Pri stavbe domu môžete skĺbiť ekológiu, zdravie a dokonca aj úsporu

Ekológia, ochrana životného prostredia, či udržateľnosť, to sú všetko pojmy, ktoré prenikajú do rôznych oblastí našich životov. A pravdou je, že bolo načase! Zdravé životné prostredie totižto nepotrebuje samotná planéta, ale v prvom rade my, ľudia.

fotovoltarika

Montované drevodomy sú šetrné k prírode aj k vášmu zdraviu

Aj pri stavbe domu sa čoraz viac ľudí zaoberá práve ekológiou. A nielen kvôli tomu, že je potrebné spĺňať určité normy, ale aj preto, že chcú mať doma a vo svojom okolí čo najzdravšie prostredie pre život.

Popularitu tak aj u nás získavajú takzvané montované stavby. Tie sú šetrné k životnému prostrediu už pri procese výstavby. Skladajú sa totižto z nosných konštrukcií na báze dreva, ktoré sa vyrábajú „na sucho“ v hale a až potom sa dovážajú na stavbu, kde sú v priebehu zhruba 2 dní zmontované. To znamená menej nákladných áut, prachu, hluku a iných negatívnych dopadov „klasickej“ výstavby.

Mať dom z dreva je prospešné pre zdravie. Drevo totižto podporuje koncentráciu zdraviu prospešných záporných iónov. Ak je takýto montovaný drevodom naviac vybavený kvalitnou rekuperačnou jednotkou, vytvára skutočne zdravé prostredie pre život. Zároveň môžeme takéto domy označiť za ultranízko-energetické.

Investícia do fotovoltiky sa vám po pár rokoch vráti

Jedným z mýtov o všetkých tých „eko veciach“ je, že sú drahé. Ako príklad môže poslúžiť porovnanie ceny elektromobilu s tým istým modelom auta so spaľovacím motorom. Avšak porovnanie nie je možné robiť len v rámci prvotnej investície.

Ako príklad môže poslúžiť inštalácia fotovoltiky na váš dom. Priemerná návratnosť počiatočnej investície je 5 – 7 rokov, čo vôbec nie je dlhá doba. Na pokrytie priemernej spotreby elektrickej energie jedného obyvateľa pritom stačí už 8 m2 fotovoltiky.

A naviac aj po uplynutí životnosti, ktorá je pri fotovoltických paneloch viac ako 30 rokov, je stále 95% každého panelu recyklovateľného. Tomu sa hovorí ekologické riešenie! A naviac je aj výhodné.

Zdroj obrázka: Autor: anatoliy_gleb / Shutterstock.com


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu