Torxový hviezdicový závit je ako vylepšený imbus, nie vždy poteší

S pojmami, torx, torxové kľúče a torxové skrutky, sa ľudia stretávajú až v poslednom čase. Stále dokáže nepríjemne prekvapiť, ak sa odhodláte k rozoberaniu bicykla, motorky, či elektroniky a prekvapia vás šesťcípe hviezdicové otvory na skrutkách do ktorých je zbytočné vkladať imbusové kľúče a pokúšať sa ich otvoriť krížovým šrobovákom. Imbusové kľúče sa zdajú byť najbližšími príbuznými, no veľmi nepomôžu.

Torx bity a kľúč

Torx, stále ešte neznámy hviezdicovitý závit

Torx a torxové skrutky boli vyvinuté práve preto, aby mohli byť nasadené všade, kde je nevyhnutné extrémne utiahnutie a spojenie dvoch materiálov. Preto sa používajú v automobilizme, v lietadlách, v elektronike, v počítačoch a uplatnenie nachádza v technických konštrukciách drahších systémov. Odborne sa mu hovorí hexalobulárny interný systém, prípadne v zahraničí aj ako 6lobe. Veľkosti torxu sa označujú písmenom T a číslicou v rozsahu 1-100. Najbežnejšie sú veľkosti T10, T15 a T25

Pri ich silnom utiahnutí je minimalizované riziko poškodenia vnútorného závitu a pretáčanie napríklad ako v prípade imbusu a príliš mäkkej skrutky a prehnaného utiahnutia kľúčom. Torx niečo také nedovolí. Trochu „zákerne“ pôsobí bezpečnostný torx. Je to celkom iný level torxových skrutiek, ktorý okrem klasického hviezdicovitého dizajnu otvoru v strede používa aj malý kolík. Vďaka nemu do skrutky nedokážete vložiť klasický torxový skrutkovač ani bit. Potrebný je tak vyslovene bezpečnostný torx skrutkovač s otvorom pre tento bezpečnostný kolík, a ten patrí medzi menej dostupné.

Torxové skrutky a žiaden torxový kľúč alebo skrutkovač

Ak sa vám dostáva do rúk niečo, čo nedokážete otvoriť, pretože vám to pripadá ako zámer výrobcov vás nahnevať, skúste nahliadnuť do bitových sád, či sa v nej predsa len nenachádza torxový bit. Je totiž dlhé roky bežnou súčasťou univerzálnych sád, avšak nenachádzal donedávna až také uplatnenie ako dnes. Na trhu sú však rovnaké sady ako pri imbusových skrutkách a kľúčoch, podobne konštruované, riešené a v rovnakých veľkostných škálach.

Torxové náradie čoraz viac na očiach

Dostupné však sú celé roky torxové bity – nadstavce do vymeniteľných skrutkovačov a akumulátorových vŕtačiek, torxové kľúče aj celé skrutkovače. Len nebol o ne veľký záujem a teda nebol ani výrazný predaj. Po masívnejšom rozšírení imbusových závitov a kľúčov sa k nám dostávajú už aj torxové skrutky, torxové skrutkovače a celá oblasť okolo hviezdicového 6 cípeho závitu. Je to spôsobené najmä tým, že je samotnými výrobcami a používateľmi vnímané väčšie rozšírenie a dostupnosť náradia, no najmä sú to vlastnosti torxu, ktorý má oveľa väčší krútiaci moment, väčšiu odolnosť proti „vymláteniu“ a pre svoju pevnosť má tak svoje dlhoročné uplatnenie v automobilovom priemysle a v motorizme celkovo.

História torxu a pozadie

Zahraničné zdroje pri hľadaní pôvodu torxu uvádzajú rok 1967 ako rok uvedenia tohto závitu do výroby. Autorom tohto závitu je americká spoločnosť Textron, ktorá je globálnym priemyselným konglomerátom viacerých spoločností pôsobiacich v oblasti konštrukcie lietadiel, vrtuľníkov, zbrojárstva, ako aj technologického vývoja. Názov spoločnosti vychádza z pôvodného zamerania, keď sa špecializovala na textilnú výrobu, výrobu padákov a rôznych syntetických tkanín. Dnes patrí do portfólia spoločnosti významný výrobca vrtuľníkov Bell a výrobca lietadiel Cessna.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu