TOP 6 dôvodov, prečo mať na Vianoce živý stromček

Celé desaťročia boli v našich domácnostiach živé stromčeky. Začiatkom minulého storočia keď sa k nám tento prvok výrazne šíril už nejaký čas z Nemecka, sa dostával do všetkých regiónov Slovenska a dnes si bez neho nevieme predstaviť život vôbec. Zmysel umelého stromčeka nastúpil približne pred 15 až 20 rokmi, no už zhruba 5 rokov zase rastie záujem o stromčeky živé. Zostavili sme rebríček najzásadnejších dôvodov, prečo si určite obstarať živý stromček, pričom v žiadnom prípade nedehonestujeme stromček umelý. Aj pre neho budeme mať osobitný článok o jeho výhodách.

Živý vianočný stromček

1. Neničíme prírodu až tak ako sa tvrdí

Tvrdievalo sa, že kúpou vianočného stromčeka ničíme prírodu. To už dávno neplatí. Ochrancovia prírody, ktorí v záujme prírodu chrániť za všetkých okolností aj bez veľkého premýšľania už nemyslia na fakt, že všetky normandské jedle, ktoré tak pre svoju popularitu letia všade na predajných miestach v celej Európe, sú stromami pestovanými práve na tento účel. V hustom vysadení dosiahnu veľkosť a práve v rovnaký čas sa všetky stromy v jeseni zrežú a pripravia na predaj. Strom ponechaný o rok dlhšie nemá dostatok priestoru, deformuje a umiera. Ak by nebol dopyt po vianočných stromčekoch, neexistovala by zámerne etapovo vysádzaná ponuka. Stromčeky pre budúce Vianoce majú dnes 50 centimetrov a na jar vysadia stromčeky, ktoré si vyzdobíme v roku 2017 alebo 2018.

2. Tradícia je tradícia

Tradičným stromčekom je živý. Má jedinečnú farbu, originálnu stavbu a celkom iný vzhľad ako umelý. Aj keď pred pár rokmi pochváliť sa živým stromčekom znamenalo skepticizmus u ochranársky založených ľudí, treba im predostrieť bod číslo 1.

3. Vôňa je nezameniteľná

Strom v lese vonia krásne. Ihličnan, ktorý vonia vo vašej obývačke, to je niečo neopísateľné. Živý vianočný stromček, ktorý má vodu a drží si tak ihličie aj farbu, vôňu a lesk, je krásnym spestrením obývačky. V určitom slova zmysel ďalšia živá bytosť s nezameniteľnou arómou, ktorá dodáva Vianociam osobitné čaro.

4. Výzdoba je zážitok

Osadenie stromčeka do stojana je… veľmi vtipná vec v mnohých domácnostiach, kde síce kúpia stromček, no 24. decembra uvažujú nad spôsobom jeho ukotvenia. Kým jeho postavenie je vtedy „dlaňou po čele“, výzdoba živého stromčeka je iné dobrodružstvo než pri umelom. Tam počítate s pravidelnosťou a vyrovnávaním vetvičiek. Živý je formovaný tak, ako ho príroda stvorila a aj jeho výzdoba je nepravidelná oveľa viac.

5. Nemáte každý rok rovnaký

Pri živom stromčeku máte istotu, že vaše tradičné vianočné fotografie nie sú rovnaké na všetkých záberoch. Každý rok je stromček iný. A variácie jednotlivých druhov sú tiež rôzne. Niektorí pritom máme skúsenosti aj s vianočnou borovicou, hoci typickým vianočným stromčekom je jedľa, prípadne smrek.

6. Skrátka ho chcete

Je krásny, zo svojej kôry vypúšťa silice, ihličie tomu celému dodáva tiež svoju vôňu, vyzerá dobre, a stále hľadáte dôvod, prečo si ho obstarať a nekupovať umelý? Aj umelý má svoje výhody, no ak hľadáte dôvod, prečo pred zvyškom rodiny ospravedlniť, že ste sa rozhodli takto a stojíte vo dverách niekde zasnežený, na juhu skôr zablatený so stromčekom v bielej sieťke, vedzte že tento rok nie ste jediný, čo sa rozhodol náhle pre stromček živý. Môže za to bod 1. aj bod 2. a vlastne všetkých 5.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu