Starostlivosť o trávnik: ako sa zbaviť buriny v trávniku a druhy burín

Pekný trávnik bez buriny, mäkký a bezpečný, po ktorom sa prejdete bosou nohou po nafukovaciu loptu vášho dieťaťa… to je naozaj pekná predstava. Mať krásny trávnik je malou pýchou každého majiteľa, veď nelahodí len oku, ale teší aj na duši. Rovná čistá plocha, na ktorú sa dá pokojne ľahnúť a odpočívať. Kto by nechcel. No všetko vie narušiť z ničoho nič votrelec v podobe ružice s veľkými listami a žltými kvetmi.

Púpava ako burina v trávniku

Púpava, ktorá priletí s padáčikom a ani si nevšimnete, kedy sa jej podarilo tak vyrásť. Buriny je nutné zbaviť sa čo najrýchlejšie, aby nespôsobila ďalšie rozrastanie. Púpavu musíte vytiahnuť aj s koreňom, aby z neho nevyrašila nová rastlina. No nie je to len púpava.

Najčastejšie  druhy buriny, ktoré sa v trávnikoch objavujú

Hustý, zdravý a zelený trávnik medzi seba nevpustí malú burinu. Avšak burina je preto burina, že zvládne občas aj veľmi nepriaznivé podmienky na rast. Veľmi rozšírené sú rastliny ako púpava a ďatelina. Podobne ako púpava, rastie v ružiciach skorocel typický veľkými listami, alebo rebríček  obyčajný, ktorého typická strapaté listy poznáme aj pod starým hovorovým označením myší chvostík.  Ďalšími rastlinami sú štiavec, kyslička, solejrolia, iskerník, veronika nitkovitá a rôzne drobné ťahavce. Kým iné sa rozmnožujú pomocou siete koreňov, iné výrastkami. Pri burinách je to veľmi rýchle.

Selektívny herbicíd

Veľké trávniky, kde je nemysliteľné, aby ste ručne vytrhávali každú jednu rastlinku, ktorá do trávnika nepatrí, si poradíte len so selektívnym herbicídom. Ten sa volá selektívny preto, že si vyberá rastliny so širokými listami a necháva na pokoji rastliny s tenkými. Trávnik je práve zástupcom tenkolistých rastlín. Selektívny herbicíd sa nesmie používať na trávnik, ktorý je mladší ako pol roka. Rastlinky v ňom sú ešte veľmi slabé a herbicíd by mohol mať účinok aj na ne.

Použitie herbicídu má prísne pravidlá

  • Použiť herbicíd znamená dávať veľký pozor pri rozprašovaní, aby kvapky nezasiahli iné rastliny, alebo aby vietor nezaniesol kvapky ďalej ako je váš trávnik. Veľké škody môžete spôsobiť pri bezhlavom striekaní, kedy vietor prenesie kvapky na susedove rastliny, zeleninu, či ovocné stromy.
  • Prípravky sú koncentrované tekutiny, ktoré je potrebné riediť. Je nevyhnutné dodržiavať popis, nestrieľať od oka a odhadom, podľa skúseností z iných prípravkov. Každý výrobca koncentruje svoj prípravok inak.
  • Granulované herbicídy sa dajú rozhadzovať rukami a následne zalievať kanvicou. Predstavujú menšie riziko, no aj s granulami a prachom, ktorý je jeho súčasťou, veľký pozor!

tráva trávnik


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu