Hurá k motykám alebo ako sa stať úspešným pestovateľom

Tiež sa už nemôžete dočkať prvých víkendov na záhradke alebo kým aspoň vynesiete kvetináče na terasu? Inšpirujte sa tipmi, vďaka ktorým bude vaša záhrada bujnejšia a začnete žať nielen krásne plody, ale aj závisť susedov.

znášanlivosť rastlín, záhradníčenie

Do čoho sa pustíte?

Základom je mať premyslené, čo chcete pestovať. V apríli už môžete vysievať takmer všetky druhy zeleniny. Zelenú má mrkva, špenát, hrach, cvikla alebo šalát. Je to aj ideálny čas pre výsev byliniek, napr. oregana, levandule, mäty, šalvie, rozmarínu alebo kôpru. Zasiať ich môžete ako do záhonu, tak do kvetináča. Ak máte predpestované sadenice brokolice a šalátu, naklíčené zemiaky a chren, tak aj tieto rastlinky môžu už do zeme.

Ako vybrať to správne miesto

Tu sa rozhodujte podľa veľkosti priestoru, ktorý môžete a chcete záhradkárčeniu venovať. Bylinky, koreňová a zelená zelenina môžu byť umiestené aj v čiastočne zatienenom záhone. Pozor, väčšina druhov najmä ovocia potrebuje aspoň päť hodín slnečného svitu denne.

Rozmiestnenie musíte plánovať aj podľa toho, ako sa medzi sebou rôzne druhy zeleniny znesú. Inšpirovať sa môžete v našej tabuľke vzájomnej znášanlivosti:

Druh zeleninyTolerujeNetoleruje
paradajkymrkvu, šalát, reďkvičky, reďkev, zeler, pór, kaleráb, kel, nechtík, bazalku, chren, cesnak, petržlen, šalátovú čakanku, fazuľuhrach, fenikel, zemiaky
šalátreďkvičky, mrkvu, hrach, paradajky, kôpor, hlúboviny, cviklu, cibuľu, uhorky,petržlen, zeler
mrkvašalviu, rozmarín, pažítku, paradajky, cibuľu, cesnak, mangold, hrach, kôpor, šalát, reďkvičky, reďkev, šalát, čakanku,/
uhorkybazalku, hlúboviny, zeler, fenikel, chren, šalát, kôpor, cviklu,reďkvičky a reďkev

 

špenátparadajky, zemiaky, reďkvičky, hlúboviny,repu, cesnak, cibuľu, uhorky
zelerkarfiol, kel, kaleráb, paradajky, pór, uhorky, papriku, šalát, harmanček, petržlenkukuricu, zemiaky
cibuľamrkvu, reďkvičky, reďkev, repu, jahody, paradajky, šalát, uhorky, petržlen, šalátovú čakankukapustu, hrach, fazuľu

Kam s nimi? Záhon, vyvýšený záhon alebo nádoba?

Tí, ktorí nevlastnia záhradu, budú mať jasno hneď, nádoba. Avšak záhradkári môžu mať dilemu – záhon alebo vyvýšený záhon? Záhon je klasika a vyvýšený záhon so sebou prináša niekoľko bonusov. Prináša väčší výkon na rovnakom priestore a nemusíte sa k nemu zohýbať, je však potrebné dopriať mu pravidelnú zálievku a hnojenie. Skúsiť môžete napr. hnojivo WOLF-Garten N-HB na vyvýšené záhony, ktoré naviac podporí chuť a zrelosť, čo oceníte počas zberu úrody. Natura Bio hnojivo obsahuje mykorhízu, mikroorganizmy, ktoré sa spoja s koreňmi rastlín a pomáhajú vstrebávať živiny.

Ubezpečte sa, že každá zasadená rastlina má okolo seba dostatok priestoru. Sadenice sú síce malé, ale predstavte si, koľko priestoru bude potrebovať dospelá rastlinka. Je lepšie mať menej rastlín, ale prosperujúcich a plodiacich, než preplnené kvetináče a záhony, kde sa rastliny navzájom tlačia. Bio hnojivo je skrátka trend osvedčený od počiatku existencie pestovateľstva samotného.

Investujte do kvalitných záhradných pomocníkov

Pestovatelia v nádobách si vystačia s ručným náradím. Ideálne je napr. WOLF-Garten Mini – sada P 262. Obsahuje motyčku, lopatku, švédske hrabličky alebo kyprič. V sade nájdete všetko, čo pre záhradkárčenie na terase budete potrebovať. Pozor dajte na nekvalitných pomocníkov. A rovno sa vyhnite tým z plastu a nekvalitného kovu. Také náradie nemá dlhú životnosť a prácu vám len sťaží.

Wolf garten záhradné náradie a pomocníci

Ak sa chystáte na veľkú záhradu, pozrite sa, či máte v kôlni aspoň lopatu, motyku, v prípade potreby rýľ a hrable. Opäť platí rovnaká rada. Investujte do kvalitného náradia, ktoré vašu prácu zefektívni a ušetrí váš chrbát.

A aby vám náradie vydržalo tak dlho, ako sľubuje výrobca, je dôležité ho zakaždým očistiť od zeminy.

Zálievka ako životabudič

Každá rastlina potrebuje piť. Naštudujte si preto podľa vami vysádzaných rastlín, koľko zálievky ktorá potrebuje. Ak je to aspoň trochu možné, odporúčame zachytávať dažďovú vodu a tú využívať k zalievaniu. Ideálne je umiestniť sud pod odkvap. Záhradníci na terasách a balkónoch to môžu mať zložitejšie, ale aj na balkóne je možné chytať dažďovú vodu. Musíte mať ale šťastie na vľúdneho suseda nad vami, ktorý dovolí pripevniť odkvapový systém pod svojim balkónom, z ktorého vodu stiahnete do pristaveného kanistru. Nekupujte však číry kanister, pretože v ňom by sa voda rýchlo kazila.

Tip na záver: Či už ste veľký či malý záhradník, rozhodne sa svojho úsilia nevzdávajte. Nielen, že za sebou uvidíte zmysluplný výsledok, ale prospejete aj svojej psychike. Podľa odborníkov má totiž záhradkárčenie na ľudskú duši pozitívny vplyv.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu