Inteligentná domácnosť ako záruka komfortného domova. Ako na to?

Vo svete smart hodiniek, telefónov, kávovarov, žalúzií alebo vypínačov svetiel sa môžete mylne domnievať, že inteligentná domácnosť je inteligentná preto, lebo pozostáva z nespočetného množstva zariadení, ktoré môžete ovládať pomocou vášho telefónu. V skutočnosti ide o niečo oveľa komplexnejšie. Dokáže sa prispôsobiť zvykom členov domácnosti a obsluhuje zariadenia bez toho, aby dostávala upozornenia. Je ako nejaký neviditeľný spolubývajúci, ktorý sa stará o vaše pohodlie tak, ako keby sledoval iba vaše aktuálne potreby. Prečítajte si niekoľko dôležitých informácií a zaujímavých faktov, ktoré by vám nemali ujsť pred prechodom na inteligentnú domácnosť.

 inteligentná domácnosť, smart home

Čo je inteligentná domácnosť?

Ak si chcete vybudovať tzv. smart home, mali by ste vedieť, čo presne znamená toto slovné spojenie. Na začiatok to zhrňme teda do jednej definície: inteligentná domácnosť je taká, ktorá fungovanie jednotlivých zariadení a systémov domácnosti monitoruje a riadi v rámci jediného celku.

Vytvára tak taký systém, ktorý optimalizuje spotrebu energie, dohliada na bezpečie členov domácnosti a cennosti a zároveň zabezpečuje ich komfort. Vykonáva úlohy na základe času alebo ako reakcie na určitú udalosť. Skutočná inteligentná domácnosť bude riadiť váš domov z pozadia s tým, že bude mať na starosti rôzne mechanizmy od osvetlenia, kúrenia až po poplašný systém. Presnejším názvom inteligentnej domácnosti by teda pokojne mohol byť pojem systém správy domova.

Ako na to?

Základom inteligentnej domácnosti je centrálna riadiaca jednotka, tá tvorí jadro celého systému. K nej môžete spárovať vaše termostaty, svetelné zdroje, spínače, rolety, bezpečnostné kamery, detektory pohybu a dymu, domáci telefón, multimediálne zariadenia, domáce spotrebiče a prakticky všetko, čo vám napadne. Na ovládanie a monitorovanie zariadení v rámci systému bude stačiť to, že spustíte aplikáciu na vašom mobilnom zariadení. Vlastné aplikácie výrobcov samozrejme zostávajú použiteľné samostatne aj naďalej.

inteligentná domácnosť, smart home

Inteligentná domácnosť s centrálnou riadiacou jednotkou je iba jedinou možnosťou vytvorenia smart domova. Pokiaľ vám postačí aj niečo jednoduchšie, tak si viete zakúpiť aj tzv. jednoúčelové súpravy. Ich výhoda spočíva v tom, že si nevyžadujú komplikovanú logistika. Svoj nový úlovok len jednoducho zoberiete domov, rozbalíte, jeho jednotlivé elementy rozmiestnite po byte a zapnete. Za svoju popularitu vďačia aj tomu, že sú lacnejšie. Na druhej strane neponúkajú toľko možností ako zariadenia prepájané pomocou centrálnej jednotky, pretože ich iba veľmi ťažko, resp. vôbec nemôžete rozšíriť o ďalšie zariadenia podľa vlastných preferencií.

Každá domácnosť sa môže stať inteligentnou (a tým pádom aj pohodlnejšou a funkčnejšou). Pri najnovších technológiách sa nemusíte báť náročnej rekonštrukcii alebo prestavbe, pretože ak si zariadenia vyberiete správne, s riadiacou jednotkou budú komunikovať aj bezdrôtovo stopercentne a plnohodnotne. Navštívte stránku mistores.sk, kde sa dozviete niekoľko užitočných informácií o inteligentnej domácnosti a získate prehľad o aktuálnych a kvalitných produktoch.

Inteligentná domácnosť ako bezpečná budúcnosť

Téma inteligentnej domácnosti je nevyčerpateľná, pretože od prvých „inteligentných“ štúdií vieme, že budovanie budúcnosti v duchu šetrnosti a ekológie spolu úzko súvisia. Smart domovy tejto požiadavke vyhovujú, čiže nejde len o bezhlavé zvyšovanie komfortu na úkor kvality životného prostredia. predstavuje teda o riešenie, ktoré vrelo odporúčame každému, a to myslíme doslova.

inteligentná domácnosť, smart home

To, že najmladšie generácie ovládajú inteligentné zariadenia bezproblémovo, je nepopierateľným faktom. Dobrým príkladom je dron, ktorý je dnes obľúbenou inteligentnou hračkou (aj) pre deti, pritom vznikol na úplne iné účely. Napríklad, na stránke aeromodel.sk nájdete samostatnú kategóriu vynikajúcich produktov pre najmenších.

Pre rodiny s deťmi je „inteligentná budúcnosť“ určite veľmi praktická. Napríklad, keď sa vaše malé dieťatko v noci zobudí, váš smart spolubývajúci potichu spustí jeho obľúbenú hudbu a zvýši svetlo jeho nočného svetla na 10%. Keď svieti slnko, nespustí ihneď klímu, najskôr zmení uhol žalúzií. Vníma príchod búrky a dážď, a skontroluje, či náhodou nie je otvorené podkrovné okno alebo terasa.

Zdroj fotiek: freepik.com


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu