TOP 5 vecí, ktoré musí vedieť a mať kvalitná rezačka na keramiku

Dobrá a kvalitná rezačka na keramické obklady a dlažbu je pri práci obkladača nevyhnutnosť. Jednak preto, že ušetrí kopec peňazí, nervov, času, ale pri návrate k peniazom, sú to peniaze obkladača aj peniaze majiteľa budúcej kúpeľne. Najmä pri predstave, že sa nakupuje obklad a dlažba s určitou rezervou kvôli odpadu stúpa nervozita vždy aj podľa toho, koľko je odrazu pri rezaní obkladu odpadu. Výborný obkladač vie predvídať, meria a používa hlavu. Lenže nech už je akýkoľvek šikovný a vynaliezavý, spolieha sa aj na spôsob, akým obklady reže. Karbobrúska, alebo iné druhy píl sú tiež nástrojom, no najviac vyťaženým je rezačka obkladov.

Môžete si kúpiť hneď tú najlacnejšiu, ale pravdepodobne ju v konečnom dôsledku preplatíte čoskoro pri nákupe druhej. Pri vlastných skúsenostiach s rezaním dlažby sme si dovolili zostaviť rebríček piatich dôležitých vlastností a schopností naozaj kvalitnej rezačky na obklady a dlažbu. Jej kvalita hrá úlohu najmä pri veľmi drahých dlažbách, kde si nechcete dovoliť ani len pomyslieť, že tabuľa za 22 EUR praskla „pre nekvalitný materiál“. A keď zistíte, že výrobca model a farebný variant už nevyrába…

Správna a kvalitná rezačka keramiky by mala mať

1. pevná konštrukcia

Nie je nič horšie, ak je rezačka lajbavá, horná rezná časť lieta a zdá sa, ako keby sa každú chvíľu chystala rozpadnúť. Čokoľvek pohyblivé, čo má kľúčovú úlohu pri rezaní, tvorí zásadný problém. Už čo i len 2 milimetrové odchýlky pri rezaní môžu spôsobiť ťažkosti, ktoré sa budú musieť komplikovane maskovať, alebo tmeliť.

2. Uchytenie a presnosť

Uchytenie a presnosť sú dva pojmy, ktoré spolu veľmi súvisia. Bez uchytenia nie je presnosť. Dobrá a kvalitná rezačka v prvom rade umožňuje vložiť dlažbu na reznú plochu, umožňuje dlažbu uchytiť, vymerať a držať. Pri dlhých tabuliach je úplne samozrejmé, že vymeriavate presnosť na oboch vzdialených koncoch. Záleží vám na presnom reze a preto dochádza k pohybu. K ďalšiemu možnému pohybu môže dôjsť pri začatí rezania. Počas rezania by mala byť práca absolútne hladká a priama. Tuhosť a pevnosť je zárukou, že vás nebude čakať nepríjemné prekvapenie.

3. Rezné koliesko a jeho vyhotovenie

Na trhu sú dostupné dva varianty rezných koliesok. Jednoliate pevné kolieska a kolieska s ložiskami. Pri ich výrobe sa používajú zliatiny schopné zachovávať si svoju ostrosť po materiáli, pri ktorom by sme inak čakali rýchle otupenie. Koliesko musí byť absolútne pevné. Nesmie byť pohyblivé ani o milimeter, rovnako, ako sa nesmie kývať. Je jedno, či ide o rezačku na malú dlažbu, alebo väčšiu.

Rezačka na keramiku obklad, koliesko

Pochopiteľne, kolieska s ložiskami sa vyznačujú vyššou kvalitou, hladkým prechodom aj pri vyvíjanom tlaku. Ani po čase by nemalo hroziť, že sa pri krútení zasekne a potiahne po povrchu dlažby pribrzdenou čepeľou. Na niektorých veľmi krehkých povrchoch tak môže dôjsť k odlúpnutiu z povrchového laku. Pri nákupe drahšej rezačky je pravdepodobné, že ide o ložiskové koliesko, hoci to výrobca nemusí vôbec uvádzať. Dobrá konštrukcia rezačky s jednoliatym klasickým kolieskom však môže zvládnuť rovnako dobrú prácu.

4. Tlak na rozlomenie

Spôsob, akým dochádza k rozlomeniu dlažby, má svoju dôležitosť. Sú také príklady, kde sa čudujete, že to vôbec robí, čo má. Naopak sú také, kde tomu neveríte z jasných dôvodov. Rozloženie tlaku by malo byť rovnomerné, absolútne pevné. Riešené spôsobom, ktorý by nemal poškodiť lak dlažby. Tie najlepšie riešenia sú na rozlamovači riešené hladkým nie príliš tvrdým plastom. Nie gumou, ktorá by mohla nejakým spôsobom brzdiť nutný malý šmyk, ani kovom, ktorý by mohol pri tlaku poškodiť dlažbu.

Rezačka na keramiku obklad, rozlamovač

5. Veľkosť a rozsah ďalších funkcií

Rezačky sa vyrábajú v niekoľkých veľkostných variantoch. Tie sú pevné a je tomu tak aj podľa veľkosti samotnej dlažby. Rezanie dlhých tabúľ keramickej dlažby, alebo väčších plôch po dĺžke si žiada aj rezačku presnej veľkosti. Nie je možné rezať dlhšiu tabuľu na kratšej rezačke. Nedovolí to dĺžka a konštrukcia rezačky zároveň. Pokiaľ teda kupujete rezačku, majte presne rozmyslené, o akú veľkosť dlažby pôjde, v opačnom prípade aj dobre nevybavený majster obkladač bude musieť niekde „požičať, alebo rezať pomocou vymerania ručne. S dlhou rezačkou sa spája aj niekoľko ďalších funkcií. Súvisí aj presné uchopenie.

POZOR: pokiaľ máte štvorcovú dlažbu veľkú 600 mm a ukladať ju chcete diagonálne, potom zrejme aj rezať budete musieť diagonálne. V takom prípade ale asi veľmi dobre viete, že rezačka 60 mm bude malá. Rovnako tak, ak máte štvorcovú dlažbu 400 mm, rezačka končiaca niekde pri 410 mm je naozaj málo. Potrebujete väčšiu. Ak aj plánujete rezať obklady po rodine, alebo využívať rezačku na podnikanie, nie je bezhlavo nutné kupovať tú najväčšiu, no rozmer do 800 mm určite využijete a nič jeho výberom nepokazíte.

Existuje tu priama úmera. Čím väčšia rezačka, tým je určená pre väčšie tabule. Ako je ale známe, veľké tabule sú formátom veľkých luxusných dlažieb, hrubých kvalitných materiálov a prevedení, ktoré sa využívajú v honosných domoch na podlahách, aké sa neskrývajú pod kobercami. Pre ich materiál sú pýchou majiteľov domu. O to viac sa musí výrobca veľko-rozsahovej rezačky snažiť o kvalitný nástroj.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu