Interiérové chladenie: Aké druhy klimatizácií poznáme?

Klimatizácie sa stali neodmysliteľnou súčasťou našich životov v dnešnej dobe. S rastúcimi teplotami a zmenou klímy je kvalitná klimatizácia viac ako len luxus, je to v podstate už skôr nutnosťou. Na trhu existuje mnoho rôznych typov klimatizácií, ktoré sa líšia svojimi schopnosťami a technológiou. V tomto článku sa zameriame na prehľad najbežnejších druhov klimatizácií.

chladenie

Okenné klimatizácie

Okenná klimatizácia je často používaná v priestoroch, kde nie je miesto pre vonkajšiu jednotku alebo nie je možné vykonávať stavebné úpravy a dokonca ju môžete vidieť aj v stavebných búdkach. Inštaluje sa do otvoru v okne alebo stene a umožňuje reguláciu prúdenia vzduchu a teploty vo vnútri miestnosti. Jej výhodou je vysoký vzduchový výkon a možnosť nastavenia smeru prúdu vzduchu. Okenné klimatizácie sú jednoduché na obsluhu a vhodné pre rôzne interiéry.

Nástenné klimatizácie

Nástenná klimatizácia je najpoužívanejším spôsobom chladenia domov a bytov. Aj keď vyžaduje určitú montážnu prácu, jej používanie je neskôr jednoduché a bezproblémové. Investícia do nej je vyššia ako u mobilných klimatizácií, ale nízke prevádzkové náklady vám túto investíciu časom vrátia. Na výber máte z niekoľkých dizajnov vnútornej jednotky, aby sa dokonale hodila do vášho interiéru. Konkrétny typ nástennej klimatizácie závisí od funkcií, ktoré požadujete od zariadenia. Je ideálna pre byty a rodinné domy, pretože dokáže vytvoriť príjemnú atmosféru aj počas horúcich dní. Jej hlavnými výhodami sú rýchla a jednoduchá inštalácia, prijateľná cena a široká škála funkcií. Môže slúžiť na kúrenie, chladenie, filtrovanie vzduchu a odstraňovanie nadbytočnej vlhkosti.

Splitové klimatizácie

Splitová klimatizácia do bytu pozostáva z dvoch jednotiek, teda jednej vonkajšej a jednej vnútornej jednotky a je schopná chladiť iba jednu miestnosť. Ak potrebujete chladiť veľký objekt alebo viacero miestností pomocou splitových systémov, je nutné ich nainštalovať viac. V niektorých prípadoch je táto možnosť ekonomicky výhodnejšia ako použitie multi splitových klimatizácií, pokiaľ však nebudete mať problém s estetikou vonkajších jednotiek umiestnených na obvodových stenách (pretože v prípade splitovej klímy, by ste ich museli mať nainštalovaných viac). Splitová klimatizácia je najčastejšie používaná na chladenie obytných priestorov, hlavne kvôli jej priaznivej cene. Veľkou výhodou umiestnenia klimatizácie v centrálnej časti je možnosť chladiť aj susedné miestnosti bez priamych prúdov chladného vzduchu. Vďaka prirodzenému cirkulovaniu chladu sa postupne šíri po celom obytnom priestore a vytvára príjemné prostredie. To však platí len v prípade, ak je umiestnená na ideálnom mieste.

klimatizácia split

Multisplitové klimatizácie

Tieto typy klimatizácií majú minimálne dve a maximálne päť vnútorných jednotiek, ktoré sú pripojené k jednej vonkajšej jednotke. Najčastejšie nachádzajú využitie v rodinných domoch, kde je potreba chladiť viacero miestností. Vnútorné jednotky sú priamo umiestnené v miestnostiach, ktoré je potrebné chladiť, a sú spojené s jednou centrálnou vonkajšou jednotkou. Týmto spôsobom je možné súčasne chladiť viacero miestností. Každú vnútornú jednotku je možné samostatne ovládať a nastavovať podľa individuálnych potrieb. S týmto typom dosiahnete veľmi vysokú efektivitu chladenia a požadovanú teplotu veľmi rýchlo. Myslite však na to, že pri tomto type klimatizačného systému je dôležité, aby boli všetky klimatizačné jednotky od rovnakého výrobcu. Vnútorné jednotky je potom možné ľubovoľne kombinovať podľa konkrétnych požiadaviek na každú miestnosť. Je však dôležité dbať na to, aby celkový výkon vnútorných jednotiek nebol vyšší ako maximálny výkon vonkajšej jednotky.

Prenosné (mobilné) klimatizácie

Prenosné klimatizácie sú veľmi dobrým a hlavne cenovo výhodným riešením, ktorý ocenia ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť vykonávať v byte stavebné práce, napríklad v prípade, že bývajú v podnájme. Inštalácia tohto spotrebiča je veľmi jednoduchá, pretože nie je potrebná montáž odborníkom, ale dokážete si ju bez problémov nainštalovať aj vy. Súčasťou balenia je okrem samotného spotrebiča aj vývodná hadica a niekedy aj pribalené tesnenie, ktoré sa upevňuje na okno. Výhodou tejto klimatizácie je, že si ju môžete prenášať z jednej miestnosti do druhej v závislosti od toho, ktorú časť bytu chcete vychladiť. Avšak, musíte myslieť na to, že musí byť vyvedená vždy cez okno. Nevýhodou je, že oproti klasickej klimatizácii nie je taká výkonná, avšak pri menších izbách vám to bez problémov vystačí.

Klarstein Ochladzovač vzduchu Skycraper 4v1

Kazetové klimatizácie

Kazetová klimatizácia sa inštaluje do stropu miestnosti. Jej jedinečný dizajn umožňuje, aby bola jednotka zabudovaná do kazety, ktorá je potom umiestnená v stropných priestoroch. Tento typ klimatizácie je najčastejšie využívaný v komerčných a obchodných priestoroch, ako sú napríklad kancelárie, obchody, reštaurácie a hotely. Jednou z významných výhod kazetovej klimatizácie je rovnomerné a vyvážené chladenie alebo ohrev vzduchu. Oproti iným typom klimatizácie, ktoré majú výstupné otvory len v jednej časti miestnosti, kazetová klimatizácia disponuje viacerými výstupnými otvormi rozmiestnenými po celej ploche kazety. To umožňuje, aby bol chladný alebo teplý vzduch rovnomerne distribuovaný vo všetkých smeroch a zabezpečoval príjemnú klímu pre všetkých prítomných. Okrem svojej efektivity a funkčnosti si kazetová klimatizácia zachováva aj estetický vzhľad.

Existuje mnoho rôznych druhov klimatizácií, ktoré si môžete vybrať na základe vašich potrieb a preferencií. Klíma ponúka množstvo možností pre dosiahnutie pohodlnejšieho a príjemného prostredia v interiéri. Je dôležité si vybrať správny typ klimatizácie, ktorý zohľadňuje veľkosť miestnosti, energetickú účinnosť a rozpočet. Investícia do kvalitnej klimatizácie môže viesť k zlepšeniu kvality vášho života a pohodlia vo vašom domove alebo pracovnom prostredí počas letných horúčav.

1. foto: https://www.freepik.com/free-photo/woman-turning-air-conditioner-using-tablet_20879849.htm


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu