Plánujete stavbu domu? S týmto náročným procesom sa spája mnoho pochopiteľných obáv. Predtým, ako sa do tohto veľkého kroku pustíte, by ste si mali naštudovať, ako takýto proces prebieha, aj ktoré konkrétne povolenia potrebujete. Zistíte, akých strašiakov môžete pri výstavbe očakávať a ako im čeliť.
Zdroj: pexels / Rodolfo Quirós
Prvým krokom je výber pozemku. Tých je na trhu stále dosť, no každým rokom dramaticky stúpa ich cena . Výhodou je, ak už pozemok vlastníte. Aj keby bol malý alebo atypického tvaru, správnym výberom pôdorysu na ňom môžete postaviť domov svojich snov. Populárne sú napríklad projekty domov v tvare L. Tento typ domu vám aj na malom pozemku vytvorí miesto na záhradu, malý bazén alebo na záhradné posedenie, ktoré by ste inak museli oželieť.
Pri pozemku nejde len o jeho veľkosť alebo sklon. Dôležitým aspektom je aj lokalita, v ktorej sa nachádza. Konkrétne mesto ste si pravdepodobne vybrali dávno pred stavbou, no zamyslite sa aj nad tým, ako je rozvinutá infraštruktúra priamo pri vašom pozemku. V prípade nízkeho stupňa rozvoja treba aj po nasťahovaní počítať s nákladiakmi so stavebným materiálom, prestavbami a hlukom z okolia. Tiež netreba zabúdať na dennodenné presuny za prácou alebo školou, ktoré môžu byť únavné.
Dispozícii sa budete podrobne venovať spolu s architektom. Pri osadení domu na pozemok nezabudnite dbať na to, z ktorej strany bude svietiť slnko. Tento možno nenápadný detail by vám mohol v budúcnosti ušetriť peniaze za elektrinu. Prirodzené denné svetlo má vplyv aj na našu psychiku. Preto by ste pri svojom projekte mali zvážiť, ako si ho vo svojom obydlí užiť čo najviac. Pomôcť môže aj otvorený priestor.
Najväčším problémom otvoreného domu je vhodné prepojenie kuchyne s obývačkou . Každý by chcel veľký priestor, ktorý vznikne spojením týchto dvoch miestností. Málokto však znesie dom „prevoňaný“ každým jedlom, ktoré sa varí. Súčasťou otvorenej kuchyne by tak mal byť aj kvalitný digestor. Pri jeho výbere sa riaďte veľkosťou priestoru. Pri menších kuchyniach postačí odsávač s výkonom do 320 metrov kubických za hodinu, pri väčšom priestore investujte do digestoru s výkonom 500 metrov kubických za hodinu.
Správne plánovanie a riadenie časového harmonogramu sú kľúčové pre úspešné dokončenie stavby domu. Plán sa v priebehu často kvôli nedostatku materiálu, oneskoreniam stavebnej firmy alebo úpravám, ktoré sa rozhodnete urobiť na poslednú chvíľu. Harmonogram stavby môžu ohroziť aj zmeny v reguláciách alebo predpisoch. Preto ich treba počas prác sledovať a čo najskôr na ne reagovať.
Pri úpravách v pláne by ste mali otvorene komunikovať nielen so stavebnou firmou, ale aj s architektom a projektantom, aby ich zapísali do oficiálneho plánu stavby. Zabránite tak byrokratickým problémom, ktoré by mohli nastať.
Zdroj: pexels / Andrea Picquadio
Pri výbere správneho materiálu by vám mala pomôcť stavebná firma, s ktorou spolupracujete. Platí tu však staré známe „dôveruj, ale preveruj“. Pýtajte sa, prečo vyberajú konkrétne materiály, a prečo sú najlepšie pre váš typ projektu.
Stavebný materiál porovnávajte na základe trvanlivosti, pevnosti, tepelnej a zvukovej izolácie, odolnosti voči poveternostným vplyvom a ekologického profilu. Zvážte aj dlhodobé náklady, ako sú opravy a životnosť materiálu. Často sa zabúda na náklady na údržbu. Pri výbere materiálu myslite nielen na to, koľko vás bude stáť pri prvotnej kúpe, ale aj na to, aký nákladný je na opravu.
V posledných rokoch sa považuje za dôležitý aj ekologický faktor. Vyberajte materiály tak, aby boli vhodné nielen pre vás, ale aj pre prírodu okolo vašej stavby. Za ekologický faktor môžeme považovať i kvalitnú izoláciu, ktorá šetrí energie nielen v zime, ale aj v lete.
Najväčším strašiakom je čas, ktorý stavba domu zaberie. Nie je to domček z kariet, a preto by ste mali byť trpezliví. Stavba klasického rodinného domu zaberie približne rok a pol. Je to náročný proces, ktorý môže ovplyvniť aj vašu psychiku. Ak sa počas procesu nechcete zblázniť, rozdeľte si stavbu domu na jednotlivé etapy.
Môžu zahŕňať prípravu miesta, základy a základnú konštrukciu, stavebné práce, inštalácie, dokončovacie práce a podobne. Stanovte si odhadovaný čas na dokončenie každej etapy a celkový časový rámec pre stavbu domu. Uvažujte o rôznych faktoroch, ako sú veľkosť a komplexnosť projektu, počet pracovníkov, zdroje, počasie a prípadné nečakané oneskorenia.
Pri stavbe domu je jedným z najdôležitejších faktorov otvorená komunikácia so všetkými stranami, ktoré na projekte spolupracujú. Ak ju budete vyžadovať aj od pracovníkov, neprekvapí vás zdržanie a budete mať stále prehľad. Preto sa pri výbere stavebnej firmy skontaktujte s niekým, kto s nimi už spolupracoval, a overte si, či boli spoľahliví a otvorení komunikácii.
0 komentárov