TOP 5 zásad starostlivosti o krb: na čo si dávajte pozor?

Kúrenie v krbe je vec štýlu aj potreby. Prichádzajú chladné mesiace a v domácnosti má zmysel teplo, ako aj krb, či akékoľvek iné kúrenie. Je nevyhnutnosťou ak si chceme vychutnávať svoj vlastný domov a netrápiť sa s nepohodlím, alebo dokonca nádchou a inými zdravotnými problémami.

Krb doma

Na jednej strane nevyhnutnosť, na druhej strane skvelá vec. Kvôli teplu stačila pec, ale kto chce aby to aj pekne vyzeralo, chce siahnuť po krbe. Mať doma krb je jedna vec, druhá je vedieť sa oň postarať aby vydržal čo najdlhšie a plnil tú úlohu, ktorú má. Zostavili sme niekoľko bodov, ktoré by mali zaujímať majiteľov krbov.

1. Drevo

Je rozdiel mať krv na drevo alebo len pelety. Krb na drevo je ale viac v takom prípade vystavený pochybeniam. Do krbu nepatrí zhnité a mokré drevo. Rovnako tak do krbu nepatrí drevo, ktoré ste len pár dní pred tým narezali zo živého stromu v záhrade. Drevo by malo byť odležané celý jeden rok, alebo najlepšie dva. V opačnom prípade si zanesiete čelné sklo, všetko vnútro a aj komín hustými sadzami. Tie zhustnú, pretože z dreva odparovaná voda sa ako para zachytáva všade navôkol a nachytáva všetky dostupné poletujúce sadze.

2. Popol

Popol je potrebné pravidelne odstraňovať. Z dobre prehoreného dreva je popolu menej ako z dreva, ktoré nasilu dopĺňate aj vtedy, keď nie je nutné. Z hrubých a tvrdých drevín ako je dub a buk je popolu viac ako z mäkkých drevín rovnakej veľkosti. Na odstraňovanie popola má každý krb svoje riešenie, napríklad pomocou zásuvky, alebo prepadliska. Dobrým pomocníkom je vysávač na popol (príklad v ponuke). Vďaka nemu sa vyhnete oblaku prachu okolo vás, čo nie je veľmi vhodné v interiéri svetlých odtieňov.

3. Zapaľovač len ten pre krb

Zapaľovanie ohňa v krbe by malo byť čo najmenej riskantné. Oleje, benzín, či zapaľovače tekuté sú nemysliteľné. Tečú aj na miesta, kde nie je žiaduca tekutina a priame horenie. Dobrý je tuhý zapaľovač, klasická zápalka s podpálkou – sichým drobným drevom na rozhorenie.

4. Sadze

O sadziach ešte bude reč, no žiadajú si samostatný bod. Opäť je nutné dávať pozor na materiál, ktorý spaľujete. Odpad a mokré drevo sú nebezpečné. Rovnako ako ignorácia piateho bodu. Sadze môžu poškodiť funkciu krbu a aj komína. Preto majte na pamäti, že sadze je nutné kontrolovať a odstraňovať ich. Neverte čarovným práškom, ktoré vás sadzí zbavia, ani trikom. Sadze sú hmotné, nie softwarová chyba, ktorá sa dá kliknutím na počítači odstrániť. V minulosti sadze v Anglicku odstraňovali zhodením husy. My používame kominára, alebo jeho nástroje.

5. Komín (technický stav)

Komín nemôže byť hocijaký. Nevyhnutnosťou je komín izolovaný a dostatočne vysoký, aby mal správny ťah a bol schopný vytiahnuť horúci vzduch mimo. V opačnom prípade hrozí, že sa vzduch ochladí už v komíne a nebude dôvod stúpať, čiže hrozí nebezpečenstvo zadymenia a zadusenia. To je ten horší scenár. Celkovo je ale komín mimoriadne nebezpečná vec. Zapálené sadze nie sú ničím novým, technický stav komína je tiež vec, ktorú treba kontrolovať. Kominári a spoločnosti venujúce sa revíziám komínov sú oprávnené inštitúcie, ktoré vydávajú doklad o kontrole. Tá stojí okolo 25 EUR a pre prípadné prieťahy s poisťovňou je nevyhnutné takýto doklad o kontrole mať.

Krb a oheň v ňom

Kontrolu komína si môžete robiť aj svojpomocne, zákon to nezakazuje, avšak potrebujete potvrdenie v prípade, ak dôjde k poistnej udalosti. Tých je ročne niekoľko stoviek až tisíc. Ku komínu je nutné pripojiť aj nutné kontroly jeho technického stavu. Komín bez vložky je náchylný na vážne poškodenia a únik splodín. Treba si uvedomiť, že v komíne je teplota okolo 300 stupňov a pri horení sadzí v ňom môže stúpnuť až na tisíc °C, čo znamená nevydržanie malty medzi tehlami a tiež praskanie tehál. Z malty sa stane sypký materiál a komín ako keby ani nebol. Azda netreba pripomínať z akého materiálu sú trámy, strecha a podobne.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu