Plánujete svoju novo postavenú alebo dlho budovanú nehnuteľnosť vybaviť unikátnym systémom na výrobu elektrickej energie, ktorý vás zbaví závislosti na verejnej sieti? Investícia do fotovoltických panelov je v tomto smere významným krokom k vašej energetickej nezávislosti a úsporám za spotrebu elektriny.
Fotovoltické systémy využívajú slnečnú energiu na výrobu elektriny, čím prispievajú k udržateľnosti a zníženiu uhlíkovej stopy. Avšak pred samotnou inštaláciou panelov je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých otázok, ktorých zodpovedaním môže byť celý projekt ešte efektívnejší a návratnosť investície rýchlejšia a vyššia. Ktoré otázky by ste si mali pred výberom a inštaláciou fotovoltiky položiť?
Výber správneho systému je dôležitým rozhodnutím, ktoré ovplyvní efektívnosť a výkonnosť vašej solárnej elektrárne. Veľa závisí od technických špecifikácií a efektívnosti jednotlivých modelov, z ktorých u nás sú najznámejšie dva:
Thin-film panely sú u nás známe a využívané o niečo menej. Ide o flexibilné a ľahké, tenké pásy s nižšou účinnosťou. Vhodné sú pre špecifické aplikácie a miesta, kde sa tradičné panely nedajú umiestniť alebo využiť.
Okrem typu panelov môže o vhodnosti systému rozhodovať aj nakladanie s vyrobenou energiou. Z tohto hľadiska rozlišujeme On a off-grid systém:
Druhou otázkou, ktorá bude mnohých zaujímať, je počet panelov. Aj tento údaj závisí od niekoľkých faktorov vrátane vašej spotreby energie, dostupného priestoru a výkonnosti jednotlivých panelov.
Aby ste sa dostali k odpovedi, je najlepšie kontaktovať odborníkov a spolu s nimi vyhodnotiť svoju priemernú dennú a mesačnú spotrebu energie, na základe čoho môžete určiť, koľko energie chcete zo solárnych panelov vyrábať.
Dôležité je tiež spolu s nimi zohľadniť veľkosť a tvar plochy, kde sa bude vykonávať profesionálna inštalácia fotovoltiky. Každý panel má tiež rôznu výkonnosť, meranú vo wattoch (W). Ak si preto vyberiete model s vyšším výkonom, na pokrytie vašej spotreby vám bude stačiť menšie množstvo, čím môžete výrazne a bez obmedzenia komfortu ušetriť.
Ako sme už spomínali, pod efektivitu systému sa podpisuje aj miesto, na ktorom bude namontovaný. Logicky by to mala byť plocha, na ktorú počas celého dňa (ideálne aj roka) dopadá najviac slnečných lúčov.
Najlepšia orientácia je zvyčajne na juh (na severnej pologuli), aby panely získali maximum slnečného svetla. Optimálny sklon panelov závisí tiež od geografickej polohy a môže sa pohybovať medzi 15° a 45°.
Zohľadnite aj všetky potenciálne prekážky, ako sú stromy, budovy alebo komíny, ktoré by mohli vrhať tieň na panely a znižovať ich efektívnosť. Inštalované môžu byť na strechách, pozemných konštrukciách alebo iných vhodných plochách, ktoré zabezpečia ich stabilitu a bezpečnosť. Dobre si všetko premyslite a kroky realizácie projektu riešte pod dohľadom profesionálov.
Zdroj obrázka: New Africa/Adobestock com / (FUT)
0 komentárov