Aké sú najčastejšie materiály vchodových dverí? A v čom sa odlišujú?

Vchodové dvere do bytu alebo domu sú jednou z najčastejšie využívaných súčastí každej domácnosti (ak nie ste práve v karanténe). Denne nimi odchádzame a prichádzame a tak sa „narobia“ viac ako sa môže zdať.

vstupné, teda vchodové dvere

Budete nimi vchádzať do domu, či do bytu?

Okrem toho chránia našu domácnosť pred neželaným vstupom a majú aj dôležitú tepelnoizolačnú funkciu. Odolné protipožiarne dvere zase pridávajú aj protipožiarne vlastnosti. Dobré vchodové dvere by teda mali spĺňať rôzne kritéria a naviac vydržať roky, veď nikto ich neplánuje pravidelne meniť.

Na základe čoho teda vyberať vchodové dvere? Niektoré náležitosti sú špecifické podľa toho, či vyberáte vchodové dvere pre dom, alebo byt. Pri domoch musíte zvážiť, či by neboli vhodné dvere so svetlíkmi, aby vstupná hala domu nebola pri zatvorených dverách príliš tmavá a taktiež brať do úvahy to, či sa vchod do domu nachádza pod prístreškom, alebo nie.

Ak prístrešok absentuje, budú vchodové dvere vystavované poveternostným vplyvom a to má vplyv na výber materiálu. Toto samozrejme pri vchodových dverách do bytu nemusíte riešiť. Z uvedeného vyplýva, že pri výbere vchodových dverí najviac záleží na ich materiáli.

Štvorica materiálov, s ktorými sa pri vchodových dverách môžete stretnúť najčastejšie

V súčasnosti sú najobľúbenejšie plastové vchodové dvere. Sú najlacnejšie, ale to vôbec neznamená, že by boli zlé. Majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti, nehrdzavejú, existujú v rôznych dizajnoch a tie kvalitné nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Nie všetky si však dokážu poradiť s poveternostnými vplyvmi a hlavne pri menej kvalitných sa po čase prejavuje krútenie materiálu. V tomto majú výhodu hliníkové dvere, ktorým výkyvy počasia nevadia. Podobne ako plastové dvere ani hliníkové nevyžadujú špeciálnu starostlivosť.

To sa však už nedá povedať o drevených vchodových dverách. Tie síce vyzerajú skvelo a hodia sa takmer všade, starostlivosť o ne je však najnáročnejšia a životnosť majú najkratšiu zo spomenutých materiálov. Tepelnoizolačné vlastnosti tiež nedosahujú úroveň napríklad hliníka. Štvoricu najčastejších materiálov uzatvára oceľ. Čo sa oceľových vchodových dverí týka, vlastnosťami majú najviac spoločného s drevenými dverami, avšak sú lacnejšie a ich bezpečnosť nie je tak výrazne podmieňovaná kvalitou materiálu.

Zdroj obrázka: Autor: Photographee.eu / Shutterstock.com


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu