Teplovzdušná pištoľ dokáže poslúžiť pri mnohých drobných prácach na stavbe, či v záhrade. Najmä však pri rekonštrukčných prácach a renováciách. Bežnou súčasťou nábytkára a reštaurátora je pre pohodlnosť a rýchlosť s akou sa s ňou dá odstrániť starý náter bez poškodenia dreva, napríklad brúsením, či chémiou. Dokáže pritom oveľa viac, čo sme si predstavili v tomto článku. Technologická značka Hitachi je výrobcom teplovzdušnej pištole, modelu Hitachi RH600T. Čím zaujme svojho používateľa a domáceho majstra?
Celkovo pri tomto modely nemožno hovoriť o ojedinelých vlastnostiach. Fungovanie pištolí a ich účel je vo všeobecnosti rovnaké. Dá sa však hovoriť najmä o pohodlnosti práce, dizajne, ktoré sú pre konkrétny model jedinečné.
Pri kúpe RH600T nečakajte papierovú škatuľu, ale plastový kufrík s papierovým prebalom. Pevný čierny plastový kufrík je označený značkou HITACHI, na čo si tiež niektorí domáci majstri potrpia, najmä ak sa chcú orientovať medzi svojimi kufríkmi v dielni. Vo vnútri sa nachádza celá pištoľ s pomerne robustným telom. Kto nemá skúsenosti s pištoľami, môže byť na prvé poťažkanie prekvapený ľahkosťou. Ohybný pogumovaný kábel je dobre ohybný a preto sa dá aj dobre do kufríka skryť. Neskôr to chce grif, na zmotanie kábla tak, aby sa dalo celé balenie zatvoriť.
Na ľavej strane je v kufríku niekoľko výstupov, ktoré tvoria miesto na zachytenie jednotlivých násadiek. Medzi nimi nájdete všetko to, čo bežne od teplovzdušnej pištole potrebujete. Násadky na sústredenie tepla do jedného bodu, na rozšírenie plochy na len želané miesta, alebo na rozptýlenie tepla. Veľa urobí aj násadka slúžiaca na zabránenie prieniku tepla ďalej, než potrebujete.
Je len málo náradia, kde nepotrebujete čítať návod a prichádzať na princípy fungovania školením, či vlastnými chybami. Teplovzdušná pištoľ a práve aj RH600T sú práve príkladom toho, že nie je nutné veľa ovládať. Na pištoli sa na spôsob pištoľovej spúšte nachádza prepínač. Ten je tvorený polohou 1 s teplotou 250°, stredovou polohou vypnutou a druhou polohou 2 s teplotou 500°C. Ak by ste aj omylom zapli inú teplotu, ako chcete, pri oboch je rozdielny zvuk zapnutia, takže je rozpoznateľné, čo ste si zapli, veľmi rýchlo.
Pri 80 minútovej práci na starej kovovej zárubni sa nedali postrehnúť zmeny vo výkone. Už v prvých sekundách prístroj hreje. Prvý výfuk je teplý a ani na rozhorenie nevyžaduje nejaký extrémny čas. Zahnutá násadka je skvelá vec, ak chcete odstraňovať staré tesnenie okolo okien. Bráni nahrievaniu skla a teplotu smeruje len na tmel.
Hlučnosť a zápach: zápach nie je nijako výrazný. Model zo supermarketu nemenovanej značky predstavoval jednu skúsenosť o zápachu. V prípade Hitachi RH600T nemožno čakať kuchyňu horiacich plastov a iných výparov. Akýkoľvek prístroj, ktorý sa ohrieva na vysokú teplotu, nejaký zápach vytvára. Pri tejto pištoli bol výraznejší zápach skôr toho, na čo teplo pôsobilo. Starý nahriaty náter oživil typickú náterovú arómu a bol výraznejší, než akékoľvek iné prejavy. Hlučnosť tiež nepredstavovala nejakú závratnú veličinu. O niečo menej hlučný manželkin vysúšač vlasov z kúpeľne. Pri dlhšej práci sa môžu na plechových násadkách objaviť stopy po zvýšenej teplote. Mierne zhnednutie. To je prípad všetkých nadstavcov bez rozdielu značky. Pracujeme s vysokou teplotou, čo je normálne. Potešujúce však je, že HITACHI násadky nechytajú hnedú farbu v prvých minútach.
Jednoduchý nástroj na konštrukciu aj používanie nemá žiadnu zásadnú chybu. Svoju prácu si robí dobre. Vysokou teplotou roztopí staré nátery, nahreje plochy, skrátka robí presne to, čo očakávate a potrebujete. Nevyžaduje si ani žiadnu extrémnu údržbu. Počas práce odletujúce kúsky farby a iných nečistôt ľahko sfúknete. Nezachytáva neporiadok, ani nemá nejaké zvláštne tvarovanie, čo by predstavovalo problém pri čistení. Oblé jednoduché tvary síce spoločne netvoria malý nástroj, ale aj veľkosť má svoj dôvod pri ohreve vzduchu vo vnútri.
Pre prácu je nástroj okamžite použiteľný. Nový majiteľ modelu Hitachi RH600T ocení rôzne násadky trysiek, aj kufrík.
0 komentárov