V nedávnom článku sme si predstavili podrobne muchovníky, neobyčajné, stále málo známe ovocné kríky a stromy. Ich vlastnosti a využitie poznali severoamerickí Indiáni a u nás ich spoznávame len niekoľko posledných generácii. Stále však ide o pomerne neznámeho zástupcu bobuľového ovocia. Jedným z dôvodov je nepochybne fakt, že plody muchovníka sú síce podobné na čučoriedky, no ich preprava je ťažšia, podliehajú rýchlejšie skaze a možno je to aj tým nevábnym názvom, ktorý oveľa krajšie znie v jeho latinskej podobe – amelanchier. Na trhu existuje niekoľko odrôd, na Slovensku však najčastejšie nachádzame odrody Smoky, Thiessen, alebo Lamarkov (Amelanchier lamarckii). Práve tomu tretiemu sa dnes budeme venovať v nasledujúcom náhľade.
foto: ilustračná snímka plodov muchovníka
Rok 2021 sme v našej redakčnej záhrade začali výraznejšie v duchu variácií arónie, ale púšťame sa aj do muchovníka. Niekoľko jeho variácií už je v našej záhrade. Keďže ide o kontajnerové stromy, vysádzať je ich možné aj počas leta, hoci aktuálne horúčavy nie sú úplne vhodným obdobím. Zásielka dvoch balerín však vyráža dych a je inšpiráciou pre dnešný pohľad na konkrétny druh. Žiaľ nie je ani tak reklamou pre predajcu Lumigreen.sk, ktorý našou objednávkou vlastne tento strom vypredal a práve v tejto chvíli ho nemá v ponuke. Môže byť ale pohľadom na očakávania a následné prekvapenia.
Muchovník lamarkov (Amelanchier lamarckii) typu „Balerína“, ako by sme mohli latinský názov uviesť v preklade, bol v ponuke uvádzaný ako strom na kmienku s výškou 200 cm, kontajnerový. Strom sme si zvolili v dvojmetrovej výške zámerne pre záujem získať taký, kde sa už nebude čakať na „vyrastenie“, plánovaný tieň, či úrodu. Akousi zhodou okolností sme nakoniec získali strom nad očakávania. Oba stromy z objednávky boli posadené na kmienku vo výške viac ako 2 metre. Doprava tak prebiehala veľkým kamiónom. Lumigreen.sk ich balí do papierového kartónu a až následne do igelitu, čo sa nakoniec ukazuje ako vhodné riešenie. To oceňujeme pri rozbaľovaní – rozstrihávaní obalu. Oba materiály spevnia celú rastlinu a zároveň chránia. Ale igelit nepriľne na papier tak pevne.
Strom lamarckii ballerina je pomerne veľký, keďže každý z nich meria cca 3 metre. Vzhľadom na aktuálne vypredanie – veríme, že dočasné – nejde ani tak o reklamu pre Lumigreen ako o pohľad na strom, ktorý zaujme už svojim názvom. Balerína tvorí už po rozbalení kompaktnú „guľu“ na jednom kmeni. Predajca používa červenú pásku, ktorá lepí len dostatočne na to, aby stiahla korunu, ale nepoškodila ju, ani listy, cez ktoré je prelepená. Kmeň je vystužený bambusovými tyčami, ktoré neskôr nemusia tvoriť oporu.
Kmeň pôsobí pevne, vo vetre pružne. Takto vyrastený strom celkom mení pôvodné plány. Najmä ak čakáte niečo menšie, pokrivené, nakoniec prichádza krásny zdravý strom, ktorého koruna púšťa uzdu fantázii.
Pravidelné nakupovanie drevín a rôznych kultivarov do zbierky občas prináša aj milé prekvapenia. Lamarkova balerína je jedno z tých príjemných, pretože aj vzhľadom získava zákazník viac. Ovocný strom, ktorý je známy svojou úrodou plodov podobných na čučoriedky, má využitie aj v okrasnej záhrade, čo pri takejto podobe stromu je viac než isté. „Ballerina“ je charakteristická tým, že z jari teší svojho majiteľa bielymi hviezdicovými kvetmi v korune na kmienku, ale aj listami so strieborným nádychom. Počas leta sú zelené a neskôr sa menia na červené až purpurové.
Hoci muchovník nie je náročný na typ pôdy, predsa len pre lepší výnos a spokojnosť rastliny nepohrdne kyslejšou pôdou (v rámci hodnôt pH). Tú dosiahneme aj kyslým substrátom, prípadne jeho mixom s pôvodnou zeminou. Pozor na obsah vápnika, vápnenie pôdy, prípadne obsah škrupín vajíčok v komposte, ak bude vašim cieľom naozaj kyslá pôda.
Foto: oba stromčeky pred vysadením, ešte s podpornou výstužou, ktorú dostali kvôli doprave.
Foto: pri fotografii z ešte nižšej výšky vyniká ich štíhlosť a pôsobia vysoké. Do klasickej fotografie sa tieto stromy skrátka nevojdu.
Na tomto type stromu je krásne vidieť šľachtiteľské umenie a vôbec umenie tých pestovateľov pred vami. Ak už si ho kúpite, máte očakávania budúcej jari a vzhľadu bielej koruny aj úrody plodov. Strihať strom je možné pred zakvitnutím. No práve strih mu môže pomôcť rozkonáriť sa – zahustiť a skrotiť jeho rast. Pri baleríne na kmienku je jasné, že pôjde o strom, ktorý bude atraktívny vzhľadom. Keďže pravdepodobne bude v záhradách slúžiť ako solitér (na túto úlohu je predurčený a ťažko sa tomu vyhne), pozornosť akéhokoľvek návštevníka si vyžiada.
Plody nebude možné zvierať zo zeme. Guľovitá korunka sa nachádza na dosah rúk dospelého človeka a aj to len spodné konáre. Počítajte tak s rebríkom. Stále však s atraktívnym stromom, ktorý bude prinášať rôzne sfarbenie. Pozornosť bude lákať vizuálne, aj pre jeho plody. Je vhodné počítať s tým, že práve plody môžu prilákať pozornosť vtákov. Sú mäkké a chutné, bohaté na množstvo zdraviu-prospešných látok. Ako stromy sú predurčené na nie úplne obyčajné miesto. Hoci pod muchovníky sa neodporúča sadiť ďalšie rastliny, s ktorými by bojovali o živiny, riešením môže byť pokrytie zeme pod balerínou geotextíliou, ojedinelými rastlinami s plytkým koreňovým systémom, prípadne čokoľvek v prenosných nádobách, ako to máme v našom prípade v plánoch. Stromy pôsobia atraktívne už počas leta 2021, kedy sa k nám dostávajú a tešíme sa na to, čo príde už v prvú jeseň a počas ďalších sezón.
0 komentárov