaduje obe ruky, čo je spôsobené jeho pevnosťou a faktom, že s jednou rukou vytiahnutý nástroj nemusí byť naozaj pevný pri jeho používaní. Tmavočervené telo s typickým logom značky Victorinox bielej farby, je hlavným poznávacím znakom. Tvarovanie tela nie je len o hladkom „predĺženom ováli“, ale má aj dve vyhladené plochy. Pomocou nich je možné v tme rozoznávať časť s nožom a otváračmi.

Celá konštrukcia je chránená ešte jemným priľnavým igelitom, čiže si konštrukciu hneď nedochytáte, ak ho máte napríklad ako zbierkový predmet.

Vlastnosti a výbava z 8 nástrojov

Napočítali sme celkovo 8 nástrojov. Hlavná čepeľ, ktorá nožík robí nožíkom, je nožom samotným. Vyberá sa najrýchlejšie. Hneď v jeho časti sa nachádza otvárač na konzervy a na opačnej strane otvárač na fľaše a menší pilník. Ten na nechty naozaj pôsobí a brúsi s ľahkosťou. Pilník je čisto kovový a tak je vhodné ohodnotiť jeho štruktúru ako naozajstný brúsny povrch. Čínske kópie sa stále majú čo učiť.

Podľa popisu môže byť na pilníku brúsené dokonca aj železo či oceľ, tak veľmi verí výrobca použitému materiálu a jeho vlastnostiam. Horná časť noža obsahuje dva nástroje. Krížový skrutkovať a tiež ďalší multifunkčný nástroj. Nachádzajú sa v tesnej blízkosti vystupujúcej dierky a krúžku na zavesenie na retiazku, na kľúče, či na opasok. Krúžok môže občas pri zatváraní týchto nástrojov prekážať, čo je ale len vec zvyku a polohy. Ako však býva zvykom, pri týchto nožoch to nekončí. Z boku sú vysúvateľné drobné nástroje, pri ktorých by jeden povedal, že sa inšpirovali mobilnými telefónmi a perami k nim. Pravdou je, že takto schované nástroje sú záležitosťou týchto nožov celé desaťročia a mobily sa inšpirovali práve nimi.

Nožík ukrýva plastový a teda nevodivý hrot s multifunkčným využitím, a na opačnej strane podobne riešenú kovovú pinzetu. Pinzeta je veľmi pevná, zakončená je ostrými, nie zaoblenými koncami. Je tiež vhodne tenká, takže poslúži pri vyberaní žihadiel, triesok z pokožky, ale aj pri drobnej práci s rôznymi nástrojmi. Pri zatváraní každého nástroja sa ozýva cvak. Je to aj preto, že sa dostávajú do polohy, odkiaľ sa samé doklapnú a držia v tele. Samozrejme, testovaný nožík je ako nový, nikdy nepoužitý v štýle „survival“, používaný len pár dní, takže je ťažké z našej strany hodnotiť jeho funkcie a vzhľad o pár rokov, či po dlhom aktívnom používaní. Zárukou je však dlhodobo dizajn, konštrukcia, použité materiály a samotný výrobca.

  • Veľmi podobný na Evolution 11 red je Evolution S101 – rozdielom je, že Evolution S101 má namiesto krížového skrutkovača vývrtku na korkové a plastové vínové zátky. Victorinox Evolution S101 si môžete pozrieť podrobnejšie.

Chlapská záležitosť

Sú muži, ktorí inklinujú k prírode a výbave. Môžu to byť nože pripomínajúce Rambove dýky, no vždy budú mať svoje miesto aj univerzálne a praktické nástroje ako tento. Dnes už existuje mnoho kópií, ktoré sa inšpirujú originálom. Originál má svoju cenu, no rovnako tak aj pôvod a taktiež svoju už dnes zberateľskú hodnotu. Byť zberateľom chladných zbraní a nemať zástupcu legendy totiž znamená, že máte čo doháňať.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu