Teplo sa môže vrátiť, buďte doma pripravený

Tohtoročný júl patril medzi najhorúcejšie mesiace, ktoré naša planéta zažila. Hoci teraz vyzerá, že sa počasie umúdrilo a prišlo obdobie dažďov a schladenia, nikdy neviete, kedy sa horúčavy vrátia. Je ešte len polovica augusta, do septembra sa s nami môže počasie ešte pohrať. Preto je dobré vedieť, ako sa ochrániť pred horúčavami, keď nemáte doma klimatizáciu.

Žalúzie, jedáleň a stôl

Ani trochu svetla dnu
Cez deň si zabednite svoje domovy tak, ako by sa blížila zombie apokalypsa. Zatiahnite vnútorné žalúzie, a keď máte vonkajšie aj tie. Vtedy vám vznikne vzduchová bublina, ktorá skvelo izoluje horúčavy.

Nevetrajte cez deň
Hoci podvedome otvárame okno vždy, keď nám je teplo, teraz na to zabudnite. Cez deň nevyvetráte nič, iba vpustíte dnu horúci vzduch zvonka. Vetrajte iba ráno, po daždi alebo v noci. Aj preto sa vám zídu siete proti hmyzu na oknách. Nie je nič horšie, ako keď váš žere teplo a zároveň aj komáre.

Nezapínajte spotrebiče, ktoré hrejú
Jasné, bez šporáku len ťažko prežijete, no skúste sa aspoň vyvarovať pečeniu a varte len večer alebo ráno. Aj žehlenie dokáže vyhriať byt. Keď nemusíte zapínať ktorýkoľvek elektrický spotrebič, nerobte to.

Prispôsobte svoje oblečenie
Veľa ľudí si myslí, že čím menej sú oblečení, tým lepšie budú znášať teplo. Omyl. Aj obyvatelia najhorúcejších púští chodia zahalení v ľahkých habitoch. Vtedy telo dokáže lepšie regulovať teplo.

Nezabúdajte ani na balkón
Celý deň vám praží slnko na balkón a večer, keď otvoríte dvere, ide len horúci vzduch? Využite markízy alebo improvizované tienidlo, ktoré zabráni slnku, aby rozpaľovalo podlahu na vašom balkóne.

Zmeňte posteľnú bielizeň
Vymeňte teplé paplóny za ľahké deky alebo plachty. Egypťania používali trik, keď bolo teplo neznesiteľné, namočili si plachtu do vody, omotali sa ňou a takto spali. Prípadne si môžete posteľ/matrac presunúť do chodby alebo kúpeľne, kde je oveľa chladnejšie.

Ventilátor s ľadom
Ventilátor vás ochladí iba dočasne, no keď pred neho položíte misku s ľadom a necháte ho pracovať, bude to systematické opatrenie. Nebudete sa cítiť dobre iba vtedy, keď bude na vás fúkať, ale aj keď ho vypnete. Teplota v izbe klesne.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu