Arónia patrí medzi špeciálne druhy ovocia, ktoré mnohí „objavitelia“ považujú za novinku, alebo len exotickú plodinu. Ide však o krík pomerne dobre známy. V našich záhradách sa pestuje už pár storočí, hoci zväčša sa objavovala v parkoch a zámockých záhradách. Jej domovina je Severná Amerika. Na pestovanie nenáročná a veľmi odolná rastlina má využitie ako okrasná, hoci známe sú hlavne pre čierne plody a ich využitie. Bežne sa v našich končinách nazýva aj ako jarabina čierna. Zaujímavosťou je, že jej vzdialenými botanickými príbuznými je jarabina vtáčia a prekvapivo hruška.
V našich končinách ju poznáme ako silnejšie kríky v podobe pár metrových stromov, aj ako husté kríky nízkeho vzrastu. Dnes nie je ničím neobvyklým ani arónia na kmienku, čo je atraktívny typ kríka do predzáhradky, malých záhrad alebo ako malý solitér do okrasnej záhrady. Jej plody ocení každý organizmus.
Vo všeobecnosti je arónia čiernoplodá (lat. Aronia melanocarpa) považovaná za nejedlú za surova. Tí, ktorí na nej vyrástli v detstve a jej chuť si spájajú aj s jeseňou, môžu chuť vnímať za zaujímavú, ba dokonca ju môžu milovať. Je trpká, v anglicky hovoriacich krajinách jej hovoria chokeberry, čo charakterizuje aj jej chuť. A dozreté si môžu zachovávať určitú trpkosť. Plody dozrievajú zvyčajne v septembri. Považované sú za superpotravinu pre jej v mnohých smeroch pre zdravie prospešné látky a účinky. Nie je to len obsah vitamínov, bioflavonidov, minerálnych látok. Obsahujú aj prírodný sorbitol, čo je druh sladidla. Sorbitol je pritom využívané sladidlo. Na rozdiel od bežných sacharidov má nižší glykemický index / energetický obsah, čím je ideálny pri chudnutí, alebo diétach. To má význam aj pre ľudí postihnutých diabetom.
Podľa niektorých zdrojov obsah zdraviu prospešných látok prevyšuje vychvaľované čučoriedky a brusnice. Nevýhodou je však práve chuť. Asi preto nie je tak na očiach. Aj preto sa bobule upravujú na ďalšie spracovanie do ovocných štiav, džemov, lekvárov, najmä však na výrobu nezameniteľného vína. Vplyv môžu mať na cievny systém, krvný tlak, ako aj cholesterol. Pre vysoký obsah antioxidantov a celú zmes ďalších látok je dlhodobo predmetom skúmania rôznych vedných odborov, medicíny, farmácie aj botaniky.
TIP: najzdravšia arónia čiernoplodá bude tá čerstvá. Komu neprekáža jej chuť, konzumuje ju priamo. Neuškodí jej premytie v čistej vode. Výbornou je však ako súčasť koktailov, smoothie, kde neprídete o živiny, ale stratíte trpkosť premiešaním s iným ovocím. Vhodné je mixovať, alebo premiešať pomliaždené bobuľky s iným ovocím, hroznom, čerešňami a pod. Podľa chuti.
0 komentárov