Tepelné čerpadlá – k ich masívnemu rozšíreniu viedli tieto výhody

Umieráčik zvoní v Európe nielen kotlom na tuhé palivá, ale aj kotlom na zemný plyn. Jediným možným zdrojom tepla pre novostavby sa čoskoro stanú tepelné čerpadlá. Vedzte však, že sa zo strany vlád Európy nejedná o žiadny hazard s peňaženkami či pohodlím domácností, práve naopak.

Tepelné čerpadlá

K prvému výraznému rozšíreniu tepelných čerpadiel v Európe došlo už v 70. rokoch minulého storočia, v období tzv. ropného šoku, kedy tepelné čerpadlá postupne nahrádzali kotly na vykurovacie oleje. Dnes tepelné čerpadlá nájdeme nielen vo všetkých kútoch Európy, ale aj vo všetkých trvalo obývaných kútoch sveta, a všade pritom platí, že:

  • Dokážu zaistiť dostatok tepla, teplej vody či dokonca chladu, a to bez ohľadu na aktuálne poveternostné podmienky.
  • Ich prevádzka nie je ohrozená nedostatkom paliva s ohľadom na fakt, že si ho odoberajú zo svojho okolia – geotermálneho tepla či vonkajšieho vzduchu.
  • Dokážu fungovať veľmi efektívne, sú schopné vyrobiť aj päťkrát viac energie, než koľko spotrebujú pre svoju prevádzku.
  • Sú univerzálne použiteľné, tepelné čerpadlá nájdete pri strategických budovách typu nemocnice, vojenské objekty, letiská, obchodné centrá, rovnako ako u rekreačných objektov či mobilných nehnuteľností.

Ďalšou výhodou pre domácnosti i podnikateľov je, že vďaka voľne dostupnému palivu (geotermálna energia, vonkajší vzduch) je možné s tepelnými čerpadlami plánovať dlhodobé vývoje, zbaviť sa závislosti na dodávkach i cenách komodít. Ako už bolo spomenuté v úvode, prechod k tepelným čerpadlám nemusí pre domácnosti znamenať výraznú finančnú záťaž s ohľadom na fakt, že:

  • na obstaranie tepelného čerpadla je možné získať dotáciu od štátu,
  • samotná prevádzka tepelného čerpadla je veľmi lacná, keďže tepelné čerpadlá sú najlacnejším zdrojom tepla a teplej vody pre domácnosti.

Či už plánujete stavbu novej budovy alebo hľadáte ekonomicky výhodnejšiu alternatívu k existujúcemu zdroju tepla, začnite sa ešte dnes zaujímať o konkrétne výhody tepelných čerpadiel pre vašu domácnosť.

Zdroj obrázka: Christian Delbert / Shutterstock.com


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu