Osvetlenie príjazdovej cesty plní svoj účel na viacerých frontoch. Bezpečnosť a navigácia v tme sú primárne úlohy funkčného charakteru, avšak cieľom exteriérového osvetlenia je tiež vytvoriť vizuálne atraktívnu scenériu v okolí nehnuteľnosti. Aké svietidlá zvoliť a čo zahŕňa proces ich inštalácie?
Exteriérové svietidlá pozdĺž príjazdovej cesty vytyčujú jej hranice, a tým uľahčujú navigáciu v tme alebo pri zhoršenej viditeľnosti, tzn. nasmerovanie hostí či aut na určené miesto. Ich úlohou je zabezpečiť bezpečnosť nielen vás samých, napr. zakopnutie v slabo osvetlených zákutiach pozemku, ale aj vašej nehnuteľnosti – svetlo môže odradiť potencionálnych nevítaných návštevníkov. Vhodný výber a umiestnenie svietidiel dokáže zároveň vylepšiť celkový dojem z vášho domu a záhrady.
Zdroj foto: vlastné / Svetla.sk
Dôležitým krokom pri plánovaní exteriérového osvetlenia je zabezpečiť zapojenie svetla do vonkajších zásuviek chránených RCD – ak je zaznamenané elektrické preťaženie, obvod sa vypne. Nasleduje výber vhodného typu svietidla. Väčšina exteriérových svietidiel je predurčená na pripojenie k 230V elektrickému rozvodu, pričom napájacie káble a drôty pre vedenie energie by mali byť zakopané minimálne 15 cm pod zemou.
Nízkonapäťové LED svietidlá 12V, budú vyžadovať konštantné napájanie zodpovedajúcej hodnoty, ktoré dostanete za pomoci transformátora. Ten nemusí byť zapojený v bezprostrednej blízkosti, ako je tomu pri transformátoroch pre halogény – pripojte ho do zásuvky chránenej pred vplyvmi počasia, tzn. ideálne do vnútorných priestorov garáže či prístreškov.
Ak sa rozhodnete pre LED svetlá so solárnou technológiou, táto povinnosť vám odpadá a nebudú nutné žiadne výkopové práce ani pripojenie k sieti.
Najpopulárnejšou technológiou v kontexte vonkajšieho osvetlenia príjazdovej cesty sú LED svetlá, a to v solárnom alebo zásuvkovom prevedení. Rozhodovať sa môžete medzi viacerými typmi. Najobľúbenejšie sú LED soklové alebo vstavané, resp. zapustené svietidlá.
Zdroj foto: vlastné / Svetla.sk
Má tvar stĺpiku (ozn. aj stĺpové svietidlo) so zabudovaným svetelným zdrojom. Vyberať môžete spomedzi rôznych dizajnových štýlov, napr. rustikálne či moderné nerezové stĺpové osvetlenie, ako aj výšky. Tá sa pri tomto type vonkajšieho osvetlenia pohybuje v rozmedzí 60 – 120 cm. Rozmiestnené by mali byť proporcionálne. Z praktických dôvodov je vhodné siahnuť po svetlách s detektorom pohybu (dosah v priemere päť až desať metrov) a nastaviteľnou dobou svietenia.
Vstavané svietidlá vytvárajú pevné svetelné body uľahčujúce orientáciu. Pre príjazdové cesty je najvhodnejšie použiť zapustené LED svetlá, po ktorých je možné prechádzať aj motorovým vozidlom. Pozor však na maximálnu záťaž. Pri väčšine modelov je to max. 500 kg. Okrem toho je možná aj inštalácia vstavaných LED reflektorov, a to najmä v okolí menej frekventovaných záhradných ciest a chodníkov, po ktorých neprechádzajú autá.
Alternatívou pre váš dom a záhradu sú aj vonkajšie svietidlá na zapichnutie do zeme. Ich výhodou je jednoduchá inštalácia do mäkkého podkladu – svetlá stačí zapichnúť do trávnika v okolí príjazdovej cesty. Opäť môže ísť o dve varianty, a to buď pevné svietidlá alebo reflektory s bodcom. Tie disponujú kĺbmi pre určenie smerovania svetelného lúča.
0 komentárov