Bývanie: 5 trendov vo výstavbe na rok 2021

Trendy sa v architektúre neustále menia. Niektoré vymiznú do niekoľkých rokov, iné sa stanú nadčasovými. Vo svete dizajnu a najnovších trendov je niekedy ťažké zorientovať sa. Preto sme pre vás pripravili prehľad tých najzaujímavejších na rok 2021, ktoré však majú aj dlhodobejší potenciál.

  Bývanie trendy

Zdroj: Bigstock

Priame prepojenie so záhradou

Tento trend je tu už niekoľko rokov, no stále je veľmi populárny. Obzvlášť moderné bungalovy sa zvyknú pýšiť francúzskymi posuvnými oknami a priamym prístupom na záhradu. To je najmä v lete obrovskou výhodou. Keď si záhradu prepojíte s domom, po odsunutí okien sa obývačka premení na zastrešenú terasu. Takto budete mať blízko do záhrady a navyše sa vám bude počas horúcich mesiacov ľahšie vetrať.

Kuchyňa spojená s obývačkou

Projekty bungalovov, no i poschodových domov, majú väčšinou zapracovanú obytnú kuchyňu. Je to ďalší trend, ktorý sa vo svete interiérového dizajnu usadil už pred niekoľkými rokmi a nevyzerá, že tak skoro zmizne.

Prepojenie obývačky a kuchyne má hneď niekoľko výhod. Prvou je, že ušetríte vzácne metre štvorcové v rozlohe vďaka odstráneniu nadbytočných stien. Druhým plusom je, že sa môžete venovať vareniu a zároveň aj rodine či hosťom. Poslednou výhodou je praktickosť, keďže doniesť občerstvenie z kuchyne do obývačky je v takomto prípade záležitosťou zopár krokov.

Bývanie trendy

Zdroj: Bigstock

Priestranné kúpeľne plné svetla

V minulosti boli kúpeľne tmavými miestnosťami s malým alebo žiadnym okienkom, kde sotva prenikalo denné svetlo. Okrem malých okien bolo zvykom mať v nich aj práčku, prípadne sušičku. Dnes sa však do kúpeľní umiestňujú veľké okná, aby boli dostatočne svetlé, a práčky putujú do práčovne. Vďaka týmto zmenám sa staromódny a niekedy až stiesnený štýl kúpeľní premieňa na vzdušný domáci wellness.

Kúsok prírody v interiéri

Záujem o zeleň v domácnostiach je v roku 2021 oveľa vyšší, ako to bolo predtým. Vďačíme za to hlavne presvetleným interiérom, ktoré dokážu rastlinám poskytnúť dostatok slnka. Okrem toho je dnes omnoho jednoduchšie nájsť tú správnu rastlinu pre konkrétne miesto vďaka ľahšiemu prístupu k informáciám.

Asi najväčším prínosom izbových rastlín je však ich produkcia kyslíka, čo môže pomáhať pri strese a únave. Nakoniec netreba zabudnúť ani na ich estetický význam. Pri správnom výbere pozdvihnú váš interiér na vyššiu úroveň a zútulnia ho.

Bývanie trendy

Zdroj: Bigstock

Drevo a drevené povrchy

Použitie dreva v interiéroch je dlhoročnou stálicou. Avšak oproti predošlým dekádam je tu jedna zmena. Zatiaľ čo doteraz sa drevo využívalo hlavne ako funkčný materiál, dnes už mnoho dizajnérov objavilo aj jeho dekoračný potenciál. Nejde teda len o stoličky či podlahy, ale aj o rôzne fasádne drevené obklady, nástenné dekorácie či neopracované kusy dreva ako nosný prvok interiéru. Trendy je najmä svetlejšie drevo, avšak dobrý dizajnér vám dokáže nakombinovať toľko farieb a druhov dreva, koľko si len želáte.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu