Toaletný papier kedysi nebol tradičnou súčasťou toalety

Dnes je len ťažko predstaviteľné, že bežné bývanie našich predkov nemalo vo svojom interiéri toalety. Hovorí sa, že latríny priniesli až Turci a ich vpády. Mimo skazu, utrpenie a rabovanie teda možno hovoriť aspoň o jednej výhode, ktorou niečo zlepšili. Oveľa dlhšie sme však nepoznali ani toaletný papier. Dnes je súčasťou toaliet, no v minulosti si museli ľudia vystačiť s celkom inými materiálmi.

toaletný papier

Od výmyslu sveta po súčasnosť

Najstaršie spôsoby vlastnej hygieny boli v podobe, sena, trávy, listov a vody. Až pomerne nedávno sa objavili prvé formy starých textílií, čo bolo vysoko nákladné, alebo lacného papiera. Toaletný papier, ako ho poznáme dnes, sa do našich končín dostával len posledných niekoľko desaťročí. V západnej Európe je známejší oveľa dlhšie spolu s Amerikou a britskými kolóniami. Mimo všetky prostriedky sú v tejto oblasti zaznamenané aj zvláštne extrémy v podobe využívania mačiatok medzi šľachtou na stredovekých hradoch a napríklad u Rimanov boli zaznamenávané fakle s hubou alebo textíliou, ktoré nosili so sebou, no neslúžili na svietenie, ale na osobnú hygienu.

Dnes toaletný papier formuje zariadenie toaliet

Pre toaletný papier dnes existuje viacero držiakov, políc a rôznych zaujímavých nástrojov slúžiacich ako odkladacie priestory, držiaky, či len stojany. Najideálnejšie vyrobené z nerezu a kovu sú najtrvácnejším materiálom. Často ide o interiérový doplnok toalety, aj keď každý vie, na čo presne papier slúži. Aj jemu je však možné dodať osobitný vzhľad. Záleží len od miesta, koľko na toalete pre papier zostáva. Aj pestrosť rôznych zariadení nám svedčí, že posledných 50 rokov si bez toaletného papiera nemôžeme a nechceme predstaviť bežnú slovenskú toaletu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu