Sklobetón alebo sklenené tvárnice, presvetlia váš dom

Sklobetón, ako sa bežne hovorovo nazývajú tvrdé sklenené tvárnice pravidelného tvaru, zažíval svoj boom za socializmu. Množstvo domov s nimi riešilo možnosť presvetliť chodby, priestory v predsieňach, v okolí dverí, alebo na miestach v špajziach a chodbovom interiéri ako takom. Dôvodom obľúbenosti bola jednoduchá inštalácia, pekný vzhľad, ľahká dostupnosť, ale tiež fakt, že pri pokuse miestnosť presvetliť klasickým svetlom a klasickými oknami je inštalácia rámov, okna, skla a kovania oveľa drahšia a náročnejšia. Vôbec nenachádzali využitie v obytných miestnostiach, čo sa nehodilo ani prakticky. V posledných 20 rokoch zaznamenal sklobetón útlm, no čoraz viac sa vracia na scénu najmä ako dekoračný stavebný prvok.

Sklenené steny, kúpeľňa, sklobetón

Sklobetón a jeho vlastnosti
Sklobetón v ponukách predajcov na Slovensku často ponúka slovenskú českú, alebo zahraničnú výrobu. Číre alebo mliečne sklo môže mať čistú, bielu, ale aj farebnú podobu. Pre stavbu prvkov interiéru sa používa pre tvrdosť skla a nosnosť. Pri stavbe múrov sa hodia vlastnosti hrubej sklenenej tvárnice, ktorá má často podobu dvoch častí spojených so vzduchovou dutinou v strede. Môže mať vzorovanie. Často má vyššiu váhu, než klasická tehla, takže s tým pri nákupe počítajte. Aj súčasné interiérové riešenia občas pripomínajú socialistické prvky. Najviac sa prejavujú pri výrobe stien v kúpeľni, vytváranie oddelenia priestorov, ale tiež pri tvorbe predsiení. Kým v minulosti bol jeden druh, prípadne zopár farieb, dnes existujú aj viaceré veľkosti, vzorovanie, prípadne polovičný vzor. Práve s ním sa v kombinácií s inou farbou dá docieliť rôzne vzorovanie výslednej sklenenej steny.

Kúpeľňa a sklobetón
foto: AsburyRemodeling.com

Dôvody prečo zvoliť sklobetón:

  • ľahké narábanie
  • využiť môžete vzhľad a farebnosť
  • presvetľuje a nahradzuje okno tam, kde je to vhodné
  • pomerne rýchlo podobne ako pri murovaní klasického múru, postavíte rovnako pevný múr. Pozor, rozbitie jednej tvárnice zo skla tvorí riziká. Chce to síce veľkú silu, aby sa rozbitie podarilo, nehody sa však stávajú. Nechajte si pre každý prípad náhradné tvárnice bokom aj do budúcnosti.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu